Kablosuz teknoloji artık her yerde. Kablosuz teknoloji ile ilgili yeni bir şey okumadan ya da yeni bir ürün haberi  duymadan bir gün geçirmek mümkün değil. Dünyamızda kullanılan yedi kablosuz teknoloji vardır.Bir çoğunuzun bildikleri USB, BLUETOOTH , ve RFID’ dir.Diğerlerini de ben söyleyeyim. WiMedia, UWB, NFC ve ZIGBEE..

WIMEDIA

Yüksek veri aktarım hızları sağlayan ultra geniş bant radyo platformunu belirtir WiMedianın amacı kablosuz aygıtlarda kullanılan protokolleri veya kodları standartlaştırmaktır.  Örneğin ultra geniş bant (UWB) ,Bluetooth ve Wusb teknolojisi ürünlerinde WiMedia standartları kullanılır. Son kullanıcı olan bir tüketici için önemli olan bir kurulum prosedürü veya konfigürasyon seçeneği bilgisi olmadan kablosuz cihazların birlikte çalışmasının sağlanmasıdır.

UWB: Ultra Geniş Bant

500 Mhz’den daha yüksek bir radyo frekansıyla çalışan kablosuz teknolojidir .Bu UWB’ nin kablosuz olarak çok fazla veri göndermesi açısından mükemmel olması anlamını taşır.  Ancak kısa menzilli olması sebebiyle daha çok iç mekanlarda kullanılmaktadır.Örnek olarak bir bilgisayar veya televizyonda kablo bağlantısı olmadan video oynatan monitorler veya dijital kameralar verilebilir.

WUSB: Kablosuz USB

Ultra geniş bant radyo frekansı teknolojisini kullanır.Kablosuz USB, yüksek hızlı veri aktarımınının USB bağlantısının kullanım kolaylığıyla kombinasyonudur.Bluetooth’ ta olduğu gibi kısa mesafeli uygulamalar için mükemmeldir.Kişisel şebeke olarak da adlandırılır.
WUSB ofis çevrelerinde kişisel ağlarda çok yaygın hale gelmiştir.Örneğin , fare , klavye , yazıcı ve kamera gibi daha önceleri kabloyla bilgisayara bağlanabilen önemli parçaların kablosuz olarak bağlantısının sağlanması WUSB ile yapılmaktadır. WUSB teknolojisi dünyaya kablosuz ürünlerden oluşan geniş bir ürün yelpazesi sunmaktadır.

Bluetooth

Genellikle kişisel ağlar bularak adlandırılan küçük ağlar için ideal kısa menzilli radyo iletişim yöntemidir.  Bluetooth eşsizdir çünkü iletişim kuracaklarını tanımlamak için üç farklı sınıf vardır 1 metre 10 metre ve 100 metre.
Kişisel ağ için Bluetooth Kulaklık ve onun temel birimi cep telefonu örnek verilebilir. Bluetooth , bir çok kablosuz telefon ve mikrodalgayla aynı frekansta ( 2,4 GHZ) çalışır; ancak güç çıkışı çok küçük olduğundan Bluetooth teknolojisi ile gerçek bir sağlık kaygısı yoktur.

RFID: Radyo Frekansı Tanımlaması

Bir öğeye  bir kimlik atamak için kullanılan otomatik tanımlama yöntemidir. En yaygın olanı bir nesneye yerleştirilen bir RFID etiketlidir. Etiket gerçekten de dahili bir anteni barındıran bir silikon çip  taşır.Harici bir elektrik akımı RFID  etiketine çarptığında nesnenin kimliğini belirtilen bir yanıt üretilir.

İki tip etiket vardır:

  • Pasif Etiket : içsel gücü olmayan ancak uyanmak ve yanıt göndermek için ona gönderilen elektrikli darbeyi kullanır.Örnek olarak  AVM veya giyim mağazalarında ya da marketlerde çeşitli ürünlere takılan ve çıkarılmadığında çıkışlarda alarm çalmasına neden olan alarm aparatlarını verebiliriz.
  • Aktif Etiket : Kimlik yanıtı sağlamak için dahili güç kullanır. Örnek olarak paralı otoyollarda kullanılan transpondörleri verebiliriz.Burada yolun kullanılabilmesi için ücretli servis sistemiyle sizin hesabınız arasında iletişim kuran pilli bir RFID ünitesi bulunmaktadır.
NFC: Near Field Communication

Cep telefonlarında kullanılmayı hedefleyen kablosuz bir teknolojidir.  Bu teknolojinin öncülüğü manyetik alan indiksiyonuna dayanmaktadır. Başka bir deyişle manyetik alan yakın mesafede iken bir cihazı çalıştırmak için kullanılır. NFC ‘nin en uzak mesafesi 20 santimetredir.
Örnek olarak bazı kredi kartlarının POS cihazlarına dokundurularak ödeme yapabilmesini gösterebiliriz.Son dönemde cep telefonuyla da bu teknoloji ile ödeme yapılabiliyor.

Zigbee

Çok fazla veri aktarmayan, uzun pil ömrünü ve güvenli bir ağda iletişim kurmaya ihtiyaç duyan düşük güçlü cihazlarda kullanılan kablosuz bir protokoldür.  Zigbee teknolojisi Radyo Frekans uygulamalarını  temel alır.

Zigbee teknolojisine örnek olarak ışıklar, güvenlik sistemleri, yangın alarm sistemleri, ısıtma- soğutma ve havalandırma gibi öğelerin kontrolünü sağlayan ev ağ sistemini verebiliriz. Bu örnekte merkez istasyonla iletişim kuran ve düşük veri aktarımı gereksinimi (açık/kapalı) ve uzun bir pil ömrüne sahip tüm öğeler gösteriliyor.

Wİfi’den bir üründe yerleşik bir teknoloji olmadığı için söz etmedik. Wifi, yüksek aktarım hızlarını muhafaza ederken daha uzun mesafelerdeki birden fazla cihazı idare edebilme gücüne sahiptir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here