Apple telefonlar için yepyeni bir teknolojiye imza attı. Yeni Apple teknolojisi artık konserlerde video kaydetmeyi engelleyecek.

images (1)Apple bu sefer özellikle sanatçılara yarayacak bir teknolojiyle geliyor. Bu yeni teknolojide konser, sinema gibi görselliğe dayanan şovlarda ve gösterilerde emek hırsızlığını engelleyecek.

Sanatçıların bu konudan gerçekten rahatsız olduğu bir gerçek. Örneğin Alicia Keys konserlerinde hayranlarının telefonlarını sahne önünde kullanmamasını özellikle isteyen sanatçılardan sadece bir tanesi.

Apple’ın getirdiği bu teknoloji özellikle sinema sanatçılarına ve oyunculara yarayacak. Özellikle ülkemizde bir sorun olan korsan yayıncılığa karşı çok büyük bir hamle.

PEKİ BU TEKNOLOJİ NASIL ÇALIŞACAK ?

160630-iphone-blockerApple bu teknolojiyi sahnenin sağına ve soluna koyulacak sensörlerle işletmeyi düşünüyor. Iphone kullanıcıları kameralarını sensörlerin arasında açtıklarında telefonlarında ”Kaydetme Kapalı” yazısıyla karşılaşacaklar.

Ama Apple’ın getirdiği bu teknoloji hayranları tamamen kısıtlamayacak. Yani hala telefonunuzu kullanabileceksiniz. Iphone’unuzun kamerasını sahne değil de farklı bir yöne doğrultursanız kameralarınızı kullanabileceksiniz. Yani hala hatıra fotoğrafları, selfieler çekebileceksiniz.

Apple’ın uzun süredir üzerinde çalıştığı bu teknoloji eğer başarıya ulaşırsa gerçekten bazı şeyleri değiştirme yönünde ilk adım olabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here