Gün geçtikçe telefonların boyutları büyüyor. Tabletfon pazarının en iddialı üyeleri Xperia Z Ultra ve Galaxy Note 3 karşılaştırması ile karşınızdayız.

Tasarım ve Malzeme Kalitesi

Sony Xperia Z Ultra, tasarım hatları ile genel olarak Xperia Z’ye benziyor. Tamamı cam görünümlü dikdörtgen şeklinde tasarım oldukça hoş duruyor. 179.4 x 92.2 x 6.5 mm ölçüleri ile en ince akıllı telefonlardan biri olmayı da başarıyor. Ağırlık olarak da 212 gram olduğunu söyleyebiliriz. Su geçirmezlik özelliği nedeniyle telefondaki her giriş ufak bir plastik ile kaplanmış durumda.

Diğer tarafta ise görece daha küçük ve hafif ama daha kalın olan Samsung Galaxy Note 3 bulunuyor. 151.2 x 79.2 x 8.3 mm ölçülere sahip tabletfon 168 gram ağırlığında. Galaxy Note 3’te diğer Samsung cihazlara kıyasla farklı bir arka kapak kullanılmış. Arka kasada suni derinin yer alması elde yumuşak bir dokunuş hissiyatı uyandırıyor.

Sony Xperia Z Ultra ve Samsung Galaxy Note 3 Karşılaştırması

Görüntü

Kocaman 6.4 inç ekranı ile Xperia Z, piyasadaki en büyük akıllı telefonlardan biri olmayı başarıyor. Triluminos adlı görüntü teknolojisini X-Reality görüntü motoru ile birleştiren Sony, 1080p çözünürlükte 344 ppi piksel yoğunluğu sunuyor.

Samsung Galaxy Note 3, daha küçük bir ekrana sahip. 5.7 inç boyutundaki AMOLED ekran yine 1080p çözünürlüğe sahip ve 386 ppi piksel yoğunluğu sunuyor.

Kamera

Samsung Galaxy Note 3, BSI sensörü, LED flaş, sıfır gecikme ve akıllı stabilizasyon teknolojileri ile donatılmış 8 MP kamera bulunuyor. Kamera özelliklerinin Galaxy S4 ile benzer olduğunu söyleyebiliriz.

Sony Xperia Z Ultra ve Samsung Galaxy Note 3 Karşılaştırması

Sony Xperia Z Ultra’da flaşsız 8 MP arka kamera bulunuyor. Bu da demek oluyor ki karanlık ortamlarda kaliteli fotoğraflar çekmek mümkün olmayacak. Xperia Z Ultra’daki kamerayı tabletlerde bulunanlara benzetebiliriz. Yani fotoğraf özelliğini ön plana çıkarmak isteyenlere göre bir telefon değil Xperia Z Ultra.

Her iki telefonun da 2 MP ön kameraya sahip olduğunu belirtelim.

Performans

Galaxy Note 3’ün LTE versiyonu 2.3 GHz dört çekirdekli Snapdragon 800 işlemciye sahipken, 3G modeli 1.9 GHz sekiz çekirdekli işlemciye sahip. (dört çekirdek A9 + dört çekirdek A7)  Note 3’te ayrıca 3 GB RAM bulunuyor. Hafıza seçenekleri olarak da 32 ve 64 GB seçenekleri mevcut. MicroSD desteğinin bulunduğunu da hatırlatmakta fayda var.

Xperia Z Ultra’da ise 2.2 GHz Snapdragon 800 işlemci bulunuyor. 2 GB RAM’e sahip akıllı telefonda 16 GB dahili hafıza ve microSD kart desteği yer alıyor.

Her iki telefonun da üst düzey donanıma sahip olduğunu söyleyebiliriz ancak kağıt üzerinde Galaxy Note 3 daha yüksek donanıma sahip.

Sony Xperia Z Ultra ve Samsung Galaxy Note 3 Karşılaştırması

Batarya

Xperia Z Ultra daha büyük bir telefon olmasına rağmen Galaxy Note 3’e göre daha az batarya kapasitesi sunuyor. Xperia Z Ultra 3.050 mAh bataryaya sahipken, Note 3’te 3.200 mAh batarya yer alıyor. Galaxy Note 3’ün bataryası çıkarılabilirken, Xperia Z Ultra’nınki çıkarılamıyor.

Sony Xperia Z Ultra ve Samsung Galaxy Note 3 Karşılaştırması

Karşılaştırma Videosu

Sonuç

Her iki telefonun da hemen hemen aynı fiyatta olduğunu düşünecek olursak Galaxy Note 3 daha iyi bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor. Suya karşı dayanıklı olma özelliği çok önemli değilse ve Note 3’ün boyutu yeterli ise Note 3 sizin için ideal seçim olacaktır.

Kaynak: Android Authority

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here