Uzun zamandır beklenen telefon Samsung Galaxy S3 nihayet resmi olarak tanıtıldı ve oldukça ilgi gördü. İsterseniz önce Galaxy S3’ün teknik özelliklerine şöyle bir gözatalım:

 

 • Android 4.0.4 işletim sistemi
 • Samsung Exynos 4212: 1,4 GHz 4 çekirdekli işlemci , Mali 400MP grafik işlemcisi
 • 1 GB RAM
 • 4,8″ boyutunda 1280*720 çözünürlükte SUPER AMOLED ekran
 • 8 MP fotoğraf çekme ve 1080p video kaydı
 • 16/32/64 GB hafıza seçenekleri ve microSD desteği
 • 2100 mAh batarya

Galaxy S3’ün daha bir çok özelliği var. Dilerseniz şimdi telefonu daha detaylı bir şekilde inceleyelim.

Tasarım

Samsung, Galaxy S3 için şu ifadeyi kullanıyor:

“Doğadan ilham aldı. Sizi görüyor, dinliyor, cevaplıyor ve en güzel anlarınızı paylaşmanızı sağlıyor.”

Arkada bulunan kapak, birçoklarına göre telefona ucuz görünüm veren, plastikten yapılmış. Telefon iki renk seçeneği ile geliyor:  Mermer beyazı ve çakıl mavisi. Boyutlardan bahsedecek olursak telefonumuz 136.6 x 70.6 x 8.6mm boyutlara ve 133 gram ağırlığa sahip.

Biraz da ekrandan bahsedelim. Bu bir ilk olmasa da ekranın HD (1280*720) çözünürlükte olması gayet güzel. Samsung, renklerin gerçekçiliği açısından da Galaxy S2’ye göre geliştirmiş kendini. S2’de bazen olduğundan daha parlak ve yapmacık görünen ekran, S3’de yerini daha doğal bir görüntüye bırakmış.

Arayüz

Samsung, beklenmedik bir şekilde TouchWiz arayüzünde değişiklikler yapmış. Örneğin kilit açma ekranı eskiden olduğundan daha etkileyici. Telefon kilitliyken nasıl açılacağına dair bir ipucu olmuyor, fakat ekrana dokunduğunuzda elinizin altında bir su damlası beliriyor.

TouchWiz’de yapılan değişikliklerle arayüz daha da basite indirgenmiş. Yine bir çok “widget” var ancak oldukça büyük olan HD ekranda çok da karmaşık gözükmüyor.

Dikkat çekici yenilikler

Smart Stay teknolojisi gözünüzün nereye baktığını takip ediyor. Telefona bakmadığınız anda ekranın parlaklığını kısıyor.

Smart Voice ise telefonu sesli olarak kontrol etmenizi ve telefonun sizi sesinizden tanımasını sağlıyor. Müzikleri değiştirmeyi, kamerayı açmayı ve bunun gibi çoğu şeyi yapabiliyorsunuz.

Smart Alert da oldukça kullanışlı duruyor. Telefonunuzda cevapsız arama ya da mesaj varsa telefonu elinize aldığınızda bir bildirim ışığı yanıyor ve telefon titriyor.

Medya

Galaxy S3’de video oynatıcısı da eskiye göre değiştirilmiş. Büyük bir ihtimalle işinize yaramayacak olsa da yeni codec formatları destekleniyor.

Oynatılan videolarda ekran kalitesi de kendini belli ediyor. Renkler oldukça etkileyici ve gerçeğe yakın.

Gereksiz fakat telefonun gücünü gösteren bir özellik eklenmiş telefona. Ekranda oynatılan videoyu pop-up olarak istediğiniz bir yere sürükleyebiliyorsunuz. Bunu gerçekten kullanacak olan var mı bilmiyorum ancak gerçek bir çoklugörev (multitasking) gösterisi olduğu kesin.

Ayrıca AllShare Cast özelliği ile telefon ekranını televizyona aktarabiliyorsunuz.

Mesajlaşma ve Rehber

Bugünün akıllı telefonları bazen “telefon” olduklarını unutuyor ve mesajlaşma, konuşma gibi özellikler arka planda kalıyor. Ancak Galaxy S3’de durum öyle değil gibi.

Genel olarak Galaxy S2’ye benziyor olsa da bazı yenilikler yok değil. Örneğin rehberinizdeki kişileri Google Plus ve Facebook hesapları ile bağdaştırabiliyorsunuz.

S3 rehberinizdeki kişileri tanıyor ve çektiğiniz fotoğraflarda otomatik olarak onları etiketleyebiliyor. Tabi bu özellik ne kadar düzgün çalışır ya da işe yarar bunu zaman gösterecek.

Klavyeden bahsetmek gerekirse, hiç gerek yok çünkü herhangi bir yenilik göze çarpmıyor. Büyük ekranda daha güzel duruyor desek yeterli olur sanırım.

İnternet

Galaxy S3’deki yeniliklere odaklanmışken biraz daha mütevazi duran internet tarayıcısına bir gözatalım. Gerçekten de ekranda oldukça hoş duruyor.

Wi-Fi üzerinden bağlandığımızda S2’ye göre fark edilebilecek şekilde daha hızlı bir internet deneyimi sunuyor. Ayrıca yazılar ekranda daha keskin ve net duruyor.

Android 4 ile gelen yeni özelliklerden biri ise internet sitesini mobil ya da masaüstü olarak açma seçeneği.

Kamera

Galaxy S3 8 MP çözünürlüğü sunan bir kameraya sahip. Birçok kişi bunun 12 ya da 13 MP’e çıkmasını bekliyordu ancak Samsung bunu gerçekleştirmedi. S3’de megapiksel olarak bir değişiklik olmasa da S2’ye göre daha iyi bir kamera deneyimi sunuyor.

Burst Shot adındaki yeni özellik aynı anda birden çok çekim yaparak en iyi fotoğrafı seçmenizi sağlıyor. Telefon kendi de en iyi fotoğrafı seçebiliyor ancak bunu her zaman başarır mı? Bence zor.

Yine kamerada HDR, yüz tanıma, panaroma modu, gülümseme yakalama gibi bir çok özellik bulunuyor.

Video çekim çözünürlüğü ise 1080P.

Ön kameraya da değinmek gerekirse 1,2 MP fotoğraf ve 720p video çekimi yapabildiğini belirtsek yeterli olur sanırım.

Batarya

Samsung Galaxy S3’de, inceliği korumasına karşın batarya kapasitesini artırmış durumda. S2’de 1650 mAh batarya bulunurken, S3’de 2100 mAh batarya bulunuyor. Buna karşın telefonda yüksek çözünürlüklü ekran ve dört çekirdekli işlemci bulunuyor olması batarya ömrü hakkında kesin bir yargıya varmamızı zorlaştırıyor.

Sonuç

Galaxy S3 beklentileri karşıladı mı? Bence donanım olarak karşılasa da tasarım olarak bir çok kişi daha yeni ve yaratıcı bir tasarım bekliyordu diye düşünüyorum. Ayrıca arka kasanın plastik olması da ayrı bir handikap.

Bunların dışında telefonun herhangi bir eksiği yok gibi. Galaxy S3, HTC ONE X ile birlikte şimdiye kadar çıkmış en güçlü iki telefondan biri.

Telefonda bulunan bahsetmediğimiz özellikler:

 • NFC(yakın etkileşim)
 • Bluetooth 4.0,
 • Kablosuz şarj
 • S Beam (iki telefon arasında tokuşturarak dosya aktarımı)

Samsung ilk görüntüye bakılacak olursa istediği başarıyı elde etmiş durumda görünüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here