Amazon’dan Alexa için yeni bir gözlük hazırlığı !

Amazon’un Alexa asistan adı verilen akıllı ev donanımı seti bir süre önce Echo hoparlörünün temeli olarak başladı. Bu cihazın kullanımı başlangıçta bir çok kuşku içerirken Amazon ,Alexa platformuna bir çok geliştirici cihazı çok başarılı bir şekilde yerleştirdi . Son durumda , ABD’ nde akıllı ev pazarının yüzde 71 ‘ i Amazon firmasının kontrolünde, Google Home hoparlörler yüzde 24 ile ikinci sırada ve Apple ise bu pazara Homepod adı verilen akıllı sistem ile yıl sonunda girecek.

Kullanıcılar Alexa ile bir şarkı çalabiliyor, filmi durdurabiliyor, ışıkları açıp kapatabiliyor ya da hava durumunu öğrenebiliyor. Şimdi ise, şirket Alexa’yı akıllı gözlükle kullanılabilir hale getirmeye çalışıyor.

Financial Times’ın yaptığı araştırmaya göre Amazon, gözlükleri yalnızca Alexa’nın ses özelliklerini barındırmak için inşa edilmeye çalışılıyor. Echo Show son zamanlarda Alexa’ya temel bir kullanıcı arayüzü getirdi, ancak bu giyilebilir projenin bir parçası değildi. Kullanıcılar, Amazon’un önceden tanımlanmış uyandırma kelimelerinden birini kullanarak herhangi bir zamanda Alexa’yı arayabiliyorlar.

Amazon’un akıllı gözlükleri nerede olursanız olun Alexa ile tellerden arınarak iletişim kurmanın bir yolu olarak düşünülüyor. Gözlüklerin ses iletimi için kemik iletimi yöntemini kullandığı ve bu sayede kullanıcıların Alexa’nın sesini duymak için kulaklık kullanmalarına gerek olmayacağı söyleniyor, Mevcut durumda birkaç akıllı telefona yerleştirilmiş bir Alexa uygulaması var, ancak bunlar Android’de Asistan’ın sahip olduğu ve Siri’nin iPhone üzerinde sahip olduğu derin entegrasyon türünden yoksun. Alexa’nın Amazon’un Fire HD tabletleri de cebe taşınabilir cihazlardan uzak olduğu için bu amaca ulaşamıyor.

FT araştırmasına göre, Amazon’un Alexa gözlüklerini kullanmak için akıllı telefona ihtiyacınız var. Diğer giyilebilir malzemeler gibi, gözlükler internete bağlanmak için Bluetooth üzerinden telefonunuza bağlanır. Google Glass’ın aksine, Amazon’un Alexa gözlükleri, hiç kimsenin sanal bir asistanı beklemeyeceği normal gözlük çerçevesine benzer şekilde tasarlandı. Muhtemelen, Amazon’un gözlüklerine, onlara ihtiyaç duyan kişiler için reçetesiz lensler takılabilir. Google Glass için bir gizlilik kaygısı olarak nitelendirilen kamera özelliğinin ,Amazon’un gözlüğünde olması beklenmiyor. Yine de Alexa’yı tetiklemek için kullanılan mikrofon bazı tüketicileri ,herşeye burnunu sokma korkusu nedeniyle ihtiyatlı davranmaya itebilir.

Raporda akıllı gözlüklerin ne zaman tüketicilere sunulacağı konusunda bir bilgi yok, ancak Amazon’un projede bir süredir çalıştığı belirtiliyor. Kimbilir belki de etrafta şu anda Alexa destekli gözlüklerle dolaşan Amazonlu işçiler olabilir ..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here