Samsung Galaxy S3’ün tanıtılmasıyla beraber Samsung Galaxy S2 ‘den daha iyi yanları, artıları, eksileri tartışılmaya başlandı bile. Biz de sizler için bu konuyu masaya yatırıyoruz.

Ekran ve Dış Görünüş

Samsung Galaxy S3 ile Samsung Galaxy S2’ye göre daha oval hatlar kullanmış ve daha genç işi diyebileceğimiz bir tasarım kullanmış. Dış çerçevelere bakıldığında S2’nin daha keskin hatlara sahip olduğunu ve ekran boyutundan kaynaklanan doğal bir boyut farkından da bahsetmek mümkün.

Samsung Galaxy S3’te de Galaxy S2’de olduğu gibi  Super AMOLED Plus ekranlara yer veriyor. Bu yüksek kalite ekranların piyasadaki en kaliteli ekran olduğunu söyleyebiliriz. Samsung Galaxy S3 kullanıcılara 4.8 inch ve 1280*720  çözünürlükte bir ekran sunuyor. Bu rakamlar Samsung Galaxy S2’de ise şu şekilde 4.3 inch ve 800*480 çözünürlükte bir ekran. Her iki telefonda da  Gorilla Glass güvencesi olması iki telefonun ekranınında çizilmez ve dayanıklılığının önemli bir güvencesi olarak karşımıza çıkıyor.

İşlemci ve Ram

Samsung Galaxy S3’te dört çekirdekli 1.4 GHz ‘lik Exynos 4212 işlemcileri kullanıyor. Samsung Galaxy S2’de ise 1.2 GHz çift çekirdekli işlemci bulunuyor. İşlemci olarak S3’ün hayli iddaalı ve S2 ‘den üstün olduğunu söylemek gerekiyor ama bu üstünlük sadece S2’ye karşı değil şuan piyasadaki tüm telefonlara karşı da durum aynı.

Samsung Galaxy S2 ve Galaxy S3’ün ikisinde de 1 GB’lık ramler kullanıyor. Bugün ki şartlarda 1 GB ramlerin yeterli olduğunu söyleyebiliriz. Şu an için 2 GB ‘lık ramler pek de bir anlam ifade etmiyor yani iki telefonun da ramleri yeterli düzeyde bulunuyor.

Kamera, Hafıza ve Batarya

Samsung Galaxy S3’te 12 MP kamera kullanacağı dedikodularının aksine S2’deki gibi 8 MP’lik bir kamerayla geliyor. Kamera açısından Samsung Galaxy S3 ile Samsung Galaxy S2 arasında pek bir fark var diyemeyiz sadece S3’te Samsung daha hızlı fotoğraf paylaşma imkanı sunuyor diyebiliriz.

Samsung Galaxy S2 16 ve 32 GB dahili hafıza seçenekleriyle karşımıza çıkmıştı Samsung Galaxy S3 ise 16,32 ve 64 GB dahili hafıza seçenekleriyle geliyor. Hafıza kartı desteği Samsungun önemli artılarından biri özellikle HTC One X’te bu desteğin bulunmadığını düşünürsek çok önemli bir artı.

Samsung Galaxy S3 2100 mAh lik bataryaya sahip bu rakam Galaxy S2’de ise 1650 mAh idi. Fakat bu konuda direk S3’ü üstün görmek pek de mümkün gözükmüyor çünkü daha büyük bir ekran ve daha güçlü işlemciye sahip S3’ün ne kadar daha uzun ömürlü bataryaya sahip olduğunu söylemek şu şartlar altında mümkün gözükmüyor bunu için biraz daha beklemek de fayda var.

 

Sonuç

2011 yılının en iyi akıllı telefonu olan Samsung Galaxy S2’yi hiçe saymak kesinlikle mümkün değil ama 2012’nin Samsung Galaxy S3’ün yılı olacağını öngörmek için de uzman olmaya hiç gerek yok. Samsung Galaxy S3 ile yine piyasayı kasıp kavuracağa benziyor.

 

6 YORUMLAR

    • ben s3 var süper bi şey tavsiye ederim interneti süper… bilgisayarım da kasılan full hd videoların kalite güzelliğini bu galaxy s3 sayasinde fark ettim büyük olması dezavantaj ama inceliği yine tartışılmaz

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here