Bilgisayarınızdaki veya telefonunuzdaki dosyaların birçoğu aile fotoğraflarından ya da birçok başka rapordan daha değerlidir. Kazayla, saklamayı istediğiniz bir şeyi sildiyseniz bu hayal edebileceğiniz en büyük dijital felaketlerden biri olabilir. Hemen umutsuzluğa kapılmadan önce aşağıda özetlediğimiz ipuçlarına bir göz atın çünkü eğer şansınız varsa silinen dosyaları geri getirmenin bir takım yolları bulunabilir.

Geri getirme işleminin ilk adımları

Bilgisayar sistemleri dosyaları silerken verilerin bir ve sıfırlarını gerçekten silmiyor, onları yeni dosyalar için boş olarak işaretliyorlar. Yani sabit diskinizi dairelerden oluşan bir apartman olarak düşündüğünüzde, silinmiş dosyalarınız buradan tahliye edilmez ancak diğer dosyaların taşınması için silinen dosyaların bulunduğu daireler boş olarak işaretlenir. Yeni veriler kaydedilirse bunun için boş olarak işaretlenen daireler kullanılır.

Silinen dosyaları geri getirmek için hızlı olmalısınız. Silme işleminden sonra mümkün olan en kısa sürede başlamanız ve bu arada bilgisayarınızı mümkün olduğunca az kullanmanız gerekmektedir. Böylelikle silinen dosyaların üzerine yeni veriler kaydedilmesini önleyebilirsiniz.

Öncelikle, dosyaların olup olmadığını görmek için geri dönüşüm kutusunu (Windows) veya çöp kutusunu (macOS) kontrol edin. Dosyalarınızı burada görebiliyorsanız eski noktalara geri yüklemek için sağ tıklayın veya kopyalama ve yapıştırma işlemini yapın.
Dosyalarınız hiçbir yerde görülemiyorsa, webdeki bir fotoğrafçı kütüphanesi gibi ( özellikle telefon telefonunuzdan fotoğrafları sildiyseniz ) yedeklendiği diğer yerleri kontrol edin. Eğer yedekleme için kullanıyorsanız, dosyalarınızı Microsoft OneDrive veya Apple iCloud’dan çok fazla zorluk çekmeden geri yükleyebilirsiniz. Eğer henüz kullanmıyorsanız web’ deki önemli dosyalarınızın yedeklemesini otomatik olarak yapmak için OneDrive’ı ,iCloud’u veya Dropbox ya da Google Drive benzeri bir uygulamayı kurmanızı öneriyoruz. Dizüstü bilgisayarınızın çalınması,evinizin yanması veya uzun bir süre üzerinde çalıştığınız bir dosyanın silinmesi gibi bir durumda bu platformların hepsinde yedeklediğiniz bilgilere tekrar ulaşabilirsiniz.

En iyi kurtarma araçları

Dosyalarınızı geri dönüşüm kutusunda veya çöp kutusunda bulamazsınız ve yukarıda bahsettiğimiz uygun bir yedekleme sisteminiz yoksa o zaman özel bir dosya kurtarma aracına ihtiyacınız var demektir. Neyseki hatalı olarak dosyalarını silenler için bol miktarda seçme şansı var.

Dosyalarınızı geri alma olasılığını size bildirmek için karşılaştığımız en iyi ücretsiz seçeneklerden birisi , bir trafik lambası tarzı sistem işleten Recuva’ dır. Normal bir tarama ile aradığınızı bulamazsınız ve beklemek için zamanınız varsa ” derin tarama modu ” nu kullanabilirsiniz.

Başka seçenekler de mevcuttur. DMDE ve EaseUS Veri Kurtarma gibi windows için İyi kurulmuş ve iyi incelenmiş seçenekler var. MacOs için Disk Drill veya Mini Tool Mac Data Recovery önerilebilir. Aslında bu uygulamalar birbirinden farklı kurtarma yöntemleri kullandıkları için birden fazla programdan tarama çalıştırmak iyi bir fikir olabilir.
Ne var ki bu yazılımlardan hiçbiri silinmiş dosyalarınızı geri alabileceğinizi garanti etmiyor çünkü çok fazla değişken var. Ancak en son zamanda silinen verilere ulaşabilmek için daha çok şans var.

Yukarıda belirtildiği gibi bazı bilgisayarlarda bulunan ve (MacBook gibi ) daha pahalı olan SSD ‘ler , geleneksel mekanik sabit diskler için farklı bir depolama tekniği kullanır ve bunlarda silinen dosyaları kurtarma oranları genellikle yüksek değildir. Eğer bir SSD ile çalışıyorsanız bu tür sürücülerden özellikle bahsedilen bir kurtarma programı arayın.

Telefonlarda ve tabletlerde dosyalar

Bir Android telefon veya iPhone’daki dosyalar kurtarmak o kadar da kolay değildir , çünkü bu cihazlar dosyaların saklanma biçimi üzerinde daha fazla kontrol sahibidir ve üçüncü parti uygulamaların yapabileceği çekiş miktarını sınırlarlar.

Fotoğraflar ve videolar gibi bir Android telefonda hafıza kartında depolanan dosyaları geri almaya çalışıyorsanız bu istisnadır. Bu durumda dosya saklama hala oldukça basittir ,bellek kartını bir bilgisayara aktarmak için bir kart okuyucu veya yuva kullanın daha sonra daha önce belirttiğimiz geri alma programlarından birini kullanabilirsiniz. Aksi taktirde süreç zor olur. Hızlıca bir web taraması yapın. Android için pek çok dosya kurtarma aracı bulacaksınız ancak bunların hepsini telefonunuza kurmanız gerekiyor. Bu işlem uygulamalara ekstra ayrıcalıklar kazandıran ve telefonunuzun garantisini aynı anda geçersiz kılabilecek oldukça teknik bir işlemdir. Herkes bunu yapmayı istemeyebilir. MobiKin Doctor for Android ve DiskDigger ,dosyaları geri almak için en iyi Android seçenekleri olarak görülüyor. Ancak başka seçenekler de bulabilirsiniz. En iyisi siz, sadece ücretsiz deneme sağlayan bir program seçtiğinizden emin olun .

iOS, dosyaları Android’ den daha sıkı bir şekilde kilitler. iOS için geri alma uygulaması bulmak zordur. Çünkü iOS’ ta fotoğraf ve videolar haricinde oluşturulan dosyaları silmek için pek yol yoktur. Fotoğraf veya video geri almaya çalışıyorsanız ,önce iCloud ve iTunes yedeklemelerinizi veya iOS fotoğraflar uygulamasında varsayılan olarak oluşturulmuş son silinmiş albümü ve web’deki iCloud fotoğraf kitaplığını kontrol edin.
İyi şanslar ! Bir dahaki sefere yedekleme yapmayı unutmayın..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here