Samsung’un piyasayı kasıp kavuran 2 devi Galaxy S3 ile Galaxy Note 2 yi sizler için kıyasladık. İşte Note 2 vs S3 ..

Teknik Özellikler

Samsung Galaxy S3 Samsung Galaxy Note 2
İşletim Sistemi Android Android
İşlemci 1,4 GHz dört çekirdek Exynos işlemci 1,6 GHz dört çekirdek Exynos işlemci
RAM 1 GB 2 GB
Grafik işlemcisi Mali-400MP Mali-400MP
Ekran 4,8” 720*1280 çözünürlükte Super AMOLED ekran 5,5” 720*1280 çözünürlükte Super AMOLED ekran
Kamera 8 MP arka (1080p video), 1,9 MP ön kamera 8 MP arka (1080p video), 1,9 MP ön kamera
Depolama 16/32/64 GB ve microSD desteği 16/32/64 GB ve microSD desteği
Fiyat 1300 -1900 TL arası 1500 – 1900 TL arası

Tasarım

Samsung Galaxy S3 ve Note 2 ‘de hemen hemen aynı tasarımı kullanmış durumda şahsi görüşüm ikiside son derece şık tasarımlar. Keskin hatlardansa bu telefonların sahip olduğu gibi daha estetik hatları tercih ediyorum.

 

Ekran

Ekran olarak Galaxy S3 ve Note 2 hemen hemen aynı kalitede ekranlara sahipler farkları ise Note 2 5.5 inç ‘ken  S3 4.8 inç  ve Galaxy Note 2 nin piksel yoğunluğu 267 PPI iken Galaxy S3 306 PPI piksel yoğunluğuna sahip. Bunlar dışında ikisi de  piyasadaki en kaliteli ekranlara sahipler denilebilir.

Kamera

Her iki kamera da 8 MP çözünürlükte fotoğraf çekimi yapabiliyor. 1080p video kaydına imkan tanıyor iki telefon da ve Note 2 ‘nin de S3’ün de ön kamerası 1.9 MP çözünürlüğe sahip.

İşletim sistemi

Samsung Galaxy S3 de Samsung Galaxy Note 2  de sevimli dostumuz android işletim sistemini kullanıyorlar.

Diğer özellikler

Galaxy S3 133 gram ağırlığa sahipken, Galaxy Note 2  183 gram ağırlıkta. Galaxy S3  8.6 mm kalınlıktayken Galaxy Note 2 9.4 mm kalınlıkta. Samsung Galaxy S3’te  2100 mAh batarya bulunuyor. Samsung Galaxy Note 2’de ise  3100 mAh batarya bulunuyor. Yani bekleme süresi olarak baktığımızda Note 2’nin ekranı büyük olduğu için daha çok enerji harcayacağını da hesaba kattığımızda yine de Note 2 ‘nin biraz daha fazla şarj ömrü olduğunu söyleyebiliriz.

Diğer önemli husus da Note 2 nin adı üstünde Note özelliği ve S-pen diye adlandırılan çok işlevli kalemi. Elinizi kağıda yazar gibi dokunmatik ekrana dayanarak yazmanıza, not tutmanıza imkan veren teknolojisi de çok önemli. Note 2 ‘nin pop-up video(üstte diğer programlardan bağımsız çalışır vaziyette boyutunu ayarlayabildiğiniz video oynatıcı)  ve çoklu görevi aynı anda (örneğin harita açıkken aynı zamanda web tarayıcısı ve not defterinin de açık olması gibi) ekranını bölerek yapmaya imkan tanıması da önemli detayları.

Samsung Galaxy Note 2 ve Samsung Galaxy S3’ü karşılaştıran videolar:

Sonuç

Samsung bu yıla da damgasını vurdu ve vurmaya devam ediyor. Markanın 2 dev oyuncağı ve amiral gemileri kusursuz deneyimler sunmak için yaratılmış. Her ikisi de çok iyi telefonlar ama arada seçim yapmak gerekince  ihtiyaçlar doğrultusunda karar vermek gerekiyor. Note’u daha büyük ekranı ve not tutma kalemi olması gibi detaylarla incelemek lazım. S3 ise note 2’ye göre daha kompakt yapısı ve inceliğiyle ön plana çıkıyor.

 

4 YORUMLAR

  1. Konunuz için teşekkürler.Fakat bir sorum olacak.Note 2 Galaxy s3’den özellikleriyle 1 adım önde.Bunda hem fikiriz.Fakat görüntü olarak ppi değeri Note 2’nin 267 , galaxy s3’un 317.Bu fark fotoğraf görüntüleme ve video izlemede görüntünün daha kaliteli ve canlı olması bakımından rahatsız edici ve karar değiştirici bir faktör olarak görülebilir mi ?

    • Açıkcası bu fark yoğunluk farkı ekran büyüklüğü kaynaklı bir fark ve gözle öyle çok da fazla bir fark oluşturacak bir etken değil bana göre ama illa ki bir farklılık olur. Önemli olup olmadığına karar vermek için her iki telefonu da bir kendiniz görseniz iyi olur.

    • Ben bu dediğini merak ettim ve mediamarktan geliyorum iki cihazıda yan yana koydum samsungun nature videosunu açtım note 2 nin ses ve parlaklığı çok daha iyi yanlız s3 de pikselleşme yokken noteda resmen pikselleşme oldu kendi videosunda kare kare bende s4 ü beklemeye karar verdim bu ikisinin ortası bir cihaz şart artı noteun bataryası 2 gün full kullanım giderken s3 günü zor bitiriyor ayrıca kalem çok gereksiz olmuş o kelem konulacağına note2 daha ince yapılabilirdi enine

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here