iPhone 5 ile Android’in devlerini karşılaştırma süreci devam ediyor. Bir önceki karşılaştırmamız iPhone ve Galaxy S3 arasında olmuştu. Bu kez de iPhone 5 ile HTC’nin devi One X’i karşılaştırıyoruz.

Ekran

Daha önceden de bahsettiğimiz gibi yeni iPhone 4″ boyutunda “Retina Display” 1136×640 çözünürlükte ekran ile geliyor. Ekranın 16:9 oranında olması ve piksel yoğunluğunun yüksek olması iPhone 5’in artıları arasında yer alıyor. HTC One X’in ekranı ise 4,7″ büyüklüğünde ve 1280×720 çözünürlük sunuyor. iPhone 5’de IPS panelli bir dokunmatik ekran bulunurken, HTC One X’de Super LCD2 teknolojisi ile üretilmiş bir ekran yer alıyor.

iPhone 5’in ekranını şu an sadece internetteki resimlerde görebiliyoruz. Bu nedenle ekran kalitesi hakkında kesin yorumlar yapmak mümkün değil ancak teknik özelliklere bakacak olursak gayet kaliteli olduğunu söyleyebiliriz. HTC One X’de ekran olarak piyasadaki en iyi telefonlardan biri.

İşlemci ve RAM

iPhone 5 işlemci olarak çift çekirdekli ARM Cortex A15 işlemcisi kullanırken, HTC One X dört çekirdekli Nvidia Tegra 3 işlemcisi kullanıyor. One X’in işlemcisi 1.5 GHz frekans ile çalışıyor ancak iPhone hakkında şu an net bir bilgi yok. Yine aynı şekilde HTC One X’de 1 GB ram bulunuyor ama iPhone’un ne kadar RAM kullandığı henüz resmi olarak açıklanmadı.

Oyun performanslarına gelecek olursak; iPhone’un bu konuda uzun süredir liderliği elinde bulundurduğunu söyleyebiliriz. Yeni nesil iPhone’lar birçok oyunu akıcı olarak çalıştırabiliyor. HTC tarafında da Tegra 3 işlemcili One X, oldukça kaliteli görüntüler ile son derece akıcı bir oyun keyfi sunuyor. Bu farkı Tegra 3’e özel hazırlanmış oyunlarda daha belirgin bir şekilde hissedebilirsiniz.

Depolama

iPhone 5 16,32 ve 64 GB’lık dahili depolama seçenekleriyle satılacak. HTC One X ise bazı ülkelerde 16 GB, bazı ülkelerde 32 GB dahili hafıza ile satılıyor. Her iki telefonda da harici hafıza kart girişi bulunmuyor. Burada oyumuzu daha çok seçenek sunduğu için iPhone’dan yana kullanıyoruz.

Bağlanabilirlik

Her iki model de Bluetooth 4.0, Wi-Fi gibi standart özellikleri destekliyor. Apple, kablosuz görüntü aktarımı için AirPlay adını verdiği özelliği, HTC ise MediaLink HD özelliğini kullanıyor. Her ikisi de oldukça başarılı. HTC, iPhone’dan farklı olarak DLNA, HDMI, NFC gibi standartları destekliyor. Bu konuda tercihimiz One X’ten yana.

Boyut ve Ağırlık

Ekran boyutlarından da anlaşılacağı gibi HTC One X, iPhone 5’den daha büyük. Ağırlık olarak ise iPhone 5 112 gram iken, HTC One X 130 gram ağırlığında.

Kamera

Yine iki kaliteli kamera ile karşı karşıyayız. Hatırlarsanız HTC, One X’in kamerasını öven reklamlarla tanıtımını yapmıştı televizyonlarda. One X gerçekten de bu konuda oldukça başarılı. Yine iPhone 5’in Apple tarafından yayınlanan fotoğraflarına baktığımızda ne kadar kaliteli bir kamera olduğunu görüyoruz. iPhone 5 ile çekilen fotoğrafları görmediyseniz, buraya bakmanızı tavsiye ediyoruz.

Daha önceden de söylediğim gibi her iki telefon aynı şartlar altında çekim yapmadıkça kesin olarak şu daha iyi demek mümkün değil. Ancak iki kamera da kullanıcıyı memnun edecektir diye düşünüyorum.

İşletim Sistemi ve uygulamalar

Burada bir önceki Galaxy S3-iPhone karşılaştırmasında yazdıklarımı aynen tekrar ediyorum:

Apple, iPhone 5 ile birlikte yeni işletim sistemi iOS 6′yı da tanıttı. iOS 6′da görsel olarak pek bir yenilik bulunmasa da iOS’un akıcılığını ve ne kadar stabil bir işletim sistemi olduğunu biliyoruz. Ancak stabil olmasının yanında getirdiği eksiler de var. Bunlardan en önemlisi kişiselleştirme seçeneklerinin çok az olması. Tabi bu jailbreaksiz iPhone’lar için geçerli. Android’de ise durum biraz daha farklı. Android, kullanıcılara iOS’a göre daha fazla özgürlük veriyor. Ancak Android, iOS kadar stabil bir işletim sistemi değil.

Apple’ın uygulama mağazası alanında lider konumda. En fazla seçeneğin AppStore’da olduğu kesin. Ancak Android’in marketi olan GooglePlay de son derece hızlı gelişmekte. Gün geçtikçe daha fazla uygulama yer almakta. Ama uygulama desteği olarak iPhone’u galip gösterebiliriz.

Sonuç

Günümüzdeki üst düzey akıllı telefonların hemen hemen hepsi kullanıcıların ihtiyacını karşılayabilecek düzeyde. Her iki telefonu da alsanız büyük ihtimalle memnun kalırsınız. Ancak genel olarak özetleyecek olursak HTC donanım olarak iPhone 5’ten üstün durumda. Yazılım olarak ise önceden de bahsettiğim gibi iOS, Android’den şu an için daha üstün.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here