Facebook neden AR ( Augmented Reality ) gözlükleri üretiyor ve neden insan aklını okumak istiyor ?
Augmented Reality,Türkçe anlamıyla Artırılmış Gerçeklik son zamanların en popüler konularından biri olmaya başladı.Birçok firma şu an ürünlerini pazarlamak için bu teknolojiye yatırım yapıp yaratıcı işler ortaya koyuyor.

AR,cihazların cisim tanıma özelliği kullanılarak sanal nesnelerin gerçek görüntüler üzerine bindirilmesine deniyor.Bu teknolojiden yararlanmak için şimdilik ,bulunulan ortamda internet erişiminin olması, artırılmış gerçekliği tanımlayacak cihazların ( akıllı gözlük, akıllı telefon ya da tablet ) bulunması gerekiyor. Ayrıca Augmented Reality üzerine tanımlanmış olan uygulamalardan birinin bu cihazlarda yüklü olması da şart.
Facebook artırılmış gerçeğe büyük bahis oynuyor.  Şirketin yıllık F8 geliştirici konferansının ana teması dijital metin ve nesneleri bir objektif  vasıtasıyla gerçek dünyaya yerleştiren teknoloji oldu. Facebook, bu hafta  AR gözlüğü vizyonunu ve bu vizyonun akıllı telefon kamerasının özelliklerinden esinlenerek nasıl başladığını anlatmak için çok zaman harcadı. Facebook;  AR gözlüklerinin , baktığınız her hangi bir gıdanın beslenme bilgisini sunmak için evinizi büyülü bir kale haline getirmeyi ve her şeyi yapmanıza yardımcı olabileceğini düşünüyor.
Facebook AR gözlüklerin gelecekte tüketim ve hizmetler için etkileşim sağlayacak büyük bir platform olacağına inanıyor.Konferansta Oculus’ un baş bilimadamı Michael Abrash,  “Yirmi ya da otuz yıl sonra herkes şık akıllı telefonlar taşımak yerine şık akıllı gözlükler takacaklar. Bu gözlükler VR, AR  her şeyi sunacak ve biz onları bütün gün giyip hayatımızın neredeyse her alanında kullanacağız” dedi. Yani Facebook gelecekte herkesin gözlük taktığı bir dünya düşünüyor. Gözlükten hoşlanmayanlar için AR kontak lenslerinin üretimi konusunda bir çalışma olup olmadığı sorusuna CTO Mike Schroepfer “Şu an için bunun mümkün olmadığını ” belirtti. M. Abrash , yüksek seviye AR gözlüklerin üretilmesinin  iyi bir tahminle beş yıla kadar olabileceğini ancak beklenen olmazsa bunun on yıldan fazla da sürebileceğini öngörüyor.
Neden Facebook AR  gözlüğü yapmak istiyor?
Aslında yanıt Snapchat rekabeti. Ama şirketin geliştiricilerinin, AR yazılımına zaman ve kaynak sağlamaya başlamak istemesinin başka nedenleri de var.
Genç mobil kullanıcıların ilgisini çekmek, kamera filtrelerinin İnsanları teknolojiyle tanımasına yardımcı olmak, endüstriyi hızlandırmak ve daha fazla geliştiricinin dahil olmasını sağlamak (VR ile olan gibi) ve sonuç olarak, Facebook’taki en büyük tehdit olan Snapchat’la rekabet edebilmek amaçlanmıştır.
Facebook AR’den para kazanabilir mi?
Bu sorunun yanıtı için henüz çok erken. Ancak AR reklamcılık ve diğer iş modelleri için pek çok olasılık var. Şu an Snapchat reklam verenlere özel AR filtreleri satmaktadır. Facebook halen Facebook’ tan çok para kazandığından uzun süre gelir endişesine gerek yok ama yine de burada gelir tarafının ortaya çıkmasını izlemek ilginç olacak.
Geliştiriciler neden Facebook için AR özellikleri oluşturuyor? 
Facebook geliştirici ortaklarına ödeme yapmaz. Schroepfer, Facebook’un  AR platformu için bir iş planı düşündüğünü ancak henüz ayrıntıların oluşturulmadığını belirtti. Şirketin geliştiriciler için iki şey sunduğunu belirtti:
Teknolojiye ücretsiz erişim ve milyarlarca potansiyel kullanıcıya kreasyonlarını test ettirebilme imkanı. Geliştiricileri denemeye ikna etmek genellikle yeterli olmaktadır.
Zynga’nın Farmville gibi çok popüler uygulamalar ve oyunlar oluşturmak için Facebook’un büyük kullanıcı tabanına saplanan şirketler… Bazıları çok zenginleşti ve başarılı oldular ancak birçoğu için özellikle de dikkat çekici ve diğer platformlarda çeşitlenmemiş olanlar için sonu iyi bitmedi. Facebook, muhtemelen Apple, Google ve Snapchat gibi  şirketlerle AR uygulamaları için bir yarış içinde olacak.
 
Facebook ayrıca bir zihin kontrol cihazı çıkarttı mı?
Zihin okuma cihazı… İlk duyulduğunda kulağa korkunç gelse de Facebook bu konuda konuştu. Şirket, düşüncelerinizi otomatik olarak dijital metne dönüştürmek için bir teknoloji üzerinde çalışıyor.  Dolayısıyla, telefonunuzdan birine mesaj yazmak yerine, yalnızca o mesajı düşünürsünüz ve teknoloji sizin için onu yazar.
Bu teknolojinin AR gözlüklerle bir alakası var tabii.Gözlüklerin klavyesi yok hatta üzerinde hiç düğmesi bile olmayabilir.Bunun yerine gözler ve beyin kullanılarak cihaz kontrol edilebilir. Geleceğin dünyası çok farklı olacağa benziyor.
Sizler de AR ya da VR gözlüklerle ilgili deneyimlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here