APK uzantılı dosyalar Android telefonunuza uygulama ve oyun yüklemenizi sağlar. Bu dosyalar genelde Google Play‘de bulunmayan (ya da kırılmış) uygulama ve oyunları barındırır. Peki .apk uzantılı uygulama ve oyunları telefonunuza nasıl yükleyebilirsiniz?

İlk olarak telefonunun ayarlarını değiştirmeniz gerekiyor. Bunun için ayarlar menüsünden uygulamalar kategorisine girin. Sonrasında da “Bilinmeyen kaynaklar” seçeneğini işaretleyin.Yapmanız gereken ayarlar bu kadar.

Sonrasında .apk uzantılı dosyaları yüklemek için Google Play adresinden AppInstaller uygulamasını indiriyoruz ve telefonumuza normal bir şekilde yüklüyoruz.

Sıra geldi apk dosyasını telefona aktarmaya. Telefonunuzu bilgisayara bağlayıp, .apk uzantılı dosyayı telefonun herhangi bir klasörüne kopyalayın. Aktarma işlemi tamamlandıysa telefonunuzun bilgisayarla olan bağlantısını kesebilirsiniz.

 Son olarak telefonunuza yüklediğiniz AppInstaller uygulamasını açın ve klasörler arasından apk dosyasını bulun. Uygulama yüklenmeye başlayacaktır, artık istediğiniz apk dosyasını telefonunuza bu yöntemle rahatça yükleyebilirsiniz.

Not: İnternetten indirdiğiniz .apk dosyaları telefonunuzu tehdit edecek içeriklere sahip olabilir. Bunun riski tamamen size aittir.

Güncelleme: Artık günümüzdeki Android işletim sistemli akıllı telefonların çoğu eğer izin verdiyseniz .apk kurulumunu herhangi bir ek uygulamaya ihtiyaç duymadan yapabiliyor.

Android telefonda bilinmeyen kaynaklara izin vermenin ve .apk yüklemenin ne riskleri var?

Android’de ilk ayarın bilinmeyen kaynaklara izin verilmemiş şekilde yapılandırılmış olmasının bir sebebi var. Bu internetten rastgele indirilen APK dosyalarının cihazınıza yüklenmesinin önüne geçiyor. Yani eğer cihazınıza yükleyeceğiniz APK dosyasının güvenliğinden emin değilseniz kesinlikle telefonunuza ya da tabletinize harici bir kaynaktan APK dosyası yüklemeyin.

Eğer Play Store dışında bir kaynaktan uygulama ve oyun yüklemek istiyorsanız indireceğiniz .apk dosyalarını bir virüs tarayıcısı yardımıyla güvenlik kontrolünden geçirmenizi öneririz. Bunun için isterseniz Android işletim sisteminde çalışan ücretsiz bir anti-virüs uygulaması olan Avast Security‘i inceleyebilirsiniz.

Ayrıca bilinmeyen kaynaklara izin vererek sizin haberiniz olmadan telefonunuza apk dosyaları yüklenmesinin de önünü açıyorsunuz. Bazı zararlı internet siteleri bu dosyaları otomatik olarak telefonunuza indirmenize neden oluyor ve telefonunuza zararlı yazılımları yükleyebiliyor.

Hangi uygulama ve oyunları beğeniyorsunuz?

63 YORUMLAR

 1. Ben aynen dedıgınız yuklemeyı uyguladım pes2012 kurdum ama oyunu açarken error verıyo ve şu yazı çıkıyo the server is notavailable or validation of the files ıs not succesful ..sorunum tam olarak ne acaba?

 2. BUNLARI YAPMAYA GEREK YOK PROGRAMI CD KARTA ATIN UYGULAMALARDAN DOSYALARIMA GİRİN EXTERNAL CD DEN YÜKLEMEK İSTEDİĞİNİZ PROGRAMI SEÇİN ZATEN OTOMATİK YÜKLENİR.

 3. Çok teşekkürler ama bir sorum olacak.Bir uygulama indirdim ve şöyle diyor.The game need to download resources to play.The resources total 35.17MB. Start ve quit seçenekleri var.Eğer indirirsem ücret ödemek zorunda kalır mıyım yoksa ücretsiz mi indirir?

 4. abiben yükledim diyoki:This game requires additional data (180 MB) to launch on your phone.for faster download and no data charges, we recommend switchig to a wi-fi connection. diyo sonra contine diyorumthe server is not available or validation of the files is not sucessful please try again
  diyor ne yapmalıyım

  • Oyunun 180 mb ek veri indireceğini belirtmiş. Wi-Fi üzerinden indirmeniz kota yararına olacaktır. Sonrasındaki hata mesajında da dosyaların indirileceği sunucuya erişilemediğini ya da dosyalarının onaylanamadığını belirtiliyor.

 5. Hill climb racing oyununu yükledim ve hile yapmak istiyorum root ve solid explorer yükledim ama oyunun dosyasını bulamıyorum yardımcı olun lütfenn 🙂 Şimdiden teşekkürler.

 6. Kardes samsung galaxy s4 street fighter Iv Yukleyemiyorum bilgin varmi bu konuda aacaba hafiza yetersiz diyor hafiza var kurulum yaparken fail diyor

 7. Yazan yazı söyle
  Failed to dowload there source files.
  Please check your reception and try again later.
  Kafayı yicem bi ilgilenirmisin rica etsem.
  Telefon galaxy s4 oyun street fighter IV

 8. bana inmeyen oyun arkadaşım bana b/t ile attı paket yükleyicisi yaptım oyun yüklendi ama google playden inmiyor ayrıca arkadaşım diğer oyunlar ı hangi dosyadan b/t ile atabilir ?

  • Bilgisayara herhangi bir program yüklemeniz gerekmiyor. Telefona yüklemek istediğiniz oyun ya da uygulamanın .apk dosyasını internetten bulup indireceksiniz ve telefonunuza bu dosyayı kopyalayacaksınız.

 9. dediğiniz uygulamaları yaptım programlarıda indirdim ınstaller programında real basketball için gerekli olan apkyi buluyorum yükle dediğim anda dosya yüklenemedi diyor ne olur yardımcı olun

 10. abi internetten apk cevirmeyi acın sitesini sonra google play store den istedğiniz ( paralı parasız ) oyunun linkini kopyalayınız sonra cevirin indirin apk yı sonrada telefona atın

 11. gençler çıldıracam pc den tele apk indiriom olmuyo apk + data lı ındırıom olmuyo oyun brother ın arms 3 OYUN YÜKLENEMEDİ diyor tek bır yerden değil en az 10 yerden denedım olmuyo baska apk yukluyo ama

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here