iPhone 8, iPhone 8 Plus, iPhone X ve Samsung Galaxy Note 8′ in bazı özelliklerini karşılaştırdık..

Apple,büyük nir merakla beklenen yenilenen iPhone 8 ve 10’uncu yıldönümü ürünü iPhone X’i  önceki gün tanıttı. Samsung ise , birkaç hafta önce en yeni Galaxy Note 8’i piyasaya sürdü. Cihazlar birbirleriyle nasıl kıyaslanabilir  ve hangisi sizin için en doğru seçimdir?  Şimdi birlikte inceleyelim..

Telefon işletim sistemleri ile üreticilerinin donanım seçenekleri arasındaki temel farklılıklardan ötürü iPhone’daki özelliklerin bir Android cihaza kıyasla karşılaştırılmaları çok doğru bir karşılaştırma olmayacaktır.

Samsung tarihsel olarak, yüksek çekirdekli sayıları ve çevrim başına daha az iş yapan CPU’ları,Apple’ın muadillerine göre önceliklendirmiştir. Apple’ın yeni A11 Bionic SoC ile ortaya çıkan durumda halen bu şekilde olmasına karşın oranlar değişmiştir :

Yeni A11 SoC, bir çift yüksek performanslı çekirdek (yüzde 25’e varan oranda daha hızlı) ve dört kat yüksek verimli çekirdek (yüzde 70’e varan oranda) Daha hızlı). Bu, Apple’ın çift çekirdekli A10 öncülüyle karşılaştırıldığında kümenin hızını düşürdüğünü gösterebilir, ancak telafi etmek için çekirdek eklemiştir.

RAM ile ilgili farklı raporlar gördük; bazı siteler 3GB demişken diğerleri bunu henüz bilmediğimizi belirtiyorlar . Apple için 3-4GB güvenli bir tahmin, bu nedenle aşağıdaki tabloda 3GB raporu ekledik. Geçmişte, Android cihazlar, Apple’a  oranla  daha fazla RAM içerme eğilimindeydi, ancak Note’un 6GB’sı muhtemelen bu aşamada donanım için aşırı kabiliyetli.

 

Ham özelliklerde Galaxy Note 8, ekran boyutu, çözünürlüğü ve genişletilebilirliği ile önde görünüyor. RAM de de  büyük olasılıkla galip gibi ,ancak bunu henüz doğrulayamıyoruz. DisplayMate’in Raymond Soneira’sının, genel kalite ve renk dengesi üzerinde bir galibiyet almadan önce ekran teknolojilerini taklit etmesini bekleyeceğiz, ancak hem Samsung hem de Apple’ın güçlü bir sicili var. Hangi şirket bu özel karşılaştırmayı kazanırsa kazansın , her iki durumda da kötü bir görüntü elde edilmeyecektir.

IPhone X Galaxy Note 8’den daha hafif, tekli iş parçacıklı performansı daha hızlı (Apple’ın uzun süredir tek geçişli performansı ve nispeten az CPU çekirdeğini bastırma geçmişini göz önüne alındığında bu bir garantidir) ve yeni bir GPU çekirdeği ile muhtemelen mükemmel performans sunacaktır (Apple’ın tipik olarak güçlü çalışmaları göz önüne alındığında).

Ancak, genellikle iOS veya Android cihazlar arasında arasında bir şeçim yapmak, sadece telefonun özünde bulunan özelliklere ve etkinleştirmek istediğiniz kullanım kutucuklarının var olup olmamasına bağlı değildir. Başka özellikler de seçimde etkili olacaktır. Örneğin; Kalem kullandıracak mı ve kulaklık girişi var mı ? Ve çıkarılabilir hafıza istiyor musunuz? Bu soruların yanıtları sizi  Not 8 (veya bir Galaxy S8) e yönlendirebilir. Ya da Apple’ın AirPods veya AI işlemcisi ile ilgileniyor musunuz? Bu sizi konunun iPhone tarafına yönlendirebilir.

Ve tabii ki, yüz tanımanın Apple’ın istediği gibi çalışıp çalışmayacağı ya da telefon içindeki AI işlemcisinin gerçekten yararlı bir şey için kullanılabileceği konusunda bir çok sorular var. Çok fazla teknik bilgi ve pratik kullanım durumu bulunmuyorsa, bu kriterleri tamamen değerlendiremiyoruz. Gerçek hayattaki yeteneklerinin kağıda yapabilecekleri ile nasıl ilişkili olduğunu test etmek için geliştirilmiş kamera özellikleri bile çeşitli ışık koşullarında kontrol edilmelidir.

Modern üst düzey telefon ticareti konusunda çarpıcı olan bir tespit ise  en yeni özelliklerin cihazın temel deneyiminde ne kadar az ilerleme sağladığıdır. Galaxy Note 8 veya iPhone 8 ve iPhone X, Galaxy Note 7 ,6 veya iPhone 7’den daha hızlı ve daha seksi görünebilir. Fakat bunların çoğu yine aynı mevcut formülde yineleniyor. Dijital görevler  ve yüz tanıma, “kullanışlı” ve “devrimci” arasında bir yere sıkıştı.

Tabii ki, yeni bir cihaz piyasaya çıktığınızda, Samsung ve Apple’ın oldukça sıkıcı platformlarda gerçekten iyi yinelemeler üretmesini tam olarak isteyebilirsiniz; herkes, yeni sürüm geldiğinde bir parça donanımın nasıl kullanılacağını tekrar öğrenmek istemez. Apple’ın yeni AI ortak işlemcisi gibi diğer yetenekler de zamanla faydalı olabilir.

Şu anda Apple’ın, iPhone SE’de 50 $ fiyatla kesintiye uğradığını açıkladığı en yararlı şeyin, hala hızlı bir işlemci ve mükemmel bir kamera ile 32GB’lık bir cihaz için yalnızca 349 dolar ilave fiyat getirdiğini düşünüyoruz. Denklemin Android tarafında, orta sınıf ve düşük maliyetli cihazların, yıllarca, Samsung, LG veya HTC’nin (gerçekten de) yönetme şekli değil de geliştiğini söyleyebiliriz.

İşin özeti ve son tespit şu;her yeni sunumda amaç telefon fiyatlarını yükseltmek ve her 12 ayda bir marjinal olarak özellikleri iyileştirmek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here