Çamaşır Kurutma Makinası Alacaklara Önemli Tavsiyeler

Farklı sistemlere sahip çamaşır kurutma makinalarını nasıl karşılaştıracağınıza ve çamaşır yıkama tercihlerinize göre ihtiyacınız olan en ideal kurutucuyu nasıl belirleyebileceğinize aşağıdaki bilgilerden sonra umuyoruz ki kolayca karar verebileceksiniz.
Üç farklı yöntem ile kurutma yapan kurutma makinaları üretilmiştir. Kısaca açıklayalım:
⦁ Kurutma yaparken havayı dışarı atmaya ihtiyaç duyan Bacalı Kurutma Makineleri.
Baca olan bir bölümde konumlandırmanız gerekir.
⦁ Kurutma yaparken çıkan nemli havayı dışarı vermeyip makina içinde bir bölümde tekrar su olarak toplayan ( Yoğuşturuculu ) Kondenserli Kurutma Makineleri
Yalnızca elektrik fiş bağlantısı gerektirdiğinden evde bu özellikteki dilediğiniz yere konumlandırabilirsiniz. İçinde sök-tak bir aparatta biriken suyu düzenli olarak boşaltmanız gerekir.
⦁ Kurutma yaparken klima benzeri bir sistemle çalışan Isı Pompalı Kurutma Makineleri
Kondenserli kurutucu ile benzer konfor ve esneklik sunar, farklı olarak neredeyse %50 daha az elektrik harcar ve çevrecidir. Piyasada en çok bulunan tipdir.
Ülkemizde henüz olmasa da doğal gaz ile çalışabilen kurutma makinaları da üretilmektedir.
Bu kısa bilgilerden sonra ideal kurutucu makinayı seçerken önemli konuları hatırlatalım:

 1- Rengine karar verin :
Piyasada inox ve beyaz renk seçenekleri başta olmak üzere bej ,gri ve gümüş gibi çeşitli renklerde ürünler bulunabilmektedir.


 2- Konumlandırılacak yeri belirleyin:
Çamaşır kurutma makinalarının yükseklik,en ve derinlik ölçüleri ; kapağının yeri ve yönü farklılıklar gösterebilir. Bu nedenle konumlandıracağınız yerin ölçülerini mutlaka bir yere not alarak yanınızda bulundurmalısınız.

Mümkünse çamaşır makinesi ile yan yana veya üstüste konumlandırmak işinizi biraz daha kolaylaştıracaktır. Eğer yıkama ve kurutma makinalarınız farklı markalar ise üstüste konumlandırmak sıkıntı yaratabilir ve üstüste kullanmak için mobilya ya da başka bir aparat kullanmanız gerekebilir. Bu konuyu ilgili satıcıya ve servise danışmanızı tavsiye ederiz.
Çamaşır ve kurutma makinalarını aynı zamanda alacaksanız farklı marka olması durumunda her markanın servisinin ayrı zamanlarda hizmet verebileceğini ve bunun size ekstra zaman ve emek kaybı yaratabileceğini göz önünde bulundurunuz.

 3- Kapasitesine karar verin:
Kurutma makinasının kapasitesinin yıkama makinanızın yıkama kapasitesinden az olmamasını öneriyoruz. Aksi taktirde tam kapasite yıkama yaptığınızda kurutma işlemini tek seferde yapamayacaksınız ve zaman,emek,enerji sarfiyatınız artacaktır.
Piyasada 7 ile 10 kg kapasiteli kurutma makinası bulabilirsiniz.

 4- Enerji Tüketimi Düşük Olanları Tercih Edin:


Kurutma makinalarında yukardakine benzer bir etiketin bulunması yasal bir zorunluluktur.
D Harfinden A harfine doğru gidildikçe daha az enerji kullanıldığı anlaşılır. A harfinin yanındaki + işaretinin sayısı arttıkça enerji verimliliği artar. Ülkemizde elektrikteki son fiyat artışlarından sonra enerji verimliliği yüksek bir makine seçmenizi tavsiye ederiz.
Tamburun çelik veya seramik kaplamalı olması kurutucu verimliliğini ve performansını değiştirmesede paslanmaz çelik tamburlarda metal fermuarlar,düğme ve perçinlerin neden olabileceği çizikler-çentikler oluşmaz.

 5- Ses Seviyesi Düşük Olanı Araştırın, çünkü :
Dinlenme ve uyku alanlarınıza yakın konumlandıracağınız yüksek desibelli çamaşır kurutma makinanız kabusunuz olabilir.
Akıllı elektrikli sayacınız varsa gece saatlerinde makinanızı çalıştırmak elektrik fiyatlandırması konusunda size avantaj sağlayabilir.
Dilediği saatlerde makinayı çalıştırabileceği ve çıkaracağı gürültüden kimsenin rahatsız olmayacağı bir makinayı herkes ister.
Desibel seviyesi 61 dB ‘den 69 dB ‘ e kadar farklı seviyelerde makina bulabilirsiniz.

 6- Hangi programlara ve özelliklere ihtiyacınız var listeleyin:
Piyasada 7 ile 20 arasında değişen sayıda programa sahip kurutma makinaları bulunuyor. Alacağınız program sayısı arttıkça makinaların fiyatı da yükselebilir. Gerçekten ihtiyacınız olan programların bulunduğu bir makineyi almaya çalışın.
Kurutma programları ve özelliklerden önemli bir kısmı aşağıda listelenmiştir.

Otomatik plus Express
Outdoor giysileri Gecikmeli başlatma.
Spor giysiler Kalan zamanı gösterme
Yastık normal tambur ışığı
Yastık büyük Su Tankı Doluluk Göstergesi (yoğunlaştırmalı modeller için)
Pamuklu hijyen Kuruluk sensörü
Sentetik Nem sensörü
Soğuk havalandırma Kırışmayı önleme
Sıcak havalandırma Hassas +
Ön ütü Tazeleme
Yatak tekstili Sesli ikaz
 Buhar Miktar otomatiği
Kot MobileControl
Pamuklu WiFiConn@ct
Bakımı kolay
Hassas çamaşır
Gömlekler
ipekli
yünlü

 NSF Sertifikası: Bu etiket, döngü sırasında bakterilerin yüzde 99’unun öldürülmesini sağlar.
Yukardaki seçeneklerden, alacağınız makinada mutlaka olmasını istediklerinizi bir kenara not edin ve alış-veriş sırasında yanınızda bulundurun.

 7- Servis ve Garantiye dikkan edin:
Ülkemizde bu tür ürünlerin en az 2 yıl garantisinin olması yasal zorunluluktur. Buna karşılık 3 ve daha üzeri garanti vaad eden markalarda vardır. Bazı satıcılar marka bağımsız çeşitli ücretler karşılığında garanti süresini uzatabilmektedir.
Benzer ürünler arasında garantisi daha uzun olanı tercih etmek uzun süre kullanmak istediğiniz ürünün bu süre içinde arızalanırsa, onarımı için gereksiz harcama yapmanızı önleyecektir.
Makinenizin ambalajını yetkili servisin açmasını sağlayın. Aksi durumda makineniz garanti kapsamı dışında kalabilir.
Alacağınız markanın yaygın servis ağı olmasına dikkat edin.Uzun yıllar kullanacağınız ürünün bu süre zarfında arıza yapması durumunda uzun süre servis beklemek yaşam kalitenizi olumsuz etkileyebilir.
Satın alacağınız makinanın fiş ya da faturasını mutlaka saklayın. Çünkü bu belge garanti belgesi yerine kullanılmaktadır. Uzun vade kullanılması düşünülen bu tür eşyaların garanti belgelerini bir klasörde saklamanız ilerde lazım olursa kolayca bulabilmenizi sağlayacaktır.

 8- Fiyat Araştırması Yapın:
Aynı özelliklerde ama farklı fiyatlarda kurutma makinası bulabilirsiniz. Hatta aynı ürünü farklı satıcılarda çok farklı fiyatlarda bulabileceğinizi unutmayın. Fiyat avantajı sağlayacak kampanyaları takip etmeye çalışın. Bu araştırmaları internet sitelerinde kolayca yapabileceğinizi unutmayın.
 Son bir tavsiye daha,
Satın almaya karar verdiğiniz ürünle ilgili kullanıcı yorumlarını mutlaka okuyun. Ayrıca çeşitli şikayet sitelerinde o ürünle ilgili şikayetleri de araştırın ve kararınızı sonra verin.
İhtiyacınız olan ve uzun süre en yüksek faydayı sağlayacak ürünü bulmanızı dileriz.   Düşünce ve görüşlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here