Android kullanıcıları için önemli ipuçları – 2

0
1803

Android kullanıcıları için önemli ipuçları serimizin ikinci yazısındayız. Yine siz Android kullanıcıları için faydalı olacağını düşündüğümüz özellikleri paylaşıyoruz.


1 – İki Android arasında hızlı dosya paylaşımı

İki Android telefon arasında rehber ve resimler gibi verileri aktarmak oldukça kolaydır.Her iki cihazda da Wi-Fi Direct  etkinleştirildiğinde iki cihaz birbirini görmeye başlar.

Dilerseniz cihazları birbirine bağlamak ve dosyaları 30 Mbps’ den daha hızlı aktarmak için SuperBeam gibi uygulamaları kullanabilirsiniz.

2 – Android’de veri kullanımını kısıtlamak

Veri kullanım hakkınız tükeniyor ve siz nedenini bilmiyorsanız Android’in veri kullanım özelliği size yardımcı olacaktır. ‘Ayarlar’ dan ‘Veri Kullanım’ menüsüne girin ve hangi uygulamanın ne kadar veri kullandığını görün. Hepsini ayrıntılı bir şekilde inceleyebilirsiniz.Burada veri kullanımınızı da sınırlayabilirsiniz.Bu durumda sınıra geldiğinizde veri kullanımınız sonlandırılır.

3 – Ayarlar’da gizli bir oyun var  !

Neko olarak adlandırılan bir oyun Android telefonlarda ‘Ayarlar’ da gizli. Bulmak için ‘Ayarlar’ dan sonra ‘Telefon Hakkında’ ya da ‘Cihaz Hakkında’ seçeneğini tıklayın. Burada  ‘Android Sürümü’ bölümüne birkaç kez hızlıca dokunun. Telefonunuzun ekranına gelen görselin üzerinde parmağınızı basılı tutun ve oynamaya başlayın..

4 – Android’de bildirimleri kısıtlama, engelleme

Farklı uygulamalardan gelen bir sürü bildirimden rahatsız oluyorsanız bunları kısıtlayabilirsiniz. ‘Ayarlar’ menüsünden ‘Sesler ve Bildirimler’ seçeneğinde  hangi uygulamaların hangi formda bildirim gönderebileceğini görüp seçebilirisiniz.

Dilerseniz ‘Rahatsız Etmeyin’ seçeneği ile istediğiniz zaman aralığında hiçbir bildirim almayabilirsiniz.

10 – Silinen bildirimleri tekrar okuma

Kilit ekranındaki bildirimleri ‘Temizle’ yazısını üstüne dokunarak bir çırpıda temizleyebilirsiniz.Bazen de silinen bir bildirimi tekrar okumak isteyebilirsiniz ve bu Android telefonlarda mümkün.

Bildirim günlüğü denilen ve sadece bir widget olarak kullanılan özelliğe erişmek için giriş ekranına dokunduktan sonra ayarlar widget’ine gidin ve ‘Bildirim Günlüğü’ nü seçin.Gelecek ekranda tüm bildirimlerin geçmişini gösteren bir kısayol görüntülenecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here