Bu yazımızda Android ile yeni tanışan kullanıcıları az da olsa bilgilendirmeye çalışacağız. Unlock ve root kavramlarından kısaca bahsedip ne işe yaradığını aktaracağız.

Root: Bir Android telefonu root etmek basitçe sisteme dosya ekleyip diğer uygulamaların izin sorununu ortadan kaldırmak. Telefonunuzu root ettikten sonra kısıtlamalardan kurtulup, telefon üzerinde daha fazla hakimiyet sağlıyorsunuz. Gereksiz sistem dosyalarını, uygulamaları kaldırıp, farklı Android sürümlerini (ROM) telefonunuza yükleyebiliyorsunuz. Bu işlem her ne kadar basit olsa da acemi kullanıcıların bulaşmaması önerilir.

SIM Unlocking: Bu olay da operatörlerin telefon üzerindeki kısıtlamasını kaldırmak için gerçekleştirilir. Genelde yurtdışından alınan telefonlarda bazı operatörler sadece kendi hattıyla çalışması için telefonları sınırlandırırlar. Yani siz bu telefonları alıp ülkemizdeki operatörlerden biriyle kullanmaya çalışırsanız, başarısız olursunuz. SIM Unlocking denen işlemi yaparsanız bizim operatörlerimizle de telefonunuzu kullanabilirsiniz.

Kısaca: Unlock ve root nedir? Ne işe yarar?

Bootloader Unlocking: Bütün Android telefonları kilitli bir “bootloader” ile satılır. Bazılarının kilidi kolayca açılırken (Nexus ailesi gibi); bazılarında biraz “hacking” işlemi gerekli olur (Çoğu Samsung cihazı gibi). Bazıları ise güçlü bir şifreleme ile kilitlenmiş ve bu kilidin kırılması oldukça zordur. (Motorola ailesi) Bootloader kilidini kaldırmak telefonunuza ya da tabletinize resmi olmayan imaj dosyalarını yüklemenizi sağlar. Aksi taktirde telefonunuza yükleyebileceğiniz imaj dosyaları resmi olmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here