Samsung’un devi Galaxy Note 3 ile LG’nin devi G2’yi karşılaştırıyoruz. Akıllı telefonun devler ligindeki karşılaşmasını hangisi kazanacak?

Tasarım ve Malzeme Kalitesi

Samsung, Galaxy Note 3 ile birlikte biraz daha premium bir hava vermeyi planlıyor gibi. Arka kapaktaki suni deri kaplama bunun bir göstergesi. Deri kapak hem göze hoş gelirken, hem de elde tutma açısından rahatlık sağlıyor. LG ise G2’de biraz standartın dışına çıkmış. Ses açma ve kapama düğmeleri yan taraf yerine arka kapağa konumlandırılmış.

Note 3’te kenarları yuvarlatılmış dikdörtgen şeklinde gövde bulunuyor. Note 3’ün 5.7″ ekranı ve LG G2’nin 5.2″ ekranı olduğunu hatırlatırsak, Note 3’ün çok da fazla büyük olmadığını söyleyebiliriz.

LG G2 138.5 x 70.9 x 8.9mm ölçülerinde ve 140 gram ağırlığa sahip iken, Note 3 151.2 x 79.1 x 8.3mm ölçülerinde ve 168 gram ağırlığa sahip.

Samsung Galaxy Note 3 ve LG G2 Karşılaştırması

Görüntü

Note 3, 5.7″ tam HD super AMOLED ekran keyfi sunarken, 386 ppi piksel yoğunluğuna sahip bir keskinlik içeriyor. G2’de ise 5.2″ tam HD IPS LCD ekran bulunuyor. G2’deki piksel yoğunluğu da 424 ppi.

Samsung Galaxy Note 3 ve LG G2 Karşılaştırması

IPS ve super AMOLED panelin birbirine göre çeşitli artıları ya da eksileri bulunsa da kesin galibi belirlemek zor gözüküyor.

Kamera

Her iki akıllı telefon da 13 MP arka kamera bulunduruyor. LG G2’deki optik imaj stabilizasyonu teknolojisi hareketli çekimlerde Note 3’ün önüne geçmeyi başarıyor. Bu özelliğin dışında G2 otofokus, LED flaş, BSI sensörü ve “tracking zoom” gibi özellikler de sunuyor.

Samsung Galaxy Note 3 ve LG G2 Karşılaştırması

Note 3’te ise S4 ile benzer bir kamera bulunuyor. Yine LED flaş, BSI sensörü, akıllı stabilizasyon gibi özellikler bulunuyor. Note 3’ün önemli artılarından biri de 4K video kaydı yapabilmesi.

Batarya

Samsung Galaxy Note 3, daha yüksek kapasiteli bir batarya sunuyor. Note 3’te 3200 mAh batarya yer alırken, LG G2’de 3000 mAh kullanılmış. Note 3 daha büyük bir cihaz olduğu için günlük kullanımda 200 mAh fark kendini pek hissettirmeyecektir.

Samsung Galaxy Note 3 ve LG G2 Karşılaştırması

Diğer Özellikler

Note 3’ün iki farklı işlemcili modeli bulunuyor. Birinde Qualcomm’un Snapdragon 2.3 GHz dört çekirdekli çözümü yer alırken, diğerinde 1.9 GHz Exynos sekiz çekirdekli işlemci yer alıyor. Note 3’te 3 GB RAM, 32/64 GB dahili hafıza seçeneği ve microSD kart girişi bulunuyor.

Samsung Galaxy Note 3 ve LG G2 Karşılaştırması

LG G2’de ise 2.26 GHz Snapdragon 800 işlemci yer alırken, 16 ve 32 GB hafıza seçeneği bulunuyor. 2 GB RAM bulunan akıllı telefonda microSD desteği bulunmuyor.

Karşılaştırma Videosu

Sonuç

Galaxy Note 3, gerçekten etkileyici özelliklere ve kaliteye sahip. Ancak LG G2’nin de pek geri kalır bir yanı yok. Ancak ülkemizdeki fiyat politikasını işin içine katacak olursak burada LG G2 bir adım öne geçiyor. Eğer fiyat sizin için bir sorun arz etmiyorsa tercihinizi Note 3’ten yana kullanmanız daha mantıklı olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here