Android dünyada en çok kullanılan mobil işletim sistemidir. Hâlihazırda, bir milyardan fazla kullanıcıyla global olarak pazar paylarının yüzde 65’inden fazlasını elinde tutuyor. Son zamanlarda meydana gelen trojan virüslerinden de anlaşılacağı üzere bilgisayar korsanları, Android kullanıcılarını kötü amaçlı yazılım yüklemeye yönlendirmek için taktiklerini sürekli değiştiriyorlar. Bu mobil saldırı dünyasında, cihazınızın güvenliği her zamanki kadar kritiktir.

Android’ler Apple ürünlerine göre daha fazla virüslere açıktır. Öğeleri internetten doğrudan yükleyebilme özelliği, akıllı telefonunuzu ve tabletinizi daha savunmasız bırakır ve bilgisayar korsanları bunun avantajlarından kolayca yararlanabilir. Android kullanıcıları, üçüncü taraf uygulamalarını güvenilmez kaynaklardan indirebilir, kurabilir ve kaldırabilirler.

Android cihazınıza kötü amaçlı yazılım bulaştığına dair bazı belirtiler;

  • Ani yavaşlamalar, veri kullanımındaki artışlar, aksaklıklar , reklam pop-up’ları ve hızlı pil tükenmesi.
  • Veri kullanımında artış

Kontrol etmeniz gereken ilk şeylerden biri aylık veri kullanımınızdır. Bu genellikle cep telefonu servis sağlayıcınız tarafından yapılan açıklamada veya mobil hesap bilgilerinizi çevrimiçi olarak görüntülediğinizde bulunur.

Kullanılan veri miktarını önceki aylarla karşılaştırınız; kullanım biçiminizi gerçekten değiştirmediğiniz halde veri kullanımınızdaki ani artışlar fark ederseniz, enfekte olduğunuz anlamına gelir.

Reklam yazılımları bulaşmış telefonlar genellikle siber suçlulara kâr sağlamak için arka planda istenmeyen tıklamalar yapar. Bu gizli taktiklerin tümü bant genişliği kullanır ve tükettikleri yetkisiz verilerin bulunması oldukça kolay olmalıdır.

  • Açıklanamayan masraflar

Android cihazınıza bulaşmış olduğunun bir başka kesin işareti, “SMS” kategorisi altında cep telefonu faturanıza olağan dışı ücretler ödemekten geçiyor. Bu ,Gadget’ınıza, prim ücretlerine kısa mesaj gönderen ve sizi ücretlendiren kötü amaçlı yazılım bulaştığında olur.

  • Ani açılır pencereler

Sinir bozucu pop-up reklamlar ve bildirimler, istenmeyen hatırlatıcılar ve “sistem” uyarıları ile rahatsız edici başlıklar almaya başlıyorsanız, Android telefonunuz tehlikede olabilir. Kötü amaçlı yazılım, istemediğiniz yer imlerini, ana ekranınıza oluşturmadığınız web sitesi kısayollarını ve tıklamaya teşvik eden spam mesajları da ekleyebilir.

Telefonunuzu yavaşlatmaktan ve verilerinizi uzak tutmaktan başka, bu müdahaleci bildirimler telefonunuza daha fazla kötü amaçlı yazılım yükleyebilir.

  • İstenmeyen uygulamalar

Yüklemeyi hatırlamadığınız uygulamalar için göz atın. Trojan kötücül yazılımı, özellikle de reklam yazılımı bilinçsiz olarak daha da kötü amaçlı uygulamaları otomatik olarak indirmek için bilinir. Ayrıca, siber suçlular, kullanıcıları taklit etmek için kandırmak için meşru uygulamaları taklit edip klonlamaya çalışıyor; ancak onları otomatik uygulama güncellemeleri aracılığıyla kötü amaçlı yazılımlarla değiştiriyorlar.

  • Batarya boşalması

Tahmin edebileceğiniz gibi, tüm bu yetkisiz arka plan etkinliği, veri kullanımınız üzerinde bir sıkıntı yaşamakla kalmaz, aynı zamanda pil ömrünüzü de etkiler. Bu batarya emici virüsler üçüncü parti uygulamalarda ve güvenilmez yüklemelerde gizlenebilir ve programı Android cihazınıza yükledikten hemen sonra anında boşaltma yapmaya başlarsınız.

Pil ömrünüzü önemli ölçüde düşürdüğünü fark ederseniz ve telefon boşta olsa ısınıyorsa, bir virüs bulaşmış olabilir.

Bir Android virüsünü kaldırmak için atabileceğiniz adımlar

Android telefonunuzun gerektiği gibi çalışmadığını düşünüyorsanız ve bir virüsün etkileyebileceğinden şüpheleniyorsanız, temizlemenize yardımcı olabilecek ipuçlarını aşağıda bulabilirsiniz.

  • Şüpheli uygulamaları kaldır

Şüpheli uygulamaları incelemek ve kaldırmak için Ayarlar’a, ardından Uygulamalar’a veya Uygulama Yöneticisi’ne gidin. Listeyi inceleyin ve tuhaf veya yabancı herhangi bir şey var mı kontrol edin. Kaldırmak istediğiniz şüpheli uygulamaya dokunun .Bu, Uygulama Bilgileri ekranını açar. Öncelikle, uygulamanın veri önbelleğini “Önbelleği Temizle” yi kullanarak kaldırın. Ardından, “Verileri Temizle” ye dokunarak uygulamanın verilerini silin. Bu adımlar tamamlandıktan sonra, uygulamayı kaldırmak için “Kaldır” düğmesini tıklayın.

Bazı kötü amaçlı uygulamalara yönetici erişimi olabilir ve bu uygulamaların kaldırılması daha zor olsa da bunun için bazı yollar var.

Önce, Android telefonunuzun Güvenli Modunu girin. Çoğu Android cihazında bu, “Power Off” veya “Power Option” menüsü görünene kadar güç düğmesine basılı tutmayı gerektirir. Güvenli Mod’da yeniden başlatma seçeneği görününceye kadar bu menüye hafifçe dokunup basılı tutun ve ardından Tamam’a basın.

Telefonunuz Güvenli Modda olduğunda, Apps’a veya Uygulama Yöneticisine geri dönün ve aksi takdirde kaldırılamayacak inatçı uygulamaları kaldırın. Bazı kötü amaçlı uygulamalar da yönetici statüsüyle kendilerini kurmayı başardı, bu yüzden bu izinleri de silmeniz gerekecek.

Ayarlar >> Güvenlik >> Cihaz yöneticileri bölümüne gidin ve ardından normal olarak kaldıramayacağınız uygulamayı bulun, kutunun işaretini kaldırın, bir sonraki ekranda “Devre Dışı Bırak” ı seçin ve ardından Tamam’ı seçin ve ardından kaldırmak için Uygulamalar’a veya Uygulama Yöneticisine dönün.

Şüpheli uygulamalarınızı kaldırdıktan sonra, Android telefonunuzu yeniden başlatın.

  • Kendinizi Android malware yazılımlardan koruyun

Her defasında söylediğimiz gibi, Android malware’e karşı kendinizi korumak için en iyi uygulama, “Bilinmeyen Kaynaklar” dan uygulamalar indirip yüklememektir. Yalnızca resmi Google Play uygulama mağazasından uygulamaları indirin ve yüklemeden önce kullanıcı yorumlarını da kontrol ettiğinizden emin olun.

İkinci olarak, ziyaret ettiğiniz bağlantılara ve web sitelerine dikkat edin. Sürücü tarafından yapılan kötü amaçlı yazılım indirmeleri, bilmeden istemediğiniz zaman gerçekleşebilir. Bilinmeyen kaynaklardan gelen istemlere herhangi bir sistem izni vermeyin.

Ve son olarak daima uyanık olun. Trojan, malware ile görüldüğü gibi, bazen işler göründükleri gibi değildir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here