Telefonum suya düştü, ıslandı. Ne yapmalıyım?

0
1459

Islanan bir cep telefonu ölü gibi görünse de yeniden canlandırmak için bir şansınız var. İlk ve en önemlisi hızlı davranmak çünkü su telefonun içinde ne kadar uzun süre kalırsa telefonu kurtarma şansınız o kadar azalır.

Telefonun garantisi büyük ihtimalle su hasarını karşılamayacaktır. Üreticiler bugünün telefonlarına ıslandığında renk değiştiren ve ıslandığını belgeleyen bir ‘su çıkartması’ koymaktadırlar. Hiç istenmez ama sonuçta kaza bu, telefonumuz ıslanırsa, suyun içine düşerse ne yapmalıyız ?

1- Pili Çıkarın

Pili hemen çıkararak gücü kesin.Telefonun hala çalışıp çalışmadığını görmek için pilin takılı olması gerekiyor ama bu isteğinizi frenlemeli ve pili hemen çıkartmalısınız.Aksi durumda telefonuniçindeki bazı üniteler kısa devre yaparak onarılamaz hale gelebilir.Pili çıkarttıktan sonra sim kartınızı da çıkarabilirsiniz.

2- Telefonunuzu Kurutun

Telefonunuzu hızlıca kurutmaya çalışın.Nemin doğal sürede kurumasını beklemek korozyona bağlı olarak telefonun iç kısımlarına zarar verebilir.Hızlıca içindeki suyu boşaltın ve bir kuru bezle nemi almayı deneyin.Telefonu kurutmak için saç kurutma makinesi kullanmak riskli olabilir.Vereceği sıcaklık ile telefonunuz kızarabilir.Bunun yerine ıslak-kuru bir elektrikli süpürgeyi ayarlayıp içerdeki nemi itmek ve çekmek için havayı kullanabilirsiniz.Bulabilirseniz bir hava kompresörü ile de aynı işi yapabilirsiniz.

3- Kurutucu Kullanın

Nemdem kurtulmak için en uygun ve kolay seçenek pişmemiş pirinç kullanmaktır.Telefonu ve pilini bir kaseye koyun ve üzerini pirinçle doldurun.

Unutulmaması gereken en önemli nokta kurutma işlemi yaparken ısıdan kaçınmaktır.Doğrudan güneş ışığına maruz bırakmak,saç kurutma makinası kullanmak,fırın ya da mikrodalga fırın kullanmak nemi kesinlikle buharlaştırıp kurutsa da telefonun içindeki bazı bileşenleri çözebilir ve bazı yapışkanları eritebilir.Bu yapışkanlar nedeniyle alkol vb maddelerle temizlik yapılmaması gerekir.Ancak telefonunuzu tuvalete düşürürseniz dış yüzeyini dezenfekte etmek için alkolle silebilirsiniz.

Son bir not: Eğer telefonunuz tuzlu suya maruz kalırsa pilini çıkardıktan sonra hemen temiz suyla temizleyin. Çünkü tuzlu su buharlaştığında telefonun bileşenlerine zarar verebilen kristaller bırakır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here