Sony’nin geçtiğimiz haftalarda duyurduğu amiral gemisi Xperia Z’yi, Android’in en popüler telefonu Galaxy S3 ile karşılaştırıyoruz. Xperia Z hangi yönleri ile Galaxy S3’ten daha iyi, daha kötü?

İlk olarak her iki telefonun da teknik özellik listesini verelim.

Teknik Özellikler

Sony Xperia Z Samsung Galaxy S3
İşletim Sistemi Android 4.1.2 Android 4.1.2
İşlemci 1.5 GHz 4 çekirdek 1.4 GHz 4 çekirdek
RAM 2 GB 1 GB
Ekran 5” 1920×1080 TFT LCD 4.8”1280×720 Super AMOLED
Kamera 13.1 MP – 2.2 MP 8 MP – 1.9 MP
Depolama 16 GB dahili + microSD 16/32/64 GB dahili + microSD
Fiyat 1800 – 2000 TL arası bekleniyor 1600 – 1700 TL arası

Sony Xperia Z ve Samsung Galaxy S3 karşılaştırması

Tasarım ve Yapılandırma

Ekran boyutlarının farklı olmasına rağmen her iki telefon da 71 mm genişliğinde ve Xperia Z 139 mm uzunluğu ile Galaxy S3’ten 2 mm daha uzun. Buna karşın incelik olarak Xperia Z 7.9 mm ile Galaxy S3’ten (8.6 mm) daha ince. Galaxy S3 133 gram ağırlığında iken, Xperia Z 146 gram ağırlığa sahip.

Görünüm olarak oldukça şık olan Xperia Z, tanıtıldığı gün çoğu kişinin gerek tasarım gerek teknik özellik olarak beğenisini toplamıştı. Xperia Z, arka tarafta Galaxy S3’ün plastik kasasına karşın, cam bir gövde kullanıyor. Tasarım olarak genel kanı Xperia Z’nin S3’ten daha iyi olduğu yönünde.

Ayrıca Sony Xperia Z’nin suya ve toza karşı dayanıklı olması da diğer akıllı telefonlara üstün olduğu yönlerden biri.

Sony Xperia Z ve Samsung Galaxy S3 karşılaştırması

İşlemci ve Bellek

Samsung, Galaxy S3’te kendi üretimi olan Exynos 4 Quad (dört çekirdekli) işlemcisini kullanıyor. Bu işlemcinin 1.4 GHz frekansta çalıştığını belirtelim. Ayrıca Galaxy S3’te 1 GB RAM bulunuyor. Sony ise Xperia Z’de, daha önceden Nexus 4’te kullanılan Snapdragon S4 dörtçekirdeli 1.5 GHz işlemci ve 2 GB RAM tercih etmiş. Xperia Z’nin Galaxy S3’ten uzun bir süre sonra çıktığını düşünecek olursak burada galibin Xperia Z olduğunu söylemek hiç de zor değil.

Ekran

Samsung Galaxy S3, 4.8″ ekranıyla yeterli bir ekran büyüklüğü sunarken, Sony bunu biraz daha büyüterek 5″ ekran tercihi yapmış. Galaxy S3’teki Super AMOLED ekran 1280×720 çözünürlük sunarken, Xperia Z’deki 5″ büyüklüğündeki ekran 1920×1080 yani tam HD görüntü kalitesi sunuyor. Piksel yoğunluğu daha fazla olan Xperia Z’nin daha keskin görüntüler sunacağını söyleyebiliriz. Ancak AMOLED ekranların LCD’lere karşı özellikle siyah renklerde olan renk üstünlüğünü de belirtmek gerekiyor.

Sony Xperia Z ve Samsung Galaxy S3 karşılaştırması

Kamera

Samsung’un Galaxy S3’te kullandığı kameranın çözünürlüğü yani 8 MP, 2012’de çıkan üst düzey akıllı telefonlar için standart bir çözünürlük haline gelmişti. Sony, bunu bir  üst seviyeye çıkarıp 13 MP çözünürlükte kamera kullanmış. Ancak 13 MP kameranın 8 MP’den daha iyi olduğunu söylemek için henüz erken. Çözünürlük, kalite için kesin bir ölçü olmamakla beraber önemli bir etken. Her iki telefonda bulunan arka kameralar 1080p video kaydı yapabilirken, Xpera Z’nin ön kamerası da 1080p kayıt yapabiliyor. Galaxy S3’ün ön kamerası ise 720p çözünürlükte video kaydı yapabiliyor.

Sony Xperia Z ve Samsung Galaxy S3 karşılaştırması

Depolama ve Bağlanabilirlik

Sony, dahili hafıza olarak sadece 16 GB seçenek sunarken, Galaxy S3’te 16/32/64 GB olmak üzere üç seçenek yer alıyor. Her iki telefon da microSD kart destekliyor.

Wi-Fi, GPS, NFC, DLNA ve Bluetooth gibi özellikler her iki telefonda da standart olarak bulunuyor. Ülkemizde bulunmayan 4G özelliği ise Xperia Z’de standart olarak yer alırken, Galaxy S3’te 4G’li özel bir model yer alıyor.

Sony Xperia Z ve Samsung Galaxy S3 karşılaştırması

Son Cümleler

Akıllı telefonların son dönemdeki en büyük sorunlarından biri olan bataryaya değinmeden olmaz. Xperia Z’de 2330 mAh batarya kullanılırken, Galaxy S3’te 2100 mAh batarya yer alıyor. Ekran boyutunu ve çözünürlüğü düşünecek olursak Xperia Z’nin bataryasının daha fazla olması pek de bir şey ifade etmiyor. Ancak Sony’nin yeni tanıttığı STAMINA özelliğinin 4 kata kadar batarya tasarrufu yaptığı söyleniyor. Bu tasarruf ne kadar gerçekçi onu ilerleyen günlerde göreceğiz.

Sony Xpera Z, güncel teknik özellikleri, tasarımı, büyük ekranı, su ve toza karşı dayanıklılığı ile dikkatleri üzerine çekerken, Galaxy S3 de oldukça yeterli bir hız ve kullanım deneyimi sunuyor. Xperia Z’nin asıl rakibinin S3 değil bundan bir sonraki nesil S4 olacağını belirttikten sonra galibi Xperia Z ilan ettiğimizi belirtelim.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here