Günümüzde birçok kişi çoğu zaman konuşmak yerine mesajlaşmayı tercih ediyor. Dokunmatik telefonlarda rahat ve hızlı bir şekilde mesajlaşabilmek için düzgün bir sanal klavyeye ihtiyacımız oluyor. Bazı telefonlardaki standart klavyeler kullanıcılar için yeterince rahat olmayabiliyor. İşte burada devreye alternatif klavye uygulamaları giriyor.

Gelelim klavye uygulamalarını tanıtmaya.

1- Swype: Swype kullanıcılara ferah bir görünüm sunarken, birçok özelliği de beraberinde getiriyor. Siz kelimeleri yazarken otomatik tamamlama özelliği ile ya da yukarıda beliren kelimelerden birini seçerek hızlıca yazmaya devam edebiliyorsunuz. Swype, sürükleyerek yazabilme desteğine de sahip. Örneğin elinizi A’dan N’e, N’den D’ye şeklinde sürükleyerek android kelimesini yazabilirsiniz. Bunların dışında bir de konuşmanızı dinleyerek yazıya dökebiliyor ki bu bence harika bir özellik.

2- SwiftKey: Geliştiriciler bu uygulamayı aklınızı okuyor şeklinde tanımlıyor. Swype’da olduğu gibi sizin yazacaklarınızı tahmin edip otomatik olarak tamamlayabiliyor ve önünüze birkaç kelime seçeneğini sunuyor. Bu uygulamada bulunan güzel bir özellik ise tema desteği. Kullandığınız klavye temasını görünümünden sıkıldığınız an değiştirebiliyorsunuz. Bu uygulama ile şu ana kadar yaklaşık 83 milyar tuş darbesi yapılmış.

3- ThickButtons: Artık biraz daha büyük bir klavyeden bahsediyoruz. Bu uygulama bana biraz gecikmeli çalışıyor gibi gelse de harflerin büyük olması ve diğer uygulamalardaki gibi otomatik tamamlama özelliğine sahip olması ile öne çıkıyor.

4- Go Keyboard: Birçok dil ve tema desteği sunan bir başka klavye uygulaması. Tabletler için 5″ / 7″ / 9″ / 10″ gibi modlar yer alıyor. Ayrıca emoji desteği ile birçok “smiley” sunuyor.

Sizce en iyi klavye uygulaması hangisi?

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here