Risk Raporu Nedir?

Günümüzde insanlar için banka ve bankacılık işlemleri oldukça önemlidir. Benzer şekilde bankalar da kişilere müşteriden ziyade bir ortak gözüyle bakarak karşılıklı ilişkilerini kuvvetlendirmeye çalışmaktadır. Söz konusu ilişkinin kuvvetlendirilmesi ise kişilere bankalar tarafından oluşturulmuş bir sicil dosyası üzerinden değerlendirilmektedir. Tam da bu noktada insanların hayatına risk raporu adlı bir kavram girer. Peki, nedir bu risk raporu?

Bankalardan kredi kullanmak isteyen kişiler öncelikle bankanın kredi notu ve kredi risk raporu araştırmasını atlatmak zorundadır. Tam da bu noktada işin içine giren risk raporu, kişi ve kuruluşların kredi ve kredi kartları ile ilgili her türlü kaydını içeren bir rapordur. Bu rapor, hem kişi veya kurumun geçmiş işlemlerini hem de güncel borç bilgisini gösterir. 2013 senesinde getirilen yeni düzenleme ile risk raporuna fatura ödemeleri de dahil edilmiştir. Tüm bu bilgilerin yer aldığı risk raporu bankanın kişiye kredi kullandırıp kullandırtmayacağı noktasında oldukça önemlidir. Ödemelerini düzenli yapan ve kredi puanlarını yüksek tutan kişi veya kuruluş olumlu görüş alır. Ancak risk raporu sonucunda geçmiş ödemelerini düzenli yapan kişi veya kuruluş sadece bu veri dikkate alınarak kredi almaya hak kazanamaz. Bu, sadece kişinin ödeme alışkanlıklarını ortaya koyar. Risk raporundan olumsuz görüş alan kişi veya kurum ise bankaların hizmetlerinden faydalanmaktan mahrum kalabilir. Zira bankalar risk raporu olumsuz kişi ve kuruluşlara hizmet vermek istemez. Bankalar risk raporu değerlendirmesi yaparken kişilere 0 ve 1900 değerleri arasında puan verir. 0’a yaklaştıkça finansal hizmet alma ihtimali düşerken 1900’e yaklaştıkça finansal hizmet alma ihtimaliniz güçlenir. Bu sebeple kredi notunuzu yüksek tutmak risk raporundan olumlu görüş almanızı kolaylaştırır.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi notunun yükseltilmesi ve dolayısı ile risk raporundan olumlu görüş elde edilmesi için en önemli şart zamanında ve düzenli ödemedir. Kredi kartı borcunu, daha önce kullandığı kredi taksitlerini zamanında ve eksiksiz ödeyen kişi ve kurumlar banka tarafından ödüllendirilir ve kredi notları artırılır. Kredi notunu yükseltmenin bir başka yolu ise banka hesabınızı aktif kullanmanız, fatura, kira vb. gibi ödemelerinizi banka hesabınız üzerinden yapmanızdır. Bu sayede hesabınıza para giriş-çıkışı yaparak ekonomik gücü yüksek bir müşteri grafiği çizebilirsiniz. Benzer şekilde hesabınızda sürekli bir nakdin bulunması size fayda sağlayacaktır. Son olarak başvurulabilecek işlem ise kredi kartı limitini6n artırılarak yapılan işlem hacminin büyütülmesidir. Bu sayede kişi veya kurum mali gücünü ortaya koyarak bankaya güven sağlayabilir. Tüm bu adımları izleyerek kredi notunu arttıran müşteriler banka tarafından oluşturulan risk raporundan olumlu görüş alır ve finansal işlemlerinde sorun yaşamaz. Kredi notu ve risk raporu hakkında daha fazla bilgi için lütfen linkteki adresi ziyaret edin: https://www.findeks.com/urunler/risk-raporu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here