BULAŞIK MAKİNESİ ALACAKLARA ÇOK ÖNEMLİ TAVSİYELER

İhtiyacınız olan bir bulaşık makinasını satın almaya karar vermek kolay olsada piyasadaki seçeneklerden hangisinin size en uygun olacağına karar vermek o kadar da kolay olmayacaktır. Bu yazımızda seçenekleri değerlendirirken nelere dikkat etmeniz gerekebileceği konusunda önemli bilgiler vermeye ve seçiminizi kolaylaştırmaya çalışacağız.

BULAŞIK MAKİNASI ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ

1-Konumlandırılacak Alanı Ölçün:
Piyasada Solo ,Ankastre ve Tezgah Üstü kullanılabilecek bulaşık makineleri bulunur. Her markanın ürünleri içinde derinlik, genişlik ve yükseklik ölçüleri farklılıklar gösterebilir. Hatta aynı markanın farklı modelleri arasında da bu farklar olabilir.
Satın aldığınız bulaşık makinasını koymak istediğniz yere sığmadığında ya da o alanı yeterince kapatamadığında yaşayabileceğiniz sıkıntıları gözönüne getirebilirseniz alan ölçümünün önemini anlayabilirsiniz.
Alan ölçümünü hassas bir şekilde yaparak bir yere not ediniz ve alışveriş sırasında yanınızda bulundurunuz.

2- Kapasiteye karar verin:
Aile üye sayınıza göre ya da daha doğru bir deyişle gerçek ihtiyacınıza göre karar vermelisiniz. Piyasada 6 – 9 – 12 – 13 – 14 – 15 kişilik ve hatta 16 kişilik yemek takımlarının bulaşıklarını yıkayabilecek farklı kapasitelere sahip bulaşık makineleri bulunuyor. Bu tür uzun ömürlü kullanılması amaçlanan eşyalar için -önünüzdeki birkaç yıl içinde aileye yeni katılacak üyeler varsa planlamanızda göz önünde bulundurmalısınız.


Az üyeli ailelerin yüksek kapasiteli bulaşık makinası kullanması makinenin tam kapasiteyle çalışmamasına ya da gereksiz yere yüksek kapasiteli makineye daha fazla ödeme yapmanıza neden olabilir. Kapasitesi yüksek makinalar genelde daha pahalıdır. Tam tersi durumda yani daha çok bulaşık ama daha az kapasite durumunda da enerji, deterjan, su ve zaman tüketimi aleyhinize olabillecektir.

3- Verimliliğe Odaklanın:
Ülkemizde hayat gerçekten pahalı. Elektrik, su, doğalgaz gibi sürekli kullanmak zorunda olduğumuz hizmet ve ürünlerin fiyatları sürekli güncelleniyor. Bu durum bize, en az elektiriği ve suyu harcayan makineleri seçmemizin bütçemiz açısından ne kadar önemli olduğunu hatırlatıyor.

Etiket açıklamalarında enerji verimliliği sınıfı olarak gösterilen şekil ve harflerden A en yüksek verimliliği işaret ederken A Harfinin yanındaki + işaretleri arttıkça verimlilik artar.
Verimlilik açısından değerlendirirken; yıllık su tüketiminin benzer makinalarla karşılaştırılması ve kurutma verimliliği sınıfının A ve yanında + işareti olan A harfinden olmasına da dikkat edilmelidir.
Verimliliği arttıran bazı özel programlar vardır.Bu tür programa sahip makinaları tercih edebilirsiniz. (hızlı yıkama,gecikmeli başlatma (elektrik tüketimi akıllı sayaç kullanılan evlerde gece geç saatlerde daha ucuz fiyatlandırılabilmektedir.) ya da makinadaki bulaşıkların miktar ve kirliliğine göre otomatik ayarlama yapan programlara sahip makinalar daha verimli çalışırlar.

4- Sessiz çalışanı Tercih edin:
İnternet sitelerinde küçük bir araştrma yapınca 38 dB ile 57 dB arasında gürültü seviyeli bulaşık makinelerine rastladık. dB insan kulağını duyabileceği en düşük sesi ifade eder.Yani dB’nin yanındaki rakam büyüdükçe gürültü artar. Buna karşın genelde dB seviyesi düştükçe fiyat artabilir.


Bulaşık makinenizi konumlandıracağınız yer, eğer yatak odanıza veya dinlenme odanıza yakınsa yüksek gürültülü makinalar sizi rahatsız edecektir. Ya da yukarda bahsettiğimiz akıllı elektrikli sayacınız varsa makinanızı gece çalıştırabilmek için sessiz makina tercih etmelisiniz.

5- Program Çeşitlerini ve Teknolojik Özelliklerini Kontrol Edin:
Aşağıda bazı program ve teknolojik özellik örneklerini görebilirsiniz

Wi-Fi Bağlantı Üst Sepet Ayar Tipi 3 Kademeli Ayar
Kendini Temizleyen Filtre Kir Sensörü
Yoğun Alt Sepet Yıkama Fonksiyonu Zaman Erteleme Fonksiyonu 30 dk ile 24 saat
Otomatik Yarım Yük Yıkama Kurutma Sistemi Fan+ Kurutma
Otomatik Kapı Açma Özelliği İç Aydınlatma LED
Tablet Deterjan Fonksiyonu Filtre Kısmi Metal
 Otomatik  Bardak Koruma Sistemi  Extra Hijyen
Turbo Yıkama Parlatıcı Göstergesi
 Ekstra Parlak Yıkama Tuz Göstergesi
 Dinamik Yıkama Çocuk Kilidi
Ekstra Hızlı Fonksiyonu Su Güvenlik Sistemi Taşma Emniyeti
Ekstra Kurutma Fonksiyonu Ekran Dil Seçimi
Ekstra Sessiz Fonksiyonu Kalan Süre Göstergesi
Otomatik Normal 60 °C
Hassas Yoğun 75°C
MobileControl Auto Start fonksiyonu

Ayarlanabilir sepet (raflar) kullanım kolaylığı sağlama açısından çok önemlidir.Üst sepetin konulan bardak ya da yüksek bir tabak nedeniyle bir alt kademeye indirilebilmesi, alt sepete büyük bir tencere koyabilmek için sepet tellerinin yatabilir olması,çatal-kaşık-bıçaklık aparatının sepetlerden bağımsız makinaya konup çıkarılabilir olması makinenin daha rahat kullanılmasını sağlar.
Bazı makinelerde sepet yüklüyken bile kademe ayarı yapılabilir.
Bebek ya da küçük çocuğunuzun biberon, su kabı ve mama kapları için extra hijyen programı olan bir makine tercih etmelisiniz.
İç gövdenin paslanmak çelik olması daha uzun ömürlü ve hijyen bir kullanım sunabilir.
Bulaşık makinalarının kontrol panelleri artık çoğunlukla kapağın üst kısmına yerleştirilmekte ve bu da kullanım kolaylığı sağlamaktadır. Kapağının ön yüzünde kontrol paneli olan modeller de vardır.
Yıkamayı bitirdiğinde otomatik olarak kapağı açılan ve bu sayede kurutma için daha az enerji harcayan modeller tercih edilebilir.
Seçeceğiz modelin her türlü bulaşık makinası deterjanı ( tablet-sıvı-toz )ile kullanılabilir olmasına dikkat edin.
Ben bulaşığı makineye koyayım o da bildiği gibi yıkasın diye düşünenlerdenseniz içindeki bulaşığa göre yıkamayı otomatik gerçekleştiren tek tuş fonksiyonuna sahip makineleri tercih etmelisiniz.
İhtiyacınız olan program ve işlev türlerini listeleyin ve alışveriş esnasında yanınızda bulundurun.

6- Servis ve Garanti Önemlidir:


Uzun yıllar kullanmayı planladığınız bir bulaşık makinasının o uzun yıllar içinde arızalanabileceğini unutmayın. Uzun vadeli garanti veren markaları tercih edin.Bazı satıcılar markadan bağımsız olarak farklı ücretler ile ilave garanti sunarlar., bunları da değerlendirebilirsiniz.
Makinanızın zaman içinde arıza yapması durumunda kolayca ulaşabileceğiniz ve hızlıca servis verebilecek bir hizmet ağının bulunması yaşanm kalitenizin uzun süre aksamaması için tercih sebebi olmalıdır.
Satın alacağınız bulaşık makinasının satış belgesini ( Fiş, Fatura..) garanti süresi boyunca  (bazen 10 yıl motor garantisi ) saklamalısınız. Bu nedenle tüm bu tavsiye yazılarımızda olduğu gibi burada da bir klasör oluşturmanızı tavsiye ediyoruz. Tüm garanti belgeleriniz bir klasörde saklanırsa yıllar sonra bile bulmanız sorun olmayacaktır.
 Makinanın kullanımıyla ilgili son birkaç tavsiye daha,
Bulaşık makinalarında makina deterjanları haricinde sirke,arap sabunu vb ürünler kullanılması makinanın performansını ve kullanım ömrünü olumsuz etkileyebileceği gib igörünmeyen yerlerde küf vb birikimler oluşmasına yol açarak sağlık açısından da tehlikeli olabilirler.
Sigara külü,boya,cila gibi kimyasal maddelerle kirlenmiş bulaşıklar ile ahşap malzemelerin ve ısıya dayanıksız plastiklerin bulaşık makinalarında yıkanması uygun değildir.Bu konularda üreticinin tavsiyelerine uyulmalıdır.

 7- Fiyat araştırması yapın ve kampanyaları takip edin:
Aynı marka ve model ürünleri farklı satıcılarda farklı fiyat ve ödeme koşullarıyla bulmak mümkündür. Almak istediğiniz özellikleri listelediyseniz buna göre internet sitelerinde biraz zaman harcamak size kazanç olarak geri dönecektir. Ayrıca ‘Muhteşem Cuma-Anneler  Günü-Bayram Kampanyaları ‘ gibi özel indirim haftalarına denk getirebilirseniz daha avantajlı koşullarla satın almanız mümkün olabilir.
İhtiyacınız olan en mükemmel ürünü bulabilmenizi dileriz.
Soru ve görüşlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here