Çok fazla yenilik getirmemesi ile eleştirilen yeni iPhone 5S, HTC’nin şu anki amiral gemisi HTC One’ karşı. iPhone 5S, HTC One’a kıyasla hangi konularda iyi, hangi konularda kötü? Hangi telefonu almak daha mantıklı?

Tasarım ve Malzeme Kalitesi

HTC One gibi, iPhone 5S de alüminyum gövdeye sahip ve elde tutma hissi bu nedenle oldukça hoş. Malzeme kalitesi olarak her iki telefon da oldukça başarılı. iPhone’un tasarımı her ne kadar klasikleşmiş olsa da göze hoş gelen bir görüntüsü var. HTC One’ın da tasarım olarak başarılı olduğunu söylemek mümkün.

Görüntü

iPhone 5S, 4″ boyutunda Retina Ekran sunuyor. 4″ boyutunda ekranda 640×1136 piksel yer alıyor. Yani bu da inç başına 326 piksel demek oluyor.

Apple iPhone 5S ve HTC One Karşılaştırması

HTC One’da ise 4.7″ tam HD Super LCD 3 ekran bulunuyor. One’ın ekran çözünürlüğü 1920×1080 olduğu için her inçe 468 piksel düşüyor.

Apple iPhone 5S ve HTC One Karşılaştırması

Kamera

iPhone 5S, 8MP çözünürlüklü kameraya sahip ve f2.2 diyafram açıklığı bulunuyor. Çift flaş ile karanlık ortamlarda kaliteli çekim yapmanızı sağlayan iPhone 5S, bir önceki iPhone’a göre %15 daha büyük sensör alanına sahip. Ayrıca iOS 7 ile birlikte daha kaliteli fotoğraflar için optimizasyon yapıldığı biliniyor.

Apple iPhone 5S ve HTC One Karşılaştırması

Diğer köşede ise 4 UltraPixel’li HTC One bulunuyor. Optik İmaj Stabilizasyonu teknolojisi ile gelen kamera, HTC’nin Sense 5 yazılımı ile birleşince ortaya fotoğraf çekimi için birçok özellik çıkıyor.

Apple iPhone 5S ve HTC One Karşılaştırması

Batarya

iPhone 5S, çıkarılamayan 1570 mAh bataryaya sahip ve LTE/Wi-Fi üzerinden 10 saatlik internet keyfi vaat ediyor.

Apple iPhone 5S ve HTC One Karşılaştırması

HTC One da aynı şekilde çıkarılamayan bataryaya sahip. Fakat batarya 2300 mAh, yani iPhone 5S’e kıyasla daha büyük. Ancak Android’in daha fazla pil yemesinden dolayı kesin bir sonuca varmak mümkün değil.

Diğer Özellikler

iPhone 5, 64 bit destekli çift çekirdekli A7 işlemci ile orijinal iPhone’a göre 40 kat daha fazla işlem gücü ve 56 kat daha fazla grafik işlem gücü sunuyor.1.3 GHz frekansında çalışan işlemcinin yanında 1 GB da RAM yer alıyor. Depolama seçenekleri ise 16, 32 ve 64 GB olarak belirlenmiş. iPhone 5S ile gelen önemli yeniliklerden biri de parmak izi okuyucu. Bu özellik ile sizin izniniz olmadan mağazadan uygulama satın alınamıyor ya da iPhone’unuzu başkası açamıyor.

Apple iPhone 5S ve HTC One Karşılaştırması

HTC One’da ise dört çekirdekli Snapdragon 600 işlemci bulunuyor. 1.7 GHz frekansında çalışan işlemcinin yanında 2 GB RAM bulunuyor. HTC One’ın 32 ve 64 GB dahili hafıza seçenekleri sunduğunu da belirtelim.

Apple iPhone 5S ve HTC One Karşılaştırması

HTC One ve iPhone 5S videolu karşılaştırma:

Sonuç

Çalıştırdığı işletim sistemi itibari ile iPhone 5S yüksek donanıma ihtiyaç duymayan bir telefon. Kalite olarak da üst seviye bir telefon olan iPhone 5S’in, HTC One’a kıyasla AppStore sayesinde daha fazla uygulama desteği sunduğunu belirtmekte fayda var. Ancak iPhone 5S’i bazı kullanıcılar ekran büyüklüğü olarak yeterli bulmayabilir. Burada da HTC One, şık tasarımı ve Android’in özgürlüğü ile ön plana çıkıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here