Android akıllı telefon kullanıyorsunuz ve artık dahili depolama size yetmiyor mu? Telefonunuzda yer kalmadı, artık yeni Android uygulamaları ve oyunları indiremiyor musunuz? Uygulama ve oyun boyutlarının oldukça arttığı şu zamanlarda depolama zaman zaman sıkıntı olabiliyor. Bu yazımızda Android telefonunuzda belleği nasıl temizleyebileceğiniz hakkında ipuçları vermeye çalışacağız.

Fotoğrafları ve videoları yedekleyin

Fotoğraflar ve videolar belki de çoğu kullanıcının telefonunda en çok yer işgal eden ikili. Günümüzde yüksek çözünürlük iyice yaygınlaştığı için artık telefonlar 16+ MP fotoğraf çekebilirken, 4K video kaydı yapabiliyorlar. Özellikle eski çektiğiniz fotoğraf ve videoları Google Fotoğraflar ya da benzeri yerlere yedeklemek akıllıca olacaktır.

Bulut depolama kullanın

Telefonununuza çeşitli dosyalar indirip bunları saklıyor olabilirsiniz. Eğer telefonunuzda yeterince yer yoksa bu dosyaları Google Drive, Dropbox, OneDrive gibi bulut depolama alanlarına taşıyabilirsiniz.

Artık kullanmadığınız oyun ve uygulamaları silin

Belki bunu okurken güleceksiniz ancak araya köşeye kaynamış, varlığından haberiniz olmayan ya da artık kullanmadığınızı fark etmediğiniz oyun veya uygulamalar olabilir. Bunları da Android işletim sisteminden kaldırmak size bir miktar yer sağlayacaktır.

Cachelenmiş dosyaları temizleyin

Cachelenmiş yani ön belleğe alınmış dosyalar Android telefonunuzda oldukça yüksek yer kaplıyor olabilir. Bunun önüne geçmek için “Ayarlar > Depolama > Ön Belleklenmiş Veri > Ön belleği temizle” yolunu izleyebilirsiniz.

Eski indirmeleri temizleyin

İnternetten indirdiğiniz ve orada olduğunu unuttuğunuz .pdf, .docx ve benzeri dosyalar olabilir. Bunları temizlemek için Android dosya yöneticisini kullanabilirsiniz.

Telefonunuzun hafızası size yeterli oluyor mu?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here