Samsung Galaxy S4 ön inceleme

0
2154

Milyonlarca satış rakamı yakalayan Galaxy S3’ten sonra Galaxy S4 de piyasaya sürülmeye hazırlanıyor. Samsung’un yeni amiral gemisi Galaxy S4’ü inceliyoruz. Bakalım yeni Galaxy ne kadar başarılı?

Tasarım anlamında radikal değişiklikler bekliyorsanız hayal kırıklığına uğrayacaksınız. Galaxy S4’ün genel görünümü S3’e oldukça benziyor. Galaxy S4 biraz daha dar ve daha ince. Tasarım olarak bir önceki Galaxy’e göre kareye daha yakın.

Ses artırma/azaltma butonları ve güç butonu her zamanki yerinde. Aşağı kısımda tasarımı biraz değişen fiziksel ana menü düğmesi yer alıyor. -Biraz daha büyük. – Bu düğmenin iki yanında ise zaman zaman gözden kaybolan geri ve menü düğmeleri yer alıyor. Ana menü düğmesinin fonksiyonları da aynı. Uzun basarsanız çoklu görev ve Google Now’a, iki kere basarsanız S Voice’e erişebiliyorsunuz.

Görüntü kalitesinin gerçekten etkileyici olduğunu söyleyelim.  1080p çözünürlükteki 5″ ekran Gorilla Glass 3 ile korunuyor. Bu boyuttaki ekrana rağmen telefonun boyutları Galaxy S3 ile hemen hemen aynı.

Samsung Galaxy S4 ön bakış videosu:

Telefonun arka kısmı biraz daha değiştirilmiş. Hoparlör aşağı tarafa alınmış ve flash da 13 MP kameranın hemen altında yer alıyor. Arka tarafın yine çıkarılabilir ve bataryanın da aynı şekilde değiştirilebilir olduğunu belirtelim.

İç donanımın da geliştiğini tahmin etmek zor değil. Bölgenize göre Galaxy S4’te Exynos 5 ya da Snapdragon işlemcisi yer alacak. Tüm bölgelerde değişmeyen özellik ise 2 GB RAM.

Samsung Galaxy S4 ön inceleme

Telefondaki değişimlerden biri de üst tarafta yer alan kızıl ötesi alıcısı ile televizyon gibi cihazların kontrolünün sağlanması. Bu özelliğe Galaxy Note 8’de de rastlamıştık.

Samsung’un üstün olduğu konulardan biri de yazılım. Telefon yazılımsal olarak birçok özellik ile birlikte geliyor. İlk olarak Android 4.2.2 işletim sistemi kullandığını belirtelim. Yenilenen Touchwiz ile yeni geçiş animasyonları kullanıcıları bekliyor.

Samsung, ayarlar menüsünü yeniden tasarlamış ve ek bir menü daha eklemiş. Bu menü ile stok ayarlara hızlıca ulaşabiliyorsunuz.

Samsung Galaxy S4 ön inceleme

Kamera konusunda ise yine gelişmeler mevcut. Zaten iyi olan fotoğraf kalitesi daha da iyileştirilmiş. Ayrıca kamera yazılımında da görsel olarak değişiklikliğe gidilmiş. Fotoğraf modlarına ulaşmak daha kolay ve çeşitli efektler eklenmiş.

İlginizi çekebilecek bir başka özellik ise ön ve arka kamera ile aynı anda fotoğraf çekip, ikisinin birleşiminden değişik görüntüler oluşturmak olabilir. Aynı anda çektiğiniz iki fotoğrafı çeşitli biçimlerde birleştirebiliyorsunuz.

Samsung Galaxy S4 ön inceleme

Yine bir başka özellik ile “photobomber” adı verilen fotoğrafı “mahveden” öğeleri fotoğraftan kolayca silebiliyorsunuz.

Samsung’un AirView adını verdiği özellik ile elinizi telefona dokundurmadan sadece üstünde gezdirerek telefonu kontrol edebiliyorsunuz. Örneğin internet tarayıcısında birkaç sekme mevcut ve siz bu sekmelerden birinin üzerinde elinizi tutuyorsunuz -dokundurmadan-. Bu şekilde elinizi üzerinde tuttuğunuz sekmenin ön izlemesini görebiliyorsunuz. Dokunduğunuzda ise her zamanki gibi o sekmeye geçiş yapıyorsunuz.

Samsung Galaxy S4 ön inceleme

SmartPause özelliği gözünüzü takip ederek ekrana bakmadığınız anlarda videoları otomatik olarak duraksatıyor.

S Health yazılımı ile sağlık ve form konusunda size yardımcı olmaya çalışan Galaxy S4, günlük alışkanlıklarınızı çevresel faktörler eşliğinde inceliyor. Bu uygulama için nabzınızı ölçen bileklik gibi çeşitli aksesuarlar mevcut.

Samsung Galaxy S4 ön inceleme

Evet Samsung Galaxy S4’e şöyle bir ön bakış yaptık. Donanım tarafında güncellemeler, yazılım tarafında mükemmel yenilikler sunulurken tasarım gelenekselleştirilmek istenmiş gibi duruyor.

Yeni eklenen özellikler sadece “havalı” olmasıyla değil gerçekten kullanışlı olmasıyla da dikkat çekiyor. Şüphe yok ki yeni Galaxy yine milyonlarca satacak ve Samsung bu sektörde üst sıralara oynayacak.

Kaynak: AndroidCentral

Detaylı incelememizde görüşmek üzere…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here