Telefonda gizli özellikleri açan gizli kodlar

0
4000

Hızlı kodlar veya özellik kodları olarak bilinen yapılandırılmış tamamlayıcı hizmet verileri (USSD) kullanıcıların gizli özelliklere erişmesine izin veren ek bir kullanıcı arayüzü protokolüdür. Bu protokol aslında GSM telefonları için oluşturuldu ancak CDMA cihazlarında da bulunabilir.

Genel kullanıma sunulan bu kodlar  (arka kanallar ) kullanıcıların ,servis sağlayıcılarının bilgisayarları ile doğrudan iletişim kurmalarını ve veya cihazlarındaki arka uç özelliklerine erişmelerini sağlar. Bunlara telefonda bir görüşme başlatmak için kullandığımız ekrana girilerek erişilir ve genellikle *veya #tuşları arasında çeşitli sayılarla başlar ve biter.

Çoğu kişi pek de pratik olmayan bu yerel hücre kulelerinin nasıl bir performans gösterdiğini bilmeye gerek duymaz yine de bunları keşfetmek ve telefonun yüzeyi altında neler saklandığını görmek eğlenceli olabilir.

Burada düzinelerce kodun kapsamlı bir listesini verebiliriz fakat bu boşuna bir çalışma olacaktır bu kodlar nadiren farklı operatörler işletim sistemleri veya telefon modelleri üzerinde çalışmaktadır. Gerçekten denemek isterseniz en iyi ihtimalle Google’da telefonunuzun markasını ve taşıyıcısını + ” USSD ” yazarak özel kapsamlı bir liste elde edebilirsiniz. Aşağıda bizim Samsung Galaxy S 5 üzerinde denediğimiz ve sonuç aldığımız kodları ve ne işe yaradıklarını görebilirsiniz.

Genel Test Modu.
*#0*#
Bu kodu girip arama tuşuna bastığınızda aşağıdaki ekran karşınıza gelecektir ve burada farklı telefon işlemlerinin bir kütüphanesi karşınıza çıkar. Tuşlara dokunup keşfe başlayın!

IMEI’nizi Görüntüleyin
*#06#
Erişmek için yukardaki kodu yazın ve arama tuşuna basın,IMEI’ niz karşınızda.Bu kadar kolay.Bildiğiniz gibi IMEI numarası cihaza özgüdür.Bu numara çalınan cihazların kara listeye alınmasına veya müşteri desteğine yardımcı olabilir.

Çağrı Yönlendirme Kontrolü
*#67# : Bu kod meşgul olduğunuzda ya da bir çağrıyı reddettiğinizde telefonunuzda hangi çağrıları yönlendirdiğinizi kontrol etmenizi sağlar.
Sizi arayanlar size ulaşamadığında muhtemelen operatörünüzün sesli mesaj servisi devreye girer ama dilerseniz bu çağrıları başka bir numaraya iletmek üzere değiştirebilirisiniz.Bu bir ev numarası, ofis numarası olabileceği gibi bir başka telesekreter servisi bile olabilir. iPhone’ da Ayarlar > Telefon > Çağrı Yönlendirme bölümünden bu numarayı değiştirebilirsiniz.Android’ de ( sistemden sisteme değişiklik gösterebilir) Ayarlar > Arama Ayarları > Diğer Ayarlar sekmesinden çağrı yönlendirmeyi seçebilirsiniz.

Telefonunuzu Arayan Kimlik Numarasından Gizlemek
#31# :Bu kod girildiğinde arayan kimliğin devre dışı bırakıldığını belirten bir pencere açılır. Arayan kimliğini yeniden etkinleştirmek için *31# yazın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here