ELEKTRİKLİ SÜPÜRGE ALACAKLARA TAVSİYELER


Elektrikli süpürge alacaklar için Google’ın sayfalarında o kadar çok tavsiye var ki ; insan hangisinin doğru olduğuna , hangisinin daha kapsamlı olduğuna ve hangisinde daha farklı bir bilgiye ulaşabileceğine karar veremiyor.

Biz, işte tam bu sebeple bu konudaki birçok yazıyı okuduk, birçok videoyu izledik ve hemen hemen hepsinde ortak olan bilgileri derleyerek size seçiminizi kolaylaştıracak rehberi hazırlamaya çalıştık. Yani bizim yazımızı okuduğunuzda başka bir araştırma yapmadan ihtiyacınız olanı belirlemiş ve buna göre bir model aramaya hazır hale gelmiş olacaksınız.

ELEKTRİKLİ SÜPÜRGE ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR:

1- Elektrik süpürgesini hangi tipte almalı:

⦁ Yatık Süpürge: Ülkemizde en yaygın ve en çok tercih edilen çeşittir. Ev kullanımı için idealdir.Toz torbalı – toz torbasız modelleri olduğu gibi su filtreli ve ıslak-kuru modelleri de vardır. Avantaj ve dezavantajlarına bakalım:

Toz torbalı modellerde kullanımın temizlenmesi kolaydır. Torba dolduğunda çıkarılıp çöpe atılır ve yerine yeni bir torba takılır. Torba değiştirme esnasında biriken toz/kir güvenli bir şekilde ortamdan uzaklaştırılır.Torba dolmaya yaklaştıkça süpürgenin emiş gücünde bir miktar azalma oluşabilmektedir. Sürekli torba değiştirmek yeni torba satın almak hatta o kadar çok model arasında aradığınız modeli karıştırmak ya da her yerde bulamamak gibi olumsuz yönleri vardır.

Toz torbasız modellerde toz ve kirler genelde şeffaf bir haznede toplanır ve temizlik esnasında ne kadar biriktiğini görebilirsiniz. Bu haznenin boşaltılması sırasında bir kısmının etrafa dağılma riski olabilir.Alerjisi olanlar için bazı riskler oluşabilir. Bu tür bir süpürge seçmeyi düşünürseniz topladığı kirin- tozun kolayca boşaltılabilen bir sistemi olmasına dikkat etmelisiniz. Toz torbasız modellerde kirin/tozun biriktiği hazneyi ara sıra yıkamak gerekebilir ama sürekli tekrarlayan torba satın alma maliyetinden kurtulmuş olursunuz.

Su filtreli modellerde süpürmeye başlamadan önce su haznesine bir miktar su konulması gerekir. Süpürme sırasında makinaya giren toz suya yapıştığından dışarı çıkan toz sirkülasyonu oldukça düşüktür. Her kullanımdan sonra su haznesi kir/toz dolacağından ve beklemesi hem koku hem de görüntü kirliliğine yol açacağından yıkanıp temizlenmesi gerekecektir.

Islak ve Kuru modeller hem kuru toz ve kirleri hem de ıslak döküntüleri temizleyebilmektedirler. Örneğin su dolu bir bardak yere düşüp kırıldığında cam parçalarını ayrı,suyu ayrı temizlemek zorunda kalmazsınız. Bu modeller su taşması veya banyo benzeri ıslak zeminleri temizlemek için ideal olabilir. Ayrıca bu alanları paspaslayıp kurutmak için kaybedilecek zaman konusunda tasarruf sağlar. Su filtreli modellerde olduğu gibi sıvı biriken haznenin yıkanması gerekir.

⦁ Dik Süpürge:
Elektrikli ve Şarjlı modelleri vardır. Toz hazne kapasiteleri yatık modellere göre daha düşüktür. Saklanmaları daha kolaydır. Genelde yatık modellere göre daha gürültülü çalışırlar. Hafif oldukları için kullanım kolaylığı sağlarlar. Şarjlı tiplerde 60 dakikaya varan kullanım süresi sunan modeller bulunmaktadır.

⦁ Şarjlı El Süpürgesi
Özellikle küçük alanların ve araç içlerinin temizlenmesinde kullanım kolaylığı sağlar. Büyük alanlar ve halı-kilim gibi yüzeylerin temizliği için önerilmez.

⦁ Robotik Süpürge:


Ülkemizde henüz çok yaygın olarak kullanılmamaktadır. Merdivenli alanlarda, koltuk,perde gibi alanların temizlenmesinde kullanılamazlar.Toz hazneleri küçük olduğundan sıklıkla boşaltılması gerekir.Yüzeylerdeki çorap, lego gibi küçük eşyalar içine sıkışıp çalışmasını durdurabilir. Yine üzerinden geçemeyecekleri kablo vs.gibi bazı eşyaların arasında sıkışıp kalabilirler. Yapay zekalı olduklarından birkaç çalıştırmadan sonra daha verimli hale gelebilirler. Şarjlı veya pilli-akülü çeşitleri bulunur. Temizlik süresi uzar buna karşılık o çalışırken siz istediğinizi yapabilirsiniz.

2- Motor Gücü-Emiş Gücü

Bu iki güç aslında birbiriyle bağlantılıdır fakat çoğunlukla birbiriyle karıştırılır. Bu ikisini şöyle açıklayalım:

Motor gücü süpürgenin motorunun ne kadar elektrik tükettiğini watt cinsinden göstermektedir. Çoğunlukla elektrikli süpürgenin motor gücünün yüksek olmasının temizlik performansı için gereken ölçü olduğu düşünülür. Bu düşünce tam olarak ne yanlış ne de doğrudur. Çünkü bir elektrikli süpürgenin vakum motoru emiş gücünü de üretir. Ancak temizlik performansı, sistemin motor gücünü ne kadar etkili bir emiş gücüne dönüştürülebildiğine bağlıdır.

Emiş gücü bir süpürgenin kiri/tozu ne kadar verimlilikle çekebildiğini gösterir. İri taneli kirleri çekebiliyor mu ? Ya da tek itiş veya çekiş sırasında kullanıldığı alandaki tozu/kiri temizleyebiliyor mu ? Bu soruların yanıtları makinenin emiş gücünü yani temizlik performansını belirtecektir.Yani bir elektrikli süpürgenin ne kadar çok elektrik tükettiği değil ne kadar çok havayı çekebileceği önemlidir.

Emiş gücü yüksek bir süpürge için, halı ve sert zemin üzerindeki emiş performansına dikkat etmelisiniz. Filtreyi temiz tutarak,hazneyi zamanında boşaltarak veya toz torbasını düzenli aralıklarla değiştirerek süpürgenizin iyi çalışmasına katkıda bulunabilirsiniz.

3- Verimlilik:

Her elektrikli alet için yaptığımız gibi mutlaka enerji etiketini sorgulamamız gerekir.
Bir elektrikli süpürgenin enerji etiketini incelemek o makine için çok önemli bilgileri öğrenmemizi sağlayacaktır. Aşağıdaki etiketi inceleyelim:

⦁ Enerji verimliliği:

G’den A’ya doğru giden harfler ve kırmızıdan yeşile dönen renkli oklarla gösterilmiştir. A harfi en az enerji tüketimini gösterir. Günümüzde sıklıkla artan elektrik fiyatları düşünülerek A sınıfı ve varsa A +++ süpürgeler tercih edilmelidir.

⦁ Toz re-emisyonu: Dışarıya verilen havanın temizliğini gösterir. Burada da A sınıfı tercihi tavsiye edilir. Özellikle toz alerjisi ve astımı olanlar buna dikkat etmelidir.
Burada süpürgelerin filtrelerinden bahsetmeliyiz.
Eski nesil elektrik süpürgeleri genellikle Mikro Filtre adı verilen filtreleri kullanır. Bu sistemi kullanan süpürgeler emdikleri havayla birlikte gelen toz ve kirlerin bir kısmını tekrar ortama bırakır ve bu oran aşağıda anlatacağımız Hepa filtrelere göre oldukça yüksek olduğundan özellikle astım ve alerji hastalarının sıkıntısına çare olamayacaktır.

(High Efficiency Particulate Arresting – Yüksek Etkinlikte Partikül Yakalayıcı) yani Hepa filtre ise %85 ve üzerinde, 0,3 mikrona kadar havada bulunan partikülleri arındırabilmektedirler.

%99,97 oranına sahip olan filtrelere True Hepa (Gerçek Hepa) filtre denir. ULPA filtre ise %99,99 oranına sahip olan filtrelerdir.


Hepa filtreler çeşitli numaralarla sınıflandırılmıştır. Hepa’nın yanındaki rakamların değeri yükseldikçe daha çok toz/partikül tutar anlamını taşır. ( Hepa 10-Hepa 11….Hepa 14 )
Elektrik süpürgelerinde kullanılan filtreler kadar süpürgenin kendi aksamının da geçirgenliği önemlidir. Eğer geçirgenlik varsa yüksek filtre kullanmak o kadar da etkili olmayacaktır.
Değişme veya yıkanma sürelerine düzenli uymak makinenizin performansının azalmasını engelleyecektir.

⦁ Toz Toplama (Halı/Sert Zemin): Her ikisi de temizlik performansını gösterdiğinden yine A sınıfı tercih edilmelidir.

4- Gürültü Seviyesi:

Çalışırken ortaya çıkan gürültüyü dB cinsinden gösterir.Bu kriter süpürge seçimimizde oldukça önemlidir. Burada dB rakamı düştükçe daha sessiz çalışma anlamı taşır. Özellikle evcil hayvanlar süpürgelerin çalışma sesinden ürkerler. Hem bu dostlarımızı ürkütmemek hem çevremizdeki komşuları rahatsız etmemek hem de dilediğimiz saatlerde süpürgemizi çalıştırabilmek için en düşük desibeli tercih etmeliyiz.
Yeni nesil üretimlerde tek tuşa dokunarak daha sessiz çalışma olanağı sunan çeşitler bulunuyor.

5- Kullanım ve Saklama kolaylığı:
⦁ Ağırlığına dikkat ediniz. Süpürmeye başladığınızda odalara girdikçe peşinizden sürükleyeceğiniz ağırlık size sorun olmamalıdır.
⦁ Tutuş ve taşıma yapısı ergonomik olmalı ve kullanıcıya kolaylık ve rahatlık sağlamalıdır.
⦁ Kablosu ve hortumu yeterince uzun olmalı, temizlik işlemi bittiğinde toparlanması ve saklanması kolay olmalıdır.


⦁ Süpürgenin aparatlarının tasarımı ve kullanımı temizliği kolaylaştırmalı ve süpürgenin temizlik performansını yükseltmelidir. Özellikle yüksek emiş gücüne sahip olan süpürgelerde makine yere vantuz gibi yapışır bu da aşırı güç kaybına ve zeminlere zarar veren bir duruma dönüşebilir. Bu yüzden turbo başlıklı elektrikli süpürgeleri seçmenizi tavsiye ediyoruz.

6- Fiyat:

Bize göre diğer özellikler belirlendikten sonra en dikkatli araştırılması gereken konudur. Herkesin kabul edeceği gibi en pahalı olan en iyisi anlamına gelmemektedir. İhtiyacınıza uygun, en fazla faydayı sağlayacak ve uzun ömürlü kullanabileceğiniz bir ürünü iyi fiyata elde edebilmek çok önemlidir.

Birçok satıcının internet sitelerinde benzer veya farklı özellikteki ürünleri fiyatlarıyla karşılaştırabileceğiniz seçenekler bulunuyor. Bunları mutlaka değerlendirmelisiniz. Ayrıca çeşitli kampanyaları veya özel indirimlerle satışa sunulan ‘Muhteşem Cuma-Yılbaşı-Bayram İndirimi vb’ dönemleri takip edebilirseniz daha avantajlı fiyatlarla aynı ürünü alabilmek olasıdır.

7- Garanti ve Satış Sonrası Teknik Servis Hizmeti:

Bilinen markalar hem kaliteli ürünler sunar hem de gerekirse hızlı yardım hizmetini almayı sağlar. Ürününe güvenen markalar 5 yıla kadar garanti sunabilirler. Bazı satıcılar markadan bağımsız olarak bazı ücretler karşılığında garanti süresini uzatabilmektedir.Tüm elektronik ürünler olası arıza ya da yedek parça için her zaman teknik desteğe gereksinim duyabilirler. Garantiyi kontrol ederken makine aparatlarının da aynı garanti kapsamına girdiğinden emin olun. Uzun garanti süresi veren ve yaygın hizmet ağı bulunan markaların tercih edilmesi bu konuda size avantaj sağlayacaktır.

Uzun dönem kullanılması amaçlanan her elektronik ürünle ilgili yazımızda olduğu gibi burada da ürünü satın aldığınız belgeyi, garanti belgesi yerine geçtiğinden uzun vadede kaybolmasının engellenmesi ve kolay bulunurluk sağlanması amacıyla oluşturacağınız bir ”Garanti Belgeleri Klasörü ” nde saklamanızı tavsiye ediyoruz.

Size en çok faydayı sağlayacak,en uzun ömürlü ve en ucuz elektrikli süpürgeyi bulabilmenizi diliyoruz.

Her türlü görüş ve önerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here