Android kullanıcıları için önemli ipuçları – 3

1
2357

Geçtiğimiz günlerde “Android kullanıcıları için önemli ipuçları” serisine başlamıştık. Serinin 3. yazısında 5 adet yeni ipucu ile karşınızdayız.

1-Güvenli bir kilit ekranı yapılandırın

Android telefonların tümü, çeşitli kilit ekranları formları sunar. Çoğu telefon, kurulum sırasında bunu yapmanızı ister ve yapmalısınız. Varsayılan değerler PIN, desen ve şifredir. Çoğu cihaz şimdilerde, belgenizin kilidini açmak için muhtemelen en hızlı yol olacak parmak izi güvenliği sunmaktadır. Kilit ekranınızı kontrol etmek için, sistem ayarlarına gidin ve Güvenlik menüsünü bulun. Bazı telefonlarda güvenlik menüsü yerine ayrı bir kilit ekran menüsü bulunur. Android Pay ve fabrika ayarlarına sıfırlama koruması gibi özellikleri kullanmak için güvenli bir kilit ekranı olması gerekir.

2-Bloatware’ i devre dışı bırak / kaldır

Bloatware,bilindiği gibi Android cihazınızda çoğu zaman gereksiz olan önceden yüklü uygulamalardır. Bu uygulamalar sistem kaynaklarını tüketir, cihaz hafızasında yer kaplar ve RAM kullanır. Ayrıca arka planda çalıştıklarından pili oldukça fazla kullanırlar. Bu önceden yüklenmiş ve şişkinlik yapan uygulamalar Play Store kullanılarak veya uygulama ayarları menüsünde bulunarak normal şekilde kaldırılabilir. Bununla birlikte, sistem imajının parçası olan herhangi bir şey kolayca kaldırılabilir değildir. Bunların bir kısmını Ana sistem ayarlarından uygulama menüsünü açıp kaldırmak istediğiniz uygulamanızı listenizde bularak devre dışı bırakabilirsiniz. En üstte, uygulamanızı uygulama çekmecenizden kaldıran ve arka planda çalışmasını engelleyen bir “Devre dışı bırak” düğmesi olacaktır.

3- Android Aygıt Yöneticisi

 Bazen telefonunuzun izini kaybedebilirsiniz Belki kanepe minderlerinin altında kaldı ya da mutfak tezgahının üzerinde unuttunuz ve bulamıyorsunuz. Bir dahaki sefere telefonunuzu bulmak için deliye dönmeyin, yalnızca Android Cihaz Yöneticisi’ni kullanın. Buna bir mobil cihaz veya bilgisayardan web üzerinden erişebilirsiniz. Basitçe Google hesabınıza giriş yapın ve açılan listeden kaybettiğinizi düşündüğünüz telefonunuzu seçin. Google size ulaşır ve nerede olduğunu gösterir. Telefonu, sessiz modda olsa bile çaldırabilirsiniz. Eğer telefonunuz kötü amaçlı kişilerin eline geçtiyse, verilerinizi korumak için telefonu uzaktan silebilirsiniz.

4-Mobil veri takibi ekleyin

Veri taşıyıcıları mobil operatörler arasında yaygın olarak bulunur ve veri hızları daha da artmaya devam eder. Aylık ödeneğinizi etkilemediğinizden emin olmak için, sistem ayarlarındaki veri kullanımı menüsünü ziyaret edin. Bazı telefonlar bunu biraz farklı bir şey olarak adlandırırlar, ancak her zaman tepenin yakınındadır. Burada, planı sıfırlama tarihini ayarlayabilir, bir uyarı eşiği oluşturabilir ve bir sınırı geçmek üzere olduğunuzda otomatik olarak verileri devre dışı bırakabilirsiniz.

5- Rahatsız Etmeyin ayarlarını seçin


Android’in bildirim ayarları şu anda biraz kafa karıştırıcı. OEMler sıklıkla terminolojiyi değiştirmiyorlar, ancak Google son güncellemelerde bunu bir kaç kez revize etmiştir. Bu özelliğin ayarlarını, geçiş yaparken ses açılır penceresinde veya bildirimler için sistem ayarlarına girerek (genellikle Ses ve Bildirim) bulacaksınız. Çoğu cihazda Rahatsız Etmeyin denir. Bu menüde, DND’nin otomatik olarak ne zaman açılıp kapanacağını, engellenenleri ve herhangi bir kişinin telefonun çalmasına izin verilip verilmeyeceğini seçebilirsiniz. Basitçe DND’yi açma, sistem ayarlarını açma işleminden daha hızlı olan hızlı ayarlardan mümkündür.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here