Cari Hesap, herhangi bir banka ile müşterileri arasındaki işlemlerin bir bütün olarak hesaplanmasına denir. Bir şirketin müşteri ile tedarikçi arasındaki işlemlerin bütününe denen cari hesap yönetimi ile alacak ve borç takibi yapılabilmektedir.

Belirli bir vadeye bağlı olmadan açılabilen ve kar payı getirisi olmayan hesap türüdür. Cari hesap yönetimi mutlaka yapılması gereken bir işlemdir. Çünkü borç ve alacaklar detaylı bir şekilde izlenebilir, bir şirket için gerekli raporlar bu hesaplara göre hazırlanabilir. Böylece alacaklılar ve satıcılar kendi borç durumlarını ve alıcıdaki miktarlarını kolaylıkla takip edebilmektedir. Cari Hesap açıldığında faydalanılan bazı hizmetler bulunmaktadır. Para transferleri, nakit çekme ve yatırma, çek karnesi işlemleri, kredi ve kredi kartı ödemeleri, çek ve sanat tahsilatları, fatura, vergi ve SGK prim ödemeleri, döviz ve kıymetli maden işletmeleri, bağış, aidat ve kira ödemeleri, ileri vadeli para transferleri ve düzenli ödeme ile döviz ve altın alım satım talimatları yapılabilmektedir. Özel cari hesap ile ilgili işlemleri İnternet Şubesi, İşlematik, Telefon Bankacılığı ve Mobil Bankacılık kanallarıyla her an gerçekleştirilebiliyor. Böylece günlük finansal işlemlerin kolaylıkla gerçekleştirilebileceği cari hesap türünün başvurularında TL döviz cinsinde hesap açılabilmektedir.

USD, EURO, Altın gibi döviz cinslerinde cari ve katılım hesapları İnternet Şube aracılığı ile yapılabilmektedir. Cari Hesap şirket ve tedarikçiye bir sürü kolaylık sağlamaktadır. Zamandan tasarruf sağlanırken maddi anlamda da güven getirmektedir. Özellikle şirketler için büyük bir imkân olan bu hesap türü ile şirketler alacaklarını ve borçlarının bilincinde olduklarından bununla ilgili sıkıntılar en aza indirgenmektedir. Cari Hesap Yönetimi yapmak sanıldığının aksine kolay değildir. Bu yüzden bir banka aracılığı ile yapmak hem güven hem kolaylık sağlamaktadır. Örneğin; E-ticaret siteleri sattıkları ürünleri toptan olarak aldıkları tedarikçi ile olan hesapları ve kar koyup sattıkları ürünlerin kendilerine olan getirilerinin hesabını tutmalıdır. Cari Hesap Yönetimi ile bir şirketin işi oldukça kolaylaşmaktadır. Alacaklarının ve borçlarının farkında olan şirket sonraki satışlarından sağlaması gereken karı, alması gereken miktarı ve ayrıca ödemesi gereken borcu bilebilecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here