Samsung’un amiral gemisi Galaxy S3’e karşı Nokia’nın Windows Phone tabanlı Lumia 920’sini karşılaştırıyoruz. Windows Phone’un üst seviye telefonlarından olan Lumia 920, Android’in en başarılı telefonlarından olan Galaxy S3’ten iyi mi?

İsterseniz ilk olarak her iki telefonun da teknik özellik listesini verelim.

Samsung Galaxy S3 Nokia Lumia 920
İşletim Sistemi Android Windows Phone
İşlemci 1,4 GHz dört çekirdek Exynos işlemci 1.5 GHz çift çekirdek Qualcomm Snapdragon S4 işlemci
RAM 1 GB 1 GB
Grafik işlemcisi Mali-400MP Adreno 225
Ekran 4,8” 720*1280 çözünürlükte Super AMOLED ekran 4,5” 768*1280 çözünürlükte IPS ekran
Kamera 8 MP arka (1080p video), 1,9 MP ön kamera 8 MP arka (1080p video), 1,3 MP ön kamera
Depolama 16/32/64 GB ve microSD desteği 32 GB dahili hafıza
Fiyat 1300 -1900 TL arası 1500 – 1600 TL arası

Tasarım

Tasarım kavramı her ne kadar göreceli olsa da buraya kendi görüşümüzü yazmamız gerekiyor. Galaxy S3’ün renk renk Lumia’ların yanında biraz daha kaba durduğunu ve malzeme kalitesinin daha kalitesiz göründüğünü söyleyebiliriz. Ancak bu konuda herkesin fikrine saygı duymak gerektiğine inanıyorum. Yine de bir galip belirlemek gerekirse kazananın Lumia 920 olduğunu “bizce” belirtelim.

Ekran

Galaxy S3’te yer alan ekran Lumia’ya göre biraz daha büyük. (4,8″ – 4,5″) Bu büyüklük de aslında kullanıcı tercihine kalmış bir seçim. Büyük ekran eşittir iyi ekran diyemeyiz. Piksel yoğunluğu olarak Lumia bir adım öne geçiyor ve daha keskin görüntüler sunuyor. (332ppi – 306ppi) Samsung’un kullandığı SAMOLED ekranda renkler oldukça canlı. Lumia 920’de ClearBlack görüntü teknolojisi ile yansımayı engelleyen bir ekran bulunuyor ki bu gerçekten çok iyi bir özellik. Her iki ekranın da oldukça kaliteli olduğunu belirtelim ancak biz galibi Lumia 920 olarak belirliyoruz.

 

Kamera

Her iki kamera da 8 MP çözünürlükte fotoğraf çekimi yapabiliyor. Lumia 920’de yer alan Carl Zeiss lensli kamera PureView teknolojisini kullanıyor. Lumia 920 özellikle karanlık ortam çekimlerinde oldukça başarılı. Buna karşın Galaxy S3 de kaliteli fotoğraflar sunuyor. Fotoğraf çekimi yaparken birçok özellik de beraberinde geliyor. Örneğin BurstShot özelliği ile bir dokunuşta onlarca fotoğraf çekebiliyorsunuz.

İşletim sistemi

Windows Phone her ne kadar kullanıcılara yeni bir arayüz, yeni heyecanlar sunsa da uygulama çokluğu olarak şu an için Android’le rekabet edecek konumda değil. Burada galibi Android ilan ediyoruz.

Diğer özellikler

Her iki telefonda da 3G, Wi-Fi, GPS, NFC gibi standartlaşmış özellikler bulunuyor. Bluetooth olarak Galaxy S3’te 4.0 bulunurken, Lumia 920’de 3.1 bulunuyor. Galaxy S3 133 gram ağırlığa sahipken, Lumia 920 185 gram ağırlıkta. Galaxy S3, Lumia 920’ye oranla daha ince bir kasaya sahip. (8.6mm – 10.7mm) Batarya olarak Galaxy S3’te çıkarılabilir 2100 mAh batarya bulunuyor. Lumia 920’de ise çıkarılamayan 2000 mAh batarya bulunuyor.

Nokia Lumia 920 ve Samsung Galaxy S3’ü karşılaştıran birkaç video:

Sonuç

Android telefon ya da iPhone kullanıcı iseniz ve farklı maceralar arıyorsanız Lumia 920’yi önerebiliriz. Donanım olarak sizi mutsuz etmeyecek ancak uygulama desteği olarak zayıf (şimdilik) bir Lumia sizi bekliyor. Ancak uygulamalar benim için önemli derseniz Galaxy S3’ten şaşmayın.

19 YORUMLAR

 1. “Tasarım kavramı her ne kadar göreceli olsa da buraya kendi görüşümüzü yazmamız gerekiyor. Galaxy S3′ün renk renk Lumia’ların yanında biraz daha kaba durduğunu ve malzeme kalitesinin daha kalitesiz göründüğünü söyleyebiliriz.”

  Arkadaş gerçekten çok yanlı inceleme yapıyorsunuz, bi de androidtr.org sitesi kurmuşsunuz. 2 telefonun birbiri üzerine üstünlük kurduğu bir çok özellik var, kullanıcı kendine daha çok hitap eden neyse gider o telefonu alır kullanır, siz sadece karşılaştırma yapmalisınız yorum değil, ki yukarıda yazının başında daha tasarım konusunda yaptığınız yorum gerçekten çok komik olmuş. Göz doktoruna gidin yemin ederim faturası neyse ben karşılayacağım çok ciddiyim ya da http://www.phonearena.com/reviews/Nokia-Lumia-920-vs-Samsung-Galaxy-S-III_id3202 sitesini bi ziyaret edin bu sitede her açıdan bakmışlar sizin o kör gözleriniz için. galiba 2 telefonu da alıp yanyana bakmamışsanız. Paranız yoksa adresinize ben alıp kargolatayım destek olayım size(lumia`nın rengini bildirin bana, yanlış renk gelirse üzülmeyin), Kör değilseniz estetik yoksunusunuz kesin, hayatınızdaki herşey köşeli, düşmeyen jetonlarınız gibi.

  Bak kişisel görüş şöyle olur ama oraya buraya yazılmaz.

  “ilk okul çocuğu gibi sarı kırmızı mavi mor renklerde yapmışlar adam kandırıyorlar yetişkinlere satamayacağız bari çoluk çocuğa satalım mantığı ile. kaset kutusu gibi köşeleri ile sinirlenip birinin kafaya atsak kesin 8-10 dikiş ile anca kurtarır. Üzerine para versen elime alıp taşımam şu telefonları, çocuğuma da almam başkasının gözünü çıkartır korkusuyla”

  bak nasıl oluyor gördünüz mü..!

  Pazarlamada bir etik olur, böyle siteler kurup pazarı yönetmeye çalışamak hiç iyi şeyler değil. Görüşlerinizi kendinize saklayın yada objektif olun. Sizin için çok üzüldüm doğrusu. Çok talihsiz bir yazı olmuş.

  • “Tasarım kavramı her ne kadar göreceli olsa da buraya kendi görüşümüzü yazmamız gerekiyor.”
   Eğer bu cümleyi doğru algılasaydınız bu kadar uzun bir yazı yazarak kendinizi yormanız gerekmezdi.

  • Evet,Burak Bey, aslında siz göz doktoruna gitseniz iyi olur. Orada herkesin fikrine saygı duymak gerekir diye belirtilmiş. Bu kadar agresif döşemeniz ve S3-ü savunmanızı gerek yok. Ben de mesela onu sevmiyorum. Siz ister yazılanları doğru bulur ya da bulmazsınız. Öfkenizle insanların yaptıkları işlerin tadını bozmayın.

   • S3 ü savunmuyorum, aynı katagoride değerlendirilemez 2 telefondur bu bana göre. ve S3 teknik olarak üstündür fakat kullanıcıdan kullanıcıya kullanım alanı değişebilir. 13 yaşındaki bir kıza göre kötü bir telefondur tabii ki.

  • lan ilk telefon yaygınlaştığında nokıa vardı bu yüzden ona okadar güveniyoroz ikincisi s3 çok ince lan adam o nu cebine koysa ortadan ikiye ayrılır üçüncüsü isterseniz videoda izleyin samsung dört çekrdekli olmasına rahmen lumia yı bile geçemiyo internette güyâ dört çekirdekli asıl uydurmasyonu samsung yapıo onun bi uygulamaları iyi ama lumia uygulamadada samsung u geçer emin olur ben hiç bir zaman nokıadan şaşmam

 2. Sizin görüşünüz olduğu belli oluyor zaten o cümlenizi okumadan da yazılarınızın sadece sizin yanlı görüşünüzden çıktığı belli ve anlaşılıyor.

  Ben diyorum ki görüşlerinizi yazmayın çünkü görüş bu 2 telefon arasındaki sizin tercihinizi belirler. Yazarların objektif bir bakış ile toplumda hitap edilen kişisel kullanım şekillerine değinerek ve kullanıcıları teknik konularda aydınlatarak cihaz seçiminin yine kullanıcıya bırakılmasını sağlamaktır.

  Eğer ki siz benim ne demek istediğimi anlasaydınız bu kadar kısa bir cevap vermezdiniz. Amacım kişisel bir tartışma ortamı yaratmak değil, sizin gibi güzel sitelerde yazan arkadaşların bilinçli olmasını istemektir.

  • bak Burak efendi.adam kendi fikrini söylemiş.eğer teknik bilgiye ihtiyacın varsa gir sitesine öğren arkadaşım.yazarların kendi görüşü olamazmı yani bence bu diyemezmi?sen uzun uzun yamışsında ne olmuş boş boş fikirler.Ömer net ve sade cevap vermiş zaten..kendi fikrim o kadar..

 3. Kurduğum cümleleri gözden geçirdim ve yanlış şeyler yazdığımı farkettim.sanırım gün yorgunluğundan olsa gerek.

  Evet çok haklısınız Hulusi bey biraz abartmışım.Özür dilemekte bir erdemlik olduğunu düşünerek Ömer beyden özür dilerim.Saygılarımı sunar başarılı yazılarınızın devamını dilerim.

 4. “Kurduğum cümleleri gözden geçirdim ve yanlış şeyler yazdığımı farkettim.sanırım gün yorgunluğundan olsa gerek.

  Evet çok haklısınız Hulusi bey biraz abartmışım.Özür dilemekte bir erdemlik olduğunu düşünerek Ömer beyden özür dilerim.Saygılarımı sunar başarılı yazılarınızın devamını dilerim.”

  şeklinde benim adıma cevap verecek kadar düşük ve seviyesiz bir insan kimse adını soyadını yazsın da erkek olduğunu görelim.

  Eğer ki yazar bundan dolayı rahatsız olsaydı kendi cevap verirdi. Eğer ki sen avukatıysan ve benim adıma yazı yazacak kadar düşük insansan, senin seviyene inip muhatap olmayacağım.

  Her kimsen sen benimle kişisel polemiğe girdin ve yazarın söz hakkına tecavüz ettin. Adını Soyadı burada söyle de erkek olduğunu görelim. Benim adıma yukarıdaki yazıyı yazmak konusunda biraz seninle konuşalım. Türkiyenin neresindeysen gelirim.

  Cevabını bekliyorum ama SEVİYELİ bir şekilde.

  Hulusi bey;

  fikrinizi beyan etmişsiniz. sizin görüşünüzdür saygı duyarım.

 5. Eğer ki yazar bundan dolayı rahatsız olsaydı kendi cevap verirdi. Eğer ki sen avukatıysan ve benim adıma yazı yazacak kadar düşük insansan, senin seviyene inip BURADA muhatap olmayacağım.

 6. Burak Bey, siz yazıp yazıp özür diliyorsunuz ama gene yazıyorsunuz. Bu iş değil. Ben bir bilgi almak için araştırmaya girdim, tartışma ile karşılaştım. O kafalardan çıkalım. Peki sizin fikriniz ne ve kıyaslama siz yapıp bana bir öneride bulunur musunuz lütfen? iPhone ile ilgili bilginiz varsa onu da kıyasa ekleyip fikir verir misiniz. 2 yeni telefona ihtiyacım var. Ben ve 13 yaşındaki kızım kullanacak zaman zaman değiş-tokuş yapacağız.

  • Hanım efendi benim adıma yazı yazıyorlar. Benim sadece ilk 2 yorumum bana ait diğerleri düzmece başkası tarafından adıma yazılmış.

 7. Oksana hanım gelgitlerim oluyor bazen.telefon olarak fikrimi merak etmişsiniz.S3 on numara telefon.dokunmatiği ekran hızı kalitesi super.hem diğer telefonlarda olmayan screen teablex gibi tri-sure olupta FMI si yükselmiyor.iPhonelerin komplike olmayan tree double ve anotsal yapısı var.assould ları indüksiyon yapıya sahip.bu yüzden tercih etmem.

 8. Suraya telefonları karsılastırmak icin geldim. Yanlışlıkla yorumlara gözüm gitti ve Burak’ın yazdıklarını gördüm. Bomboş. Yazık. Allah akıl fikir versin. Bence böyle insanlara cevap vermek yerine Allah selamet versin demek daha iyi. Allah selamet versin.

 9. Bu karşilaştirmayi hazirlayan arkadaş veye arkadaşlara yaptiğiniz işe saygi duyaraktan bir ricam olucam telefon karşilaştirmada adil ve daha detayli olurzaniz nokia resmi sitesinde aktif 8.7 yazarken burada dikkatinizden kaçmiş sanirim eğer okur ve dikkate alirsaniz sevinirim iyi çalişmalar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here