Akıllı telefon güvenliği için çok önemli öneriler

0
3479
Günümüzde kullanılan akıllı cep telefonları herkesin kendi özel bilgilerini sakladığı sır dosyaları gibi.Bir çok akıllı cep telefonu kullanıcısı banka işlemlerini,market alış verişlerini , sağlık randevularını ve benzeri bir çok işlerini hatta vergi beyannamelerini bile cep telefonu ile hallediyor. İşte ister iPhone olsun ister Android olsun akıllı bir telefona sahipseniz sizlere önereceğimiz maddeleri uygulayarak bu kadar özel bilgilerle dolu cep telefonlarınızı daha güvenli kullanabilirsiniz.

1- Telefon Kiliti Kullanın
Her telefon, bir kod kullanımı ile yetkisiz erişimlere karşı bir güvenlik sunar. Bir şifre koymak akıllı telefon güvenliği için ilk ve en önemli kuraldır. Altı veya daha uzun karaktere sahip kodlar daha az güvenli olsa da artık bir çok telefonda parmak izi yüz tanıma ,desen çizme ve göz taraması  gibi güvenlik önlemleri sunulmaktadır. Unutmayın!  Kolay bulunabilecek basit kodlar veya desenler yeterince güvenli olmayabilir .
2- Verileri Şifreleyin
Bir kod, parmak izi ya da akıllı telefonunuzdaki başka herhangi bir teknik özellik olmasına rağmen saldırganlar saklanan verilere yine de ulaşabilirler. Bunu engellemenin yolu verileri şifrelemektir. Bu özellik telefonunuzun fabrika ayarlarında açık olmayabilir. Bu nedenle ayarları kontrol edip gereğini yapmalısınız. İlk şifreleme oldukça uzun zaman alacağından telefonunuza bu süre içinde ihtiyacınız olmayacağından ve telefonun şarjının yeterli olacağından emin olunuz.
3- Telefonumu Bul Uygulamasını Etkinleştirin
Akıllı telefonunuzu çaldırabilirsiniz, düşünebilirsiniz ya da başka bir şekilde kaybedebilirsiniz . Böyle bir durumda telefonunuza uzaktan erişebilmek için telefonumu bul uygulamasının yüklenmiş olması gerekir. Apple’ın bu özellikteki uygulamasının adı ‘iPhonu’umu bul’ olarak isimlendirilir. Android kullanıcılarının benzer bu uygulamalara erişmek için ücretsiz bir Google hesabının olması gerekir. Android Cihaz Yöneticisi adı verilen bu uygulamaların ve iPhonu’umu Bul uygulamasının telefon kaybolmadan önce aktive edilmesi gerekir. Bunu yaptığınızda internet bağlantısıyla bu hesaplardan telefondaki dosyalara erişip gerekirse tüm dosyaları silebilirsiniz.
4- Düzenli Yedekleme Yapın
Kişisel verileri güvenli bir yerde kopyalamak için en iyi yol Telefonunuzdaki veri yedeklemeyi otomatik hale getirmektir. Bunu yaptığınızda telefonunuz ‘bulut’ adı verilen depolama ve yedekleme yerlerinde verilerinizi düzenli olarak kopyalayabilir ve saklar.Örneğin; Apple her iPhone sahibine internet üzerinde ‘iCloud’ da ücretsiz 5 gigabayt ücretsiz depolama alanı sağlıyor.iPhone sahipleri iCloud ayarları altında bu fonksiyonu bulabilirler. Android telefon üreticileri kısmen kendi online yedekleme çözümlerini geliştirdiler.Alternatif olarak Google’da ücretsiz sunulan ‘G Bulut Yedekleme’ kullanılabilir.
Bunlara ek olarak ücretsiz olarak sunulan yedekleme uygulamalarına buradaki yazımızdan gözatabilirsiniz.
5- Uygulama ve Oyunları Sadece Güvenilir Kaynaklardan Yükleyin
Bunu yapmak için sadece ‘Google Play’ ve ‘AppStore ‘ gibi resmi uygulama mağazalarını kullanın. Bunları kullanmak demek, indirilen uygulama veya oyunların yüzde yüz güvenli olduğu anlamına gelmez ama en azından güvenlikle ilgili askeri standartların mevcut olduğu manasını taşır. Buradaki risk diğer bilinmeyen kaynaklardan indirilecek oyun ve uygulamalara göre daha düşüktür.
6- Android telefonda Root, Apple iOS telefonda Jailbreak Yapmayın
Her iki türdeki telefonlar da sahiplerine daha az yönetimsel haklar tanıyan prosedürlerle yüklü olarak gelir.Bazı uygulamaları bu nedenle yükleyemezsiniz ya da telefonun bazı özelliklerine ulaşmanıza bu prosedürler izin vermez.İşte ‘Root’ android telefonlar için, ‘Jailbreak’  ise iOS telefonlar için bu engelleri aşmaya yarayan çeşitli uygulamalardır. Ancak bunları yaptığınızda siz bazı özelliklere ulaşırken telefonunuz garanti kapsamı dışına çıkabildiği gibi veri güvenliğiniz de tehlikeye düşebilir.Aşağıdaki bilgilendirmeyi de okuduktan sonra bu riske değip değmeyeceğine karar verin.
7- İndirme İçin Sunulan Güncellemeleri Hemen Yükleyin

Mobil internet üzerindeyken veri aktarım hacmine dikkat edebilirsiniz ama uygun internet bağlantısını bulur bulmaz güncellemeleri yüklemek telefonunuzun güvenliği için önemlidir.Sonradan farkedilen çeşitli güvenlik açıklarına karşı geliştirilen önlemler güncellemelerle sunulduğundan bunları biran önce yüklemek gerekir.

8- Şüpheli kısa mesaj, e-postalara ve sahte sosyal hesaplardan gelen isteklere dikkat edin

‘Facebook hesabımı ele geçirmişler’ ya da ‘ falancadan gelen maile sakın tıklama ‘virüs var’ benzeri cümleleri  çevremizdeki arkadaşlarımızın birinden mutlaka duymuşuzdur ya da bil fiil başımıza gelmiştir. Kişisel bilgilerimizi ve özel verilerimizi ele geçirmek ve bundan kazanç sağlamak isteyen bir çok sahtekar, e-posta, kısa mesaj, Facebook ve Messenger gibi çeşitli uygulamaları kullanabilmektedirler. Şüphelendiğiniz e-posta ve kısa mesajları açmış olsanız bile içerikte sizden istenen adımları atmayın.Tarayıcınızda size gönderenin adresini yazarak web sitesini ziyaret etmeyin.Mesajı veya e-postayı gönderenin ya da Messenger’da yardım isteyenin  bir arkadaşınız olduğunu düşünüyorsanız ona direkt telefon ile ulaşıp doğruluğunu kontrol edin. Kişisel verilerinizi hiçbir yerde kimseyle paylaşmayın.

9- Yabancı Kablosuz (Wi-Fi) Bağlantılarına Dikkat Edin

Restoran, otel, tren istasyonları, kafeler ve birçok yeni yer ücretsiz kablosuz internet bağlantısı hizmeti sunuyor. Bu aslında çok iyi bir hizmet ama unutmayın ki bu hizmeti verenler bu ağı yönetmek için bir ağ operatörünü kendileri belirliyorlar ve operatör iletilen verilere ulaşabilir. Bu durum bağlantının WPA (Wi-Fi Protect Access) ile şifrelenmesi halinde bile geçerlidir.

Çeşitli sitelere girmek için oturum açma bilgilerinizi girmeniz gerekir ve bu tür ağlar bunu öğrenmek için casusluk bile yapabilir. Güvenlik sanal özel ağ (VPN) kullanımı yoluyla önemli ölçüde arttırılabilir.Akıllı cep telefonlarında VPN bağlantıları mümkündür.

10- Telefonu Atmadan ya da Satmadan Önce Sıfırlayın

Apple iOS sistemi kullanıcıları telefonlarını fabrika ayarlarına döndürdüklerinde önceki dosyalara ulaşmak olanaksız hale geliyor. Bu, kişisel bilgilerin ve verilerin güvenliği için en iyi yol.

Android kullanıcıları için ise ‘Fabrika Ayarları’na dönmek bile dosyaları güvenli hale getiremiyor. Bu işlemi yapmadan önce dosyaları şifrelemek gerekiyor. Dosyalar şifrelendikten sonra fabrika ayarlarına dönmek kişisel bilgilerinize ulaşılmasını önleyecektir. Son olarak sim kart ve varsa microSD kartlarınızı çıkartmayı unutmayın.

Android telefonunuzu nasıl sıfırlayacağınızı bilmiyorsanız buraya gözatabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here