Samsung’un milyonlarca satan telefonu Galaxy S3’ün ufak kardeşi olarak piyasaya çıkan Galaxy S3 Mini’yi inceliyoruz. Bakalım Galaxy S3 Mini, kullanıcılara S3 keyfi sunabiliyor mu.

Her zamanki gibi ilk olarak telefonumuzun teknik özellik listesini verelim (S3 ile karşılaştırmasına buradan bakabilirsiniz.):

Ekran

4.0” boyutunda 480×800 çözünürlükte Super AMOLED ekran

İşlemci

1 GHz çift çekirdekli Cortex A9 işlemci, Mali 400 GPU

RAM

1 GB RAM

Hafıza

8/16 GB hafıza ve microSD desteği

Kamera

5 MP arka, VGA ön kamera. 720p video çekimi

Batarya

1500 mAh standart batarya

İşletim Sistemi

Android 4.1 Jelly Bean

Tasarım

Galaxy S3 Mini, tasarım olarak ağabeyi ile aynı çizgileri taşıyor. Köşeleri yuvarlanmış dikdörtgen şeklinde karşımıza çıkan telefonun ekranının daha küçük olması nedeniyle bence daha hoş ve sevimli duruyor. 111,5 gram ağırlığa sahip olan S3 Mini, ağabeyinden 20 gram daha hafif.

Ekran

Galaxy S3 Mini’nin ekranı 4,0″ boyutunda ve 480×800 çözünürlüğe sahip. Bu da demek oluyor ki ekran 233 ppi piksel yoğunluğuna sahip. Bu arada telefonun yine Super AMOLED panel kullandığını ve oldukça canlı renkler sunduğunu belirtelim.

Performans

Çift çekirdeli 1 GHz frekansta çalışan bir işlemci bulunduran S3 Mini, tabii ki Galaxy S3 kadar performanslı değil. Ancak çift çekirdekli işlemcinin günlük kullanımda yeterli olacağını söyleyebiliriz. Nadiren arayüz geçişlerinde takılmalar yaşansa da Jelly Bean performansı oldukça tatmin edici. Üst seviye oyunlarda ise şimdilik çok sıkıntı yaşanmasa da ilerde daha kaliteli oyunlar çıktığında takılmalar yaşanabileceğini belirtelim.

Kamera

Galaxy S3 Mini, 5 MP kamera ile gelmesine rağmen gün ışığında oldukça kaliteli ve “gürültüsüz” fotoğraflar çekiyor. Beyaz dengesi biraz daha iyi olabilirdi ancak bu telefonun Facebook/Twitter ve günlük çekimler için oldukça yeterli olduğunu söyleyebiliriz.

Düşük ışıkta ise biraz daha gürültülü (noisy) fotoğraflar karşımıza çıkıyor. Video çekimi olarak 720p çözünürlük destekleyen S3 Mini, kaliteli sayılabilecek çekimler yapmasına karşın videodaki titremeler dikkat çekiyor.

Telefonda görüntülü görüşme için ön kamera bulunduğunu da belirtelim.

Diğer Özellikler

Galaxy S3 Mini’nin işletim sistemi olarak Android 4.1 Jelly Bean sürümü barındırdığını belirtelim. Jelly Bean, en yenisi olmasa da oldukça güncel bir sürüm. 1500 mAh gibi  üst seviye telefonlara göre düşük bir bataryaya sahip olsa da, bu batarya sahip olduğu küçük ekran ve daha düşük güçte işlemcinin ihtiyaçlarını karşılıyor. MicroUSB ve kulaklık girişlerinin dışında telefonda normal SIM kart girişi bulunuyor. Ayrıca MicroSD kart ile de telefon hafızasını artırmak mümkün.

Sonuç

S3 Mini’nin tasarımı ağabeyi gibi olsa da diğer özelliklerinin üst seviye bir telefon için yeterli olduğunu söyleyemeyiz. Çift çekirdekli işlemci, Super AMOLED ekran, Jelly Bean işletim sistemi ve kameranın orta seviye bir teleofon için oldukça yeterli olduğunu rahatlıkla belirtebiliriz. Ancak telefonun fiyatı üst seviyeye yakın iken (900-100 TL arası) , özelliklerinin orta seviyeye daha yakın olması fiyat/performans olarak tatmin etmiyor.

3 YORUMLAR

    • Dahili hafızanın bir kısmı işletim sistemine ayrıldığı için birçok telefonda özelliklerde belirtilenden daha düşük hafıza kullanıcıya sunulur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here