Bir tarafta HTC’nin, diğer tarafta Sony’nin amiral gemisi… İki dev karşı karşıya. Suya ve toza dayanıklı olan Sony Xperia Z ile yenilenmiş tasarımı ve iddialı donanımıyla HTC One’ı karşılaştırıyoruz.

Tasarım ve İşçilik

Her iki üretici de telefonlarında üst seviye materyaller kullanmış. Xperia Z’nin arka tarafında cam görünümlü bir kapak bulunuyor. Telefon ayrıca çoğu kişinin hayran kaldığı su geçirmeme ve toza karşı dayanıklı olma özelliğine sahip. HTC One’da ise alüminyumdan yapılmış ve ele rahatça oturan bir arka kapağa sahip. Açıkçası her iki telefon da malzeme kalitesi ve tasarım olarak çok iyi durumda.

Hangisi daha iyi? Sony Xperia Z ve HTC One karşılaştırması

Görüntü kalitesi

Her iki telefon da 1080p çözünürlüğünde ekrana sahip. Sony, “Full HD Reality” adını verdiği 5″ boyutundaki TFT LCD ekran kullanırken, HTC SuperLCD3 panelli 4.7″ boyutunda ekran kullanıyor. İki telefonun da verdiği görüntü çok keskin. Xperia Z’de 440 ppi piksel yoğunluğu bulunurken, HTC One’ın ekranı daha küçük olduğu için daha fazla yani 468 ppi piksel yoğunluğu bulunuyor. HTC’nin burada üstün olduğu nokta farklı açılardan daha iyi görüntü vermesi. Yani Xperia Z’ye yandan baktığınızda HTC One’da olduğundan daha fazla görüntü kaybı yaşanıyor.

Donanım ve Performans

HTC Oneda Qualcomm’un son donanımlarından Snapdragon 600 çipset kullanılmış. Xperia Z ise biraz daha eski olan S4 Pro platformunu kullanıyor. Her iki telefonda dört çekirdekli Krait işlemcisine sahip.

Performans olarak her ne kadar hissedilir olmasa da HTC’nin Snapdragon S600 ile öne geçtiğini söyleyebiliriz.

Hangisi daha iyi? Sony Xperia Z ve HTC One karşılaştırması

Kamera

HTC One’daki yeniliklerden biri de standart kameraların dışına çıkılmış ve “Ultrapiksel” teknolojisi ile 4 megapiksellik kamera kullanılmış. Sony tarafında ise 13 MP Exmor RS sensörüne yer verilmiş. İki kamerayı megapiksele göre karşılaştırmak büyük bir hata olur çünkü HTC bu telefonda yeni bir teknoloji kullanmış. Yani aklınıza “Bu kamera 4 MP, dandiktir.” düşüncesi gelmesin.

Biz her iki telefonla çekilmiş fotoğrafları koyalım, kararı siz verin.

 

Xperia Z - Yaprak
Xperia Z – Yaprak
HTC One - Yaprak
HTC One – Yaprak
Xperia Z - Çiçek
Xperia Z – Çiçek
HTC One - Çiçek
HTC One – Çiçek
Xperia Z - Manzara
Xperia Z – Manzara
HTC One - Manzara
HTC One – Manzara
Xperia Z - Langside
Xperia Z – Langside
HTC One - Langside
HTC One – Langside
Xperia Z - Sokak
Xperia Z – Sokak
HTC One - Sokak
HTC One – Sokak

Düğmeler

Sony Xperia Z, aynı Google Nexus serisinde olduğu gibi ekran üzerinde sanal butonlar bulunduruyor. Xperia Z’nin ekranında 3 adet sanal buton (geri, ana menü, çoklu görev) yer alırken HTC One’da iki adet (geri ve ana menü) buton bulunuyor. HTC One’daki butonların sanal olmadığını belirtelim.

Sony Xperia Z’deki 3. bir butonun yer alması çoklu görev yönetimi açısından kullanıcılara kolaylık sağlıyor. Bu bakımdan Sony bir adım öne geçse de sanal butonları beğenmeyen birçok kişi var.

Batarya

İki telefonda da çıkarılabilir batarya yer almıyor. Artık çoğu üretici seçimini bu yönde yapmaya başladı. Xperia Z’nin 2330 mAh bataryası ile HTC Oneın 2300 mAh bataryası arasında önemli bir fark bulunmuyor. Her iki telefon da gün sonunu görebiliyor ancak bir sonraki gün için şarj etmek gerekiyor.

Sony’nin “Stamina mode” adını verdiği özellik ile pil ömrünü artırabiliyorsunuz. Ancak bu artırım sadece telefon uyku modunda olduğunda etkili oluyor. Bu uygulama ile arkaplanda çalışan uygulamalar kapatılıp, kısıtlanıp şarjın daha uzun gitmesi sağlanıyor.

Sonuç

İki akıllı telefon da üst düzey donanıma sahip ve günümüz koşulları için fazlasıyla yeterli. HTC One’ın donanım olarak biraz üstünlüğü bulunsa da Xperia Z’nin de su ve toza karşı koruma gibi farklı bir özelliği bulunuyor. Birbirine yakın fiyatlardan satılacaklarını düşünürsek bu konuda da öne çıkamıyorlar. İki telefonun da birbirine göre üstün olduğu noktaları aktardık, seçim size kalmış…

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here