Akıllı telefon uygulaması SkinVision cihazın kamerasına bağlı bir algoritma ile melanoma teşhisi yapıyor. Uygulamanın yaratıcılarına göre bu uygulama en az bir dermatoloji doktorunun gözü kadar doğru teşhis koyuyor.
indir (3)
Devrim niteliğindeki akıllı telefon uygulaması SkinVision’ın CEO’su Dick Uyttewaal uygulamanın arkasındaki teknolojinin ”Ortalama bir dermatoloji doktorunun gözü” kadar doğru olduğuna dikkat çekti.

Uyttewaal açıklamasında: ”Uygulamamız kullanıcılara melanomanın erken teşhisinin yanı sıra diğer cilt hastalıklarının takibi ve teşhisi imkanını da sunuyor” dedi.

Ayrıca Uyttewaal açıklamasında uygulamanın bir sonraki adımının oranları daha yüksek olan melanoma olmayan cilt kanserinin teşhisini koyabilmek olduğunu söyledi.

Avrupa Deri ve Zührevi Hastalıklar Akademisi daha önce yaptığı bir çalışmada uygulamanın melanoma teşhisinde %81 doğru olduğunu belirtmişti. Bu uygulamanın %81 doğru olması demek bir dermatoloji doktorunun gözünden daha iyi olması anlamına geliyor.

skinvisionUyttewaal dermatoloji doktorlarını işinden gibi bir amaçları olmadığını hatta dermatoloji doktorlarına mutlaka gidilmesi gerektiğini belirtti

”Uygulamamızın kullanılması doktora gidilmemesi gerektiği anlamına gelmiyor. Her ne kadar daha önce böyle böyle bir olayla karşılaşmasak da yanlış teşhis riski bulunmakta. Uygulamamız bir doktordan daha çok küçük şüphelerinizi gidermek için bir araç.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here