Sony Xperia Z İncelemesi – Yeni Kral (?)

1
2154

Sony’nin en yeni akıllı telefonu Sony Xperia Z’yi inceliyoruz. Duyurulmasıyla oldukça büyük bir hayran kitlesi yakalayan Xperia Z’nin ekranını, donanımını, tasarımını, kamerasını kısacası her şeyini inceliyoruz.

Bir telefonu güzel yapan nedir? Telefon kutusunun üzerinde yazan teknik özelliklerden çok daha fazlası, birkaç basit yenilikten çok daha fazlası olmalı…

Sony de son akıllısı Xperia Z ile birlikte iPhone 5, LG Nexus 4, Galaxy S3 gibi üst seviye akıllı telefonların arasına katıldı, hatta daha da üstlerine çıktı diyebiliriz. İsterseniz ilk olarak Xperia Z’nin teknik özellik listesini verelim.

SONY Xperia Z

İşlemci – RAM

Qualcomm 1.5 GHz 4 çekirdekli işlemci, Adreno 320 GPU, 2 GB RAM

Ekran

1920×1080 çözünürlükte 5” dokunmatik ekran

Kamera

13 MP arka, 2.2 MP ön kamera – 1080p video

Boyutlar

139x71x7.9 mm ve 146 gram

İşletim Sistemi

Android 4.1 Jelly Bean

Depolama

16 GB dahili hafıza ve microSD desteği

Diğer

NFC, DLNA,2330 mAh batarya, IP57 sertifikası, su geçirmez

Sony Xperia Z İncelemesi - Yeni Kral (?)

Boyutlar ve Yapılandırma

5″ ekran boyutuna rağmen elde tutulmasının çok zor olduğunu söyleyemeyiz. Minyon bir telefon elbette değil ancak 7.9 mm inceliğinde olması telefonun elle kavranmasını kolaylaştırıyor.

Telefonun malzeme kalitesinin ele verdiği his de mükemmel. – Kırılmaya dayanıklı ön ve arka cam, plastik kenarlar, kusursuz dizayn.

Telefon ekranını açmak için kullanılan güç düğmesi olağanın dışında sağ tarafta yer alıyor. Güç düğmesinin de metal malzemeden yapıldığını belirtelim.

Bu seviyedeki bir telefon için malzeme kalitesi ve boyutların oldukça ideal olduğunu söyleyebiliriz.

Sony Xperia Z İncelemesi - Yeni Kral (?)

Özellikler

Sony, bir üst seviye telefonda görmek isteyeceğiniz bütün özellikleri Xperia Z’ye yerleştirmiş. NFC? Evet. 4 çekirdeli işlemci? Evet. Kaliteli kamera? Evet, evet! 4G? Evet. Ve dahasına EVET!

Bir şey daha: Bu telefon su geçirmiyor! Yani telefonunuzu tuvalete düşürmekte özgürsünüz, ya da üstüne çay, kahve dökebilirsiniz. Ya da telefonunuzla birlikte duşa girebilirsiniz. Telefonla yapabilecekleriniz sizin hayal gücünüzle sınırlı.

Sony Xperia Z İncelemesi - Yeni Kral (?)

Bu telefondaki kamera da harika. 13 MP çözünürlükte fotoğraf çekebilen kamera çoğu üst seviye telefondan daha yüksek çözünürlüğe sahip ve Sweep Panoroma dahil birçok özellik içeriyor.

Ayrıca kameradaki gülümseme algılama özelliği ile sevdiğiniz kişilerin gülümserkenki anını yakalayabilirsiniz. (Çoğu üst seviye telefonda olduğu gibi) Bu özellik düşük seviye ışık altında bile oldukça iyi çalışıyor.

Xperia Z ile çekilmiş bir fotoğraf:

Sony Xperia Z İncelemesi - Yeni Kral (?)
Orijinal boyut için üstüne tıklayınız.

Performans

Xperia Z’deki dört çekirdekli Qualcomm işlemci 1.5 GHz hızında çalışıyor ve telefon bu sayede oldukça akıcı bir kullanım deneyimi sunuyor. Adreno 320 1080p ekranda şimdilik akıcı oyun deneyimi sunsa da üst seviye oyunlarda ilerde zorluk çıkarabilir. Ancak şimdilik telefonun oldukça hızlı çalıştığını belirtelim.

Xperia Z, Android 4.1 Jelly Bean işletim sistemi ile geliyor. Bu sürümün son olmasa da güncel bir sürüm olduğunu ve Sony’nin yakın zamanda güncelleme sözü verdiğini belirtelim.

Sony Xperia Z İncelemesi - Yeni Kral (?)

Batarya

Büyük ekranlı ve yüksek çözürlüklü bir telefonun batarya canavarı olacağını tahmin etmek zor değil. Batarya ömrünün üst seviye telefonlarla hemen hemen aynı olduğunu belirtelim.

Telefonda yer alan batarya çıkarılabilir değil. Bu yanında yedek batarya taşımaya alışık olanlar için kötü bir özellik gibi görünüyor. Ancak Sony’nin harici batarya çözümlerinin olduğunu hatırlatalım.

Xperia Z’de yer alan bir başka özellik “Stamina Mod” ile telefonun batarya ömrünü artırmak mümkün. Bu özellik telefondaki gereksiz uygulamaları kapatarak, daha fazla süre çalışabilmesini sağlıyor.

Sony Xperia Z İncelemesi - Yeni Kral (?)

Sonuç

Xperia Z, mükemmele yakın bir telefon. Muhteşem bir görüntü kalitesine sahip ekran, güçlü ve kaliteli bir kamera, su geçirmezlik ve toza karşı koruma ve akıcı bir kullanım deneyimi…

Bazıları için büyük sayılabilecek bir telefon olsa da artık günümüzde çoğu üst seviye telefonun bu boyutlarda olduğunu biliyoruz. Sony Xperia Z’yi şimdilik akıllı telefonların kralı ilan ediyoruz!

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here