Aylık olarak güncellenen Google’ın geliştirici sitesi, güncel Android işletim sistemi kullanım oranlarını yayınlandı. Yayınlanan listeye göre Android 4.0 sürümünün diğer Android sürümleri arasındaki kullanım oranı %10.9’a çıkmış.

Geçen ay yine bu konuyla alakalı bir haber yayınlanmıştık. O haberde Android 4.0 sürümünün kullanım oranı %7.1 idi. Bir ayda bu oran gördüğünüz gibi %3.8 artmış.

Android 4.0 kullanım oranındaki artışın başlıca sebebi Galaxy S3 ve HTC One X gibi telefonların satışının oldukça iyi durumda olması ve çoğu eski telefonun da Android 4.0 işletim sistemine güncelleme alması.

Bu yükseliş iyi bir gelişme olmasına karşılık, listeyi detaylı incelediğimizde “kötü” gerçeklerle karşılaşıyoruz. Örneğin 26 ay önce yayınlanan Froyo işletim sistemi %17.3’lük bir paya sahip ki oldukça büyük bir oran. 19 ay önce çıkmış olan Gingerbread ise %64 pay ile en çok kullanılan Android işletim sistemi.

Ice Cream Sandwich yani 4.0 sürümünün payı bu kadar düşükken Google, Jelly Bean sürümünü diğer telefon ve tabletler için yayınlar mı, bekleyip göreceğiz.

Kaynak

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here