Akıllı telefonları yeniden şekillendirecek 5 özellik

0
825

Akıllı telefonların Apple tarafından ana cihaz olarak yeniden tasarlanmasının üzerinden neredeyse on yıl geçti ve şimdi herkes onlara sahip. Şimdi ise akıllı telefonlarda bazı büyük değişikliklerin zamanının geldiği yavaş yavaş ortaya çıkıyor ve bazı ilginç eğilimleri görmeye başlıyoruz. Telefon ekranlarının şekli değişiyor; şarj işlemi daha da gelişiyor ve hatta müzik dinleme şeklimiz bile beğensek de beğenmesek de değişiyor.

Yeni Ekran Oranları

Son on yılda hemen hemen her akıllı telefonda 16: 9 ekran oranını kullanıldı ancak artık bunun değişmesinin zamanı geldi. Daha uzun bir ekran oranı, yüzey alanını daha etkili bir şekilde kullanabilir ve bir telefonun tutulmasını daha rahat hale getirebilir. Şimdiden bunun iki örneğini gördük ve önümüzdeki yıl çok daha fazla şey değişecek.

Geleceğe bir göz atmak için yalnızca LG G6’ya ve Galaxy S8’e bakmak yeterlidir . Yıllarca, insanların daha büyük ekranlı telefonlara yöneldiğini gördük. Ancak, bir telefonun 16: 9 olduğunda ne kadar büyük olabileceğinin üst sınırı vardır. Altı veya daha fazla inç büyüklüğünde bir telefonu tek elle tutmak çok zor . G6’nın 18: 9 paneli gibi daha uzun ve nispeten dar bir ekran olsa bile yine de büyük bir diyagonal ölçüm ortaya çıkıyor. Web sayfaları gibi dikey kaydırılabilir içeriği izlerken daha uzun bir ekran daha mantıklı olabilir.

Ekran İçi Parmak İzi Algılayıcıları

OEM’ler, daha uzun ekranlardaki eğilime paralel olarak mükemmel ekran içi parmak izi algılayıcılarına doğru ilerleyecek. Normalde bir telefonun ön kısmını ekranla birlikte çektiğinizde, parmak izi sensörünü nereye koyabileceğinizi sınırlar. Parmak izi için ancak arkaya ya da ekranın içine bakabilirsiniz. Oysa ideal olan ekranın herhangi bir yerine parmağınızı dokunduğunuzda ekran kilidinin parmak iziniz aracılığı ile açılabilmesidir.Gerçekten çok uzun süredir hayal olan bu durum düşündüğünüzden daha önce gerçeğe dönüşebilir.

Samsung’ un , geçen yıl piyasaya sürülen bir iris tarayıcı kadar ekrandaki parmak izi sensörleri üzerinde çalıştığı söylentileri yayınlandı. Bu özellik ekranın belirli bir bölümüne basarak ekran kilidini parmak izinizle açmanıza izin verir. Samsung, GS8’in ekranında basınca duyarlı bölge ile yarı yarıya hedefe varmış durumda görünüyor.

Gerçi bunu başaran ilk Samsung olmayabilir. Bazı kaynaklarda Apple’ın ayrıca gösterimlerin içinde parmak izi sensörlerini araştırdığı bildiriliyor. Bazı şirketler de , ( örneğin Qualcomm veya Intel gibi ) gerekli teknolojiyi üretebilir.

Hızlı Hızlı Şarj

Batarya teknolojisindeki gelişmeler yavaş yavaş gerçekleşiyor ( – en önemli marka telefonlarda bile pil gücü 3.000-3.500 mAh civarında. ) Bununla birlikte, her yıl gelişmekte olan durum bu pilleri ne kadar hızlı şarj edebildiğimizdir. Qualcomm, Hızlı Şarj cihazlarını 2013’te sertifikalandırmaya başladı ve şu an orijinal sürümden 2.5 kat daha hızlı olacak olan Hızlı Yükleme 4.0’nın eşiğindeyiz.

Belki de USB güç iletim spesifikasyonu (USB-PD) önümüzdeki yıl telefonlarımızı nasıl şarj edebileceğimizin en büyük belirleyicisi olabilir. Google, 5V / 3A’daki USB Type-C spesifikasyonuyla tam uyumlu olduğu için, Nexus ve Pixel telefonlarını hızlı şarj etmek için USB-PD spesifikasyonunu kullanmaya başladı.

Google, cihaz üreticilerine gelecekteki cihazlar için Hızlı şarjdan kaçınma talimatı verdikten sonra Qualcomm, QC-4.0 ile ilgili planlarını USB-PD ile uyumlu hale getirmek için güncelledi. Bu, QC 4.0’ın şarj hızlarını artırmak için Vbus voltajıyla uğraşmayacağı anlamına gelir. Bunun yerine, şarj hızlarını artırmak için akımı artırır. Bu, QC 4.0 ve USB-PD’nin piyasaya sürülmeye devam etmesi nedeniyle cihazlar arasında daha tutarlı ve daha hızlı şarj anlamına gelecektir.

Sanal gerçeklik

Akıllı telefonlardaki sanal gerçeklik değeri hala şüpheli olsa da, herkesin uygulamak istediği bir özellik. Diğer Android üreticileri Google’ın Daydream platformunu kullanabilirken Samsung’un Vites VR’si var. Platform ne olursa olsun, tüm VR özellikli cihazlar yüksek çözünürlüklü bir AMOLED ekrana ihtiyaç duyar.

Yalnızca OLED teknolojisi gecikmeden sanal gerçeklik sunmak için yeterince hızlıdır. 1440p ekran günlük kullanımda iyi görünebilir ancak bu pikselleri VR’ de görebilirsiniz. Bu nedenle OEM’ler, ekran çözünürlüğünü çıplak gözle fark ettirecekleri noktaya taşımaya çalışıyorlar. Yüzünüze bağlamadığınız sürece 4K’lık bir telefon ekranı 1440p’den daha iyi görünmeyebilir.

AMOLED panelleri için artan talep, muhtemelen Apple’ın yaklaşmakta olan iPhone yenilemesinde bir AMOLED’in kullanıldığı yönündeki söylentileri göz önüne alındığında, sıkıntıya neden olacak. Aksi halde AMOLED’e taşınmış olan bazı orta menzilli telefonların LCD ile sopa olmasını bekleyebilirsiniz. Üst düzey telefonlar önümüzdeki yıllarda 4K AMOLED’lerle birlikte gönderilmeye başlanabilir .

Kulaklık Jakı Yok (Üzgünüz)

Bize göre 2017, kulaklık girişi için sonun başlangıcıdır. 2016’da 3,5 mm’lik bir kulaklık girişi bulunmayan birkaç telefon geldi ve bu trend bu yıl artarak devam ediyor. 3.5mm jack yerine gündeme gelen iki standart var; USB-C ve Lightning girişi. Android’li üreticiler USB-C yönüne giderken Apple da iPhone Lightning girişini kulaklık girişi haline getirebilir. Motorola şimdiden kulaklık girişi olmayan, sadece USB-C girişine sahip bir telefon üretti bile. Elbette Samsung gibi markaların farklı bir giriş tasarlama ya da 3.5mm ile devam etme şansları da var. Şuan şarj girişi konusunda da benzer bir ayrım olduğu için kullanıcılar bu duruma zamanla alışabilir.

Yeni akıllı telefonlardan kulaklık girişi kaldırılmış olsa bile çeşitli dönüştürücü adaptörler yardımıyla bu telefonlara sonradan 3,5 mm’lik kulaklık girişlerini tekrar kazandırma olanağı var. Öte yandan kulaklık girişine sahip olan telefonların en büyük sorunu olarak hem şarj kablosunun hemde kulaklığın aynı anda kullanılamaması gösterilebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here