Eminim oldukça merak ediyorsunuz. Bir tarafta Samsung’un en yeni telefonu Galaxy S3, diğer tarafta yaza yenisi beklenen iPhone 4S.

Bu iki telefonu karşılaştırmak çok adil olmasa da iki telefon arasında seçim yapmakta zorlananlar olacağından biz de karşılaştırma gereği hissettik.

Ekran Boyutu

Samsung Galaxy S3’ün yanında iPhone 4S’in ekranı oldukça komik duruyor. iPhone 4S her ne kadar “Retina” ekrana sahip olsa da bence Samsung Galaxy S3’ün ekranı daha hoş. Sanırım Apple’ın artık insanların büyük ekrana ihtiyaç duyduğunu anlaması gerekiyor.

Ağırlık

iPhone 4S, Galaxy S3’e göre daha küçük boyutlarda olsa da daha ağır bir telefon. Samsung bu konuda kendini geliştirmişe benziyor. Ayrıca Galaxy S3’de yer alan çıkarılabilir batarya ve microSD yuvası telefonu bir adım öne geçiriyor. Bu da demek oluyor ki yanınızda yedek batarya taşıyabilir ve telefon hafızasını oldukça genişletebilirsiniz.

Kamera

Galaxy S3 megapiksel olarak iPhone’a üstünlük sağlamıyor olsa da yazılımsal yenilikler kendini öne çıkarıyor. Burst Shot adı verilen özellik saniyede yaklaşık 3.3 kare çekmenizi ve en iyi fotoğrafı elde etmenizi sağlıyor. Ayrıca telefon gecikmesiz olarak fotoğraf çekiyor. Tabii ki iPhone’un da fotoğraf çekme hızı oldukça iyi durumda. Ayrıca Samsung Galaxy S3’deki güzel özelliklerden birisi de fotoğraftaki kişileri tanıması ve fotoğrafı o kişilere gönderiyor olması (tabi isterseniz). Fotoğraf kaliteleri hakkında ise daha sonraki günlerde karşılaştırma yapacağız.

S-Voice – Siri

Sanırım bu fotoğrafı gören herkes katılacaktır. S-Voice yazılımının arayüzü Siri’ye oldukça benziyor. Yazılımın işlevselliğine gelecek olursa S2’de kullandığımız diğer Android uygulamarından daha başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Ancak Siri kadar başarılı mı orasını ilerki günlerde göreceğiz.

Galaxy S3’de bulunan bir kaç güzel özellik

 • Pop-Up Play – Video seyrederken ekranda istediğiniz alana sürükleyebilmenizi sağlıyor
 • Burst Shot – Birden çok fotoğraf çekip en iyisini seçiyor. HTC’de de buna benzer bir özellik bulunuyor fakat Galaxy S3’deki en iyi fotoğrafı otomatik olarak seçiyor.
 • Zero Shutter Lag ön ve arka kamerada bulunuyor. Gecikmesiz fotoğraf çekimi.
 • S-Beam – NFC ve Wi-Fi kombinasyonu ile oluşturulan özellik. Telefonları tokuşturarak veri aktarımı yapabiilyorsunuz.
 • GLONASS desteği. Daha iyi ve hızlı navigasyon
 • Eye Detection – Gözünüz telefonun üzerindeyken parlaklık yüksek, telefona bakmıyorken parlaklık düşük seviyede oluyor.
 • Bluetooth 4.0(LE)
 • Barometre (basınç ölçümü)

Sonuç

Benim kişisel görüşüm Samsung, Galaxy S3 ile birlikte iPhone 4S’e karşı  üstünlük sağladı. Tabii bunun en önemli nedeni ekran boyutu diye düşünüyorum. İnsanlar artık 4,8″ kadar büyük olmasa da 4″ ve üzeri telefonlar bekliyorlar. Umarım yazın Apple bu isteği karşılar ve en azından 4″ ekranlı bir iPhone görürüz.

 

12 YORUMLAR

 1. ıphone 4s yaptığını s3 anca o boyutta yapıyor ıphone farklı bir alet ekran büyüklüğünde ozamAn ıpad2 ilE karşılaştırın büyük boyUtta cam arıyorsan…En azından adı yeter IPHONE.

 2. burada yapılan yorum ve açıklamalar tamammen siteninde adından anlaşılacağı gibi anroit yanlısı görüşler objektif değil ikisinide kullanan biri olarak söylüyorum iphone 4si tek geçerim hem kalite hem malzeme olarak.

 3. aslında s3 ün en güzel iki yanı büyük olması ve javası olmasıyani 4s e sadece apple oyunları yükleyebiliyotuz fakat s3 e gücü yettiği sürece bilg iayar oyunu bile yükleyebiliriz

 4. gençler ikisi arasında kaldıysanız galaxy s3 tercihiniz olsun derim. kullanıyorum , çok memnunum. kullanımı çok kolay teknoloji özürlü annem bile kullanabiliyor. ayrıca harika film,dizi izleniyor,ekranı harika büyüklükte. tamam iphone’un adı olabilir ama samsung apple’ı geçti şunu söyliyim. almadan önce çok araştırdım galaxy s3 daha üstün. iphone un adı var sadece. diğer telefonlar ile müzik ve resim alış verişi yapamazsınız iphone alırsanız. tavsiyem değil.

 5. arkadaslar bir yardim eder misiniz? galaxy ile iphone 4s arasinda karar veremiyorum!1.secenegim iphone 4s ama s3un ekran sayfasi birde karsilasarak bakarsak mesela sesle islem yaptiklarina iphone 4s birzcik geriye kalir,yine yardim etseniz sevinirim

 6. Ben de yardım istiyorum,s3 ile 4s arasına sıkışıp kaldım.Karar veremiyorum.Kullanım pratiği benim için önemli.s3 biraz büyük geldi.Yardım ederseniz sevinirim

  • 4s fazlasıyla tatmin eder, beni ediyor. “Sanırım Apple’ın artık insanların büyük ekrana ihtiyaç duyduğunu anlaması gerekiyor.” denmiş yazıda ama ben o kadar büyük ekranı olan bir telefonu almam, gerçekten insanlar büyük ekrana ihtiyaç duysa s3’ün talibi daha fazla olurdu zaten.

 7. ipone 5 le bomba gibi geldi internet 2 kat hızlı ve s3 10 ceker androit uyumlu 250 tl lik telefon bile s3 uygulaması nı kullanıyor ama iphone den başka kendi uygulamasını yapan yok

 8. Arkadaşlar ben bu 2 telefon arasinda fazlasiyla kararsiz kaldim.Iphone’un en kaliteli özelliği bana gore AppStore.En düşük markalı Samsung telefon bike s3 ile aynı uygulamalari kullanabiliyor.Fakat ekran boyutu, hafızası ve batarya durumuyla s3ü tek geçiyorum.Iphone 4s’i de 8 gb alabilecek maddî duumum var.Beni en cok ilgilendiren durum kamerası.Ön kamerayla kaliteli fotoğraflar cekmek istiyorum.Bunun icin hangisi daha iyi olur bilgilendirirseniz sevinirim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here