iOS’ta virüs tespiti ve virüse karşı alınması gereken güvenlik önlemleri

0
1522

iPhone, iPad ya da başka bir iOS cihaz kullanıyorsanız ve cihazınıza zararlı yazılım yüklendiğinden şüpheleniyorsanız, iOS cihazınızı nasıl korumanız gerektiğini, nasıl güvenlik tedbirleri alabileceğinizi bu yazımızda paylaşıyor olacağız.

Virüslerden temizlemek için önerilen adımlar

Apple aygıtlarının , büyük güvenlik sahibi olduğu bilinmektedir. Bunun nedeni, iOS kullanan
Apple cihazları, dosyaların herhangi bir sistem dizinine erişimini engelleyecek şekilde
oluşturulmuştur.

Bu, Apple kullanıcılarının üçüncü taraf uygulamaları indirmesini imkansız kılıyor. Bu, kullanıcılar için rahatsızlık verebilir, ancak Apple eklenen güvenliğin rahatsızlıktan daha ağır basacağına inanıyor.

Bu engelleme bazı Apple kullanıcılarının araçlarını “jailbreak” etmesine neden olur. Artık bildiğiniz gibi, jailbreaking, bir kullanıcının yetkisiz uygulamaları ve hizmetleri yüklemesine izin vermek için Apple’ın iOS cihazlarındaki yazılım kısıtlamalarını atlamak için riskli bir yoldur.

Bu yol, bilgisayar korsanlarının yararlanabileceği güvenlik açıklarına yol açabileceğinden, Apple’ ın onay vermediği bir uygulama. Aslında, birçok kullanıcı jailbreak araçlarını kullandıktan sonra Facebook, PayPal ve kredi hesaplarının saldırıya uğradığını bildirmiştir.

Etkilenmiş bir Apple aygıtını algılama

Apple cihazınızı jailbreak ederseniz, virüs bulaşmış olduğunun belirtileri aşağıda belirtilmiştir:

Veri kullanımı – Gadget’ınıza bir virüs bulaşmışsa fark edeceğiniz bir şey, veri kullanımında büyük bir artış. Bir virüs veri yiyebilir, bu nedenle cep telefonu sağlayıcınızdan gelen son birkaç aylık ifadeleri karşılaştırmalısınız. Veri kullanımında büyük artış görürseniz, cihazınıza virüs bulaşması olasılığı yüksektir.
Uygulamaların çökmesi – Gadget’ınız üzerinde bir virüs varsa, büyük olasılıkla uygulamalar düzgün çalışmaz. Onları kullanmaya çalışırken sürekli çökecekler.
Açılır Pencereler – Safari tarayıcısıyla çevrimiçi sörf yaparken, her yerde pop-up reklamlar görebilirsiniz. Bu, virüs bulaşmış bir aygıta bağlı olabilir.

IOS’unuzu nasıl güncelleyebilirsiniz?

Bilgisayar korsanları her zaman cihazlarımıza sızma yollarını arıyorlar. Bu nedenle, işletim sisteminizi güncel tutmanız önemlidir.

Apple, iOS’taki bir güvenlik açığını bulduğunda onu düzeltmek için bir güncelleştirme gönderir. IOS’larınızı güncellemek için gereken adımlar şunlardır:

” Ayarlar ” uygulamasına gidin ve ” Genel ” i seçin . Buradan ” Yazılım Güncelleme ” yi seçin ; cihazınız güncellemeleri kontrol etmeye başlayacaktır.

Güncellemeyi iTunes’dan almak için , cihazınızı bir bilgisayara bağlayın, iTunes’u açın ve iTunes Kitaplığınızdaki menüden cihazınızı seçin . ” Özet ” i seçin ve ardından ” Güncelleme Kontrolü ” nü tıklayın . Son olarak, ” İndir ve Güncelle ” yi seçin ve güncellemenin cihazınızla senkronize olmasını bekleyin.

Bir virüs nasıl temizlenir ?

IPhone’unuzun veya iPad’in bir virüs bulaşmış olabileceğinden şüpheleniyorsanız, panik yapmayın. Gadget’ınızı kolayca silebilir ve fabrika ayarlarıyla baştan başlayabilirsiniz.

Apple cihazınızı silmek için gereken adımlar şunlardır:

Yedekleme cihazı ve kullanma üzerine kişisel verilerin tümünü iCloud’u veya iTunes’u
Git Ayarlar >> dokunun Genel hafifçe vurun >> Sıfırlama .
Gadget’taki tüm uygulamaları ve verileri temizlemek için ” Tüm İçeriği ve Ayarları Sil ” e hafifçe dokunun .
Cihazınızı yeniden başlatın ve ilk kurulum adımlarını tekrarlayın.
Cihazınızı kurduğunuzda ve yedeklediğiniz verileri geri yüklediğinizde iCloud ile senkronize edin.

IPhone’unuzu veya iPad’inizi bilgisayarınıza da takabilir ve cihazı fabrika ayarlarına sıfırlamak için iTunes’daki “Restore iPhone / iPad” düğmesini kullanabilirsiniz. Bu adımların anahtarı, iOS cihazınızdaki, ele geçirilmiş olabilecek tüm programları temizlediklerini ve bunları yeni kopyalarla değiştirdikleridir. Bazı uygulama ayarlarını kaybedebilirsiniz, ancak verileriniz ve dosyalarınız korunmalıdır.

Telefonunuzu fabrika ayarlarına döndürdüğünden şüpheleniyorsanız, gadget’ı Apple’ın Genius Bar’ına götürmekten çekinmeyin. Gizli dosyaları algılayan ve kaldıran sistem tarama yazılımı var.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here