iPhone 7 ile iPhone 6 arasındaki farklar nedir? iPhone 6’ya sahip olanlar iPhone 7’yi almalı mı? Meraklılarına ve buna benzer soruların yanıtlarını bulmak isteyenlere yönelik küçük bir değerlendirme yazısını aşağıda bulabilirsiniz.

Yeni telefon yeni tasarım mı?

iPhone 7’nin tasarımı da iPhone 6’nın tasarımı kadar çarpıcı. İlk bakışta iPhone 7 ile iPhone 6 birbirinin kopyası gibi dursa da gerçek öyle değil. Boyutları aynı olsa da bir iPhone 6 kılıfı iPhone 7’ye uymayacaktır. Çünkü iPhone 7 ‘nin arkasında bulunan kamera objektifi diğerlerinden hem değişik yerde hem de farklı boyutta konumlandırılmış.

IP67 ne anlama geliyor?

iPhone 7 elektronik aygıtların yapı bütünlüğüne göre içine girebilecek katı ve sıvı maddelerden korunma seviyelerini gösteren IEC 60529 standartına göre IP67 şeklinde derecelendirilmiştir. IP67’yi sizler için biraz daha açıklayalım:

IP Code (Ingress Protection) Code giriş kodu anlamına gelen ve Avrupa Elekro Teknik Standart Komitesi (Cenelec) tarafından belirlenen standartlara göre elektrikli ürünlerin içine girebilecek toz ve sıvı maddelerden korunma derecelerini göstermektedir. IP harflerinin yanındaki ilk rakam katı cisimlerden korunma derecesini gösterir ki burada bulunan 6 rakamı toz geçirmez olduğu anlamını taşımaktadır. Örneğin bu rakam 5 olsaydı toza dayanıklı fakat toz girebilir manasına gelirdi. İkinci rakam 7 ise sıvı cisimlere dayanıklılığı gösterir. Buradaki 7 rakamı ile maksimum 1 metre derinlikte 30 dakikaya kadar içine su girmez anlamını taşıyor. Yine de iPhone 7’de tam su geçirmezlik garantisi verilmemektedir.

Ses/Hoparlör

iPhone 7’de kullanılan 2. hoparlör meraklılarını heyecanlandırsa da bende, denedikten sonra bir miktar hayal kırıklığı yarattı. Sağ ve sol kanalların yanyana olması sebebiyle özellikle dik konumda harici hoparlörlerden gelen ses biraz garip gelebilmektedir. iPhone 7 ile verilen kulaklıklı mikrofon seti yüzde yüz dijital bağlantı ile belirgin olarak daha net ses veriyor.

Hız derken !

iPhone 7’deki işlemci İPhone 6 ‘ya göre birkaç kat daha hızlı. Özellikle Touch ID yanıtı çok hızlı ve hemen hissedebiliyorsunuz. Bunu çok bilimsel olmasa da her iki telefona yapılan Pokemon Go yüklemesinin sonuçlarını vererek açıklayalım:

iPhone 6 :32.75 saniye yükleme ekranı, 12.22 saniye yüklemek için = 45.97 saniye

iPhone 7: 12.04 saniye yükleme ekranı,3.46 saniye yüklenmek için = 15.51 saniye

Pil ömrü konusunda da bir bilimsel test yapmamış olsak bile kullanıcı tecrübelerim iPhone 7’nin iPhone 6’dan biraz daha uzun süre şarja gereksinim duymadığını bana gösterdi.

Fotoğraf Sanatı

Apple, kameralarda her zaman mütevazi iyileştirmeler yapar.Ama IPhone 7′ de bulunan optik görüntü sabitleme özelliği şahane bir özellik. Özellikle hareket halindeyken bile mükemmel görüntülere ulaşılabiliniyor. Ayrıca düşük ışıklı ortamlarda da çok daha net görüntü elde edebiliyorsunuz. iPhone 7’de kamerayla ilgili bir diğer gelişme ise ön kameranın 7 megapiksel olması ve 1080p video kaydedebilme özelliğine sahip olmasıdır.

Sonuç olarak; iPhone 7’den yeni bir çığır açmasını bekliyorsanız yanılırsınız. Buna karşılık iPhone 6’ya göre oldukça etkileyici bir güncelleme sayılır. iPhone 7 suya daha dirençli, pili daha uzun ömürlü, ön kamerası daha yüksek çözünürlükte ve 256 GB depolama alanı ile birçok kişinin bir telefondan bekleyebileceği özelliklere sahip. Yine de iPhone 6 sahipleri için olmasa da yeni bir telefon almayı düşünenler için beğenebilecekleri bir seçenek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here