QR Code’lar çevremizde giderek yaygınlaşmakta olan bir eğilim. Peki nasıl oluşturur veya nasıl okuruz bu kodları?

QR Code’ları heryerde görmek mümkün. QR Code şeklindeki yazılı basındaki reklamlardan tutun da Üniversite’deki hocalarınızın odalarının kapısındaki iletişim bilgilerini bile bu şekilde görmek mümkün. Özetle QR Code gerçeği artık yadsınamaz bir hal almakta. Peki nedir bu QR Code ve ne işe yarar?

QR Code aşağıdaki örnekte göreceğiniz gibi bir görüntüye sahip bir tür kodlama. Gelin pratik yapa yapa öğrenelim kullanmayı. Şimdi hemen Google Play Store‘dan QR Droid uygulamasını ücretsiz olarak edinin ve aşağıdaki kodu taratın(uygulamayı yükleyip çalıştırın kameranız aracılığıyla aşağıdaki kodu ortalayın kendisi algılayacak).

Tarama işlemini başarıyla tamamladıysanız nasıl oluşturacağınıza da değinelim. Oluşturmadan önce neleri QR Code yapabileceğinizden bahsedelim. Telefon numaralarını QR Code’a dönüştürebilirsiniz tanıttığınızda direk numara olarak algılanacak telefonunuz tarafından. Web adreslerini QR  Code’layabilirsiniz. 160 karaktere kadar yazıları QR Code’layabilirsiniz. Bir SMS’i QR Code’layabilirsiniz. Bir Mail’i QR Code’layabilirsiniz.

Şimdi QR Code nasıl oluşturuluru anlatalım. Bilgisayarınızdan QR Code oluşturmak için KAYWA ‘yı kullanabilirsiniz. Telefonunuzdan oluşturmak içinse indirdiğiniz QR Code uygulaması vasıtasıyla (Create bölümünden) oluşturabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here