Android telefonunuzdaki internetinizi kullanarak bilgisayardan internete bağlanmak mı istiyorsunuz? Android telefonunuzu modem olarak kullanıp, bilgisayarınızdan internete bağlanabilirsiniz.

Evinizdeki ADSL ya da fiber internet kesildiğinde bilgisayarınızdan internete bağlanmak istiyor olabilirsiniz. Ya da internet olmayan bir yere dizüstü bilgisayarınız ve cep telefonunuz ile gittiğinizde, dizüstü bilgisayarınızdan internete girmek isteyebilirsiniz. Bu ve buna benzer durumlarda telefon internetini bilgisayarda kullanmanız gerekebilir.

Telefonunuzun internetini bilgisayarınızda kullanmak için herhangi bir ekstra uygulama indirmeniz gerekmiyor. Bunun için telefon ayarları menüsünde birkaç değişiklik yapmak yeterli olacaktır.

Eğer telefonunuz “Wi-Fi hotspot” özelliğine sahipse bunu “Ayarlar > Diğer > İnternet paylaşımı ve taşıma hotspot” yolunu izleyerek aktifleştirebilirsiniz. Bu yolu izledikten sonra “Wi-Fi genel alan kurulumu yap” seçeneğine tıklayarak kablosuz ağ ismini ve şifresini belirlemeniz gerekiyor. Sonrasında “Taşınabilir Wi-Fi Hotspot” seçeneğine tik atıp bilgisayarınızdan telefon internetini kullanabilirsiniz.

Telefon internetini bilgisayarda kullanma

Eğer telefonunuz “Wi-Fi hotspot” özelliğine sahip değilse USB ya da Bluetooth ile internetinizi paylaşabilirsiniz. Yine “Ayarlar > Diğer > İnternet paylaşımı ve taşıma hotspot” yolunu izleyerek USB bağlantısı ve “Bluetooth internet paylaşımı” seçeneğini aktifleştirerek internetinizi bilgisayarınızla paylaşabilirsiniz.

Not: Bu makale “Sony Xperia S” modeline göre anlatılmıştır. Ancak seçenekler birçok Android telefonda hemen hemen aynıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here