Bu yazımızda her Android telefon kullanıcısının bilmesi gereken basit ama çok önemli sırlar vereceğiz.Bunları bir kere de olsa mutlaka kullanmanız gerekeceğini düşünüyor ve öğrenmenizi tavsiye ediyoruz.

1- Telefonumu kaybettim, bulamıyorum. Ne yapmalıyım

Telefonu olan herkesin mutlaka başına gelen bir durumdur. Telefonu nereye koyduğunuzu hatırlayamadığınız veya kaybettiğinizi sandığınız mutlaka olmuştur.  İşte böyle bir durumla karşılaştığınızda artık panik yapmanıza gerek yok.

Bir bilgisayar ya da tablette ‘Google’a  ‘Telefonumu Bul’ diye yazdığınızda karşınıza gelecek olan ‘Android Cihaz Yöneticisi’ uygulamalarından birini  indirip yüklediğinizde kaybolan telefonunuzun yerini bulabilir ve  telefonun ekran kilidinin PIN’ini sıfırlayabilirsiniz. Hatta dilerseniz telefonda bulunan tüm verileri silebilirsiniz.

2- Telefonun şarjının daha uzun gitmesi için ne yapabilirim?

Telefonunuzun pili çok çabuk mu bitiyor? Pil ömrünü yüzde 30 oranında arttırabilirsiniz. Bunun için pil tasarruf modunu etkinleştirmeniz gerekir. Önce ‘Ayarlar’ menüsünden ‘Pil’ menüsüne girin ve ‘tasarruf’ seçeneğini aktive edin. Böylelikle telefonunuzu kullanmadığınızda cihaz uyku durumuna girecek ve arka planda kullanılmayan uygulamaların etkinliği azalacağından pil kullanım süreniz artacaktır.

Telefonunuzu şarj etmeye başlamadan önce kalan pil ömrünü daha doğru kontrol edebilirsiniz.

Telefonun ne kadar sürede dolduğunu ve pil bitene kadar geçecek süre gibi bir çok istatistik verileri görmeniz için ‘Ayarlar’ sekmesinden ‘Pil’i seçin ve ‘Pil Kullanımı’nı tıklayın. Aşağıdakine benzer bir ekranda ayrıntıları inceleyebilirsiniz.

3- Telefonu kaybetmeden önlem alın

Telefonunuz kaybolduğunda bulan kişinin size ulaşması için kilit ekranında adres,e-posta ya da başka bir telefon numaranız gibi kişisel bilgilerinizin görünmesini sağlayabilirsiniz.

Birçok cihazda bu bilgiler güvenlik bölümünde bulunur. Yeni Samsung telefonlarda ‘Ayarlar’ menüsünden ‘Kilit Ekranı’ seçeneğine ulaşıp burada bulunan ‘Sahip Bilgisi’ seçeneğini doldurarak bu işlemi yapabilirsiniz.

4- Telefondaki özel bilgileri nasıl gizleyebilirim?

Telefonunuzda başka kimsenin görmesini,bilmesini istemediğiniz dosya içerikleriniz varsa tüm dosyalarınızı şifreleyebilirsiniz. Bazı Android telefonlarda bu işlemler otomatik olarak yapılmaktadır.

Otomatik olarak güvenli hale getirilemeyenler için ‘Ayarlar’ dan  ‘Güvenlik’ menüsü ve sonrasında ‘Şifreleme’ seçeneği ile işleminizi yapabilirsiniz. Bu işlem sonrasında dosyalarınıza ulaşmak için şifre girmeniz gerekecektir. Şifreleme işlemi telefonunuzun performansını olumsuz etkileyebilir, bu nedenle şifrelemeyle ilgili karşınıza çıkacak uyarıları mutlaka okuyun.

5- Telefon Yanımda Değilken Bazı Bilgilere Ulaşabilir miyim ?

Evet! Telefonunuz yanınızda değilse bir arkadaşınızın Android telefonundan kendi telefonunuza giriş yaparak mesajlarınıza,fotoğraflarınıza ve diğer bilgilerinize ulaşmanız mümkün.

Arkadaşınızın telefonunda konuk kullanıcı olarak bir oturum açın.Ayrıca bütün bilgilerinizi paylaşmak zorunda kalmadan telefonunuzu paylaşabilmek için başka kullanıcılar ekleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here