ROBOT SÜPÜRGE ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ ?

 
Kendi kendini temizleyen ev rüyası giderek gerçeğe dönüşüyor. Robot süpürgeler ve bunların giderek gelişen teknolojileri bu hayallerin yavaş yavaş gerçeğe dönüştüğünün bir kanıtı oluyor.
Ev ya da ofislerinizde siz varken ya da yokken,dilediğiniz zaman diliminde zemin temizliğini yapacak hem süpürecek hem silebilecek hem de toz haznesi dolduğunda gidip boşaltabilecek bir yardımcıyı kim istemez ki ? Özellikle evinizi evcil bir dost ile paylaşıyorsanız onun dökülen tüylerini sizin yerinize bir başkasının sürekli toplayıp temizlemesini istemez misiniz ?
Bu yazımızda günümüzün son teknolojisiyle üretilen çeşitli robot süpürgeler ve bunların özellikleri hakkında yerli yabancı çeşitli kaynaklardan derlediğimiz bilgileri sizinle paylaşmak istiyoruz:
ROBOT SÜPÜRGELER HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER
13 Cm’den 5 Cm’ye kadar çeşitli yüksekliklerde , 17 cm’den 75 cm’ye kadar çeşitli genişlikte ; 40 dB den 70 dB’ e kadar farklı ses seviyesinde onlarca farklı markalarda ürünün bulunduğu ve giderek büyüyen bir pazar bulunuyor.

 • Karar vermeden önce ev ya da ofisinizin zemininin robot süpürge kullanımına uygun olup olmadığını belirlemelisiniz.
  Yaptığımız incelemede robot süpürgelerin 1 cm ile 2 cm arasındaki yükseklikleri aşabilme yeteneklerinin olduğunu tespit ettiğimiz için kullanmayı düşündüğünüz alanda bu ölçüden büyük yükseklikte engeller bulunuyorsa robot süpürgeniz kullanışlı olmayacaktır.
  Yüksek eşikli odalarınız varsa sizin yardımınız olmadan birinden diğerine geçemeyecektir. Robot süpürgenizi kullanmaya başladıktan sonra onun daha verimli çalışmasını sağlamak için evinizde ya da ofisinizde bazı düzenlemeler yapabilirsiniz. Bazı modellerde robot süpürgenin sıkışıp kalmaması için önceden yerdeki kabloların ,yüksek paspasların,halıların, çorap vb eşyaların kaldırılması gibi hazırlıkları yapmanız gerekebilir. Bazı modeller ise sıkışıp kalmayı önleyen teknolojilere sahiptir. Bu özelliğe ihtiyacınız olabilir.
 •  Robot süpürgelerin boyutu eni,yüksekliği,ağırlığı kullanacağınız alan için çok önemlidir. Eğer mobilyalarınızın altına giremeyecek kadar yüksek bir model ise sizin için sıkıntılı bir süreç olacaktır. Almaya karar verirken mutlaka kullanacağınız yerdeki koltuk,kanepe,sandalye vb eşyaların yerden yüksekliğini göz önünde bulundurmalısınız.
 •  Hem kuru hem ıslak zemin süpürme özelliklerine sahip olan çeşitleri vardır. Sıvı çekme kapasiteleri toz kapasitelerinden daha küçüktür. Sert zemin-halı-düz zemin özelliklerine göre sınıflandırılmışlardır. Bazı modeller ise haznesine temizleme malzemesi konularak silme işlemi de yapabilmektedir. Bu durumda listede belirtilen yükseklik sınırında bir miktar azalma göze alınmalıdır.
 • Toz hazne kapasiteleri normal elektrikli süpürgelere göre oldukça küçüktür. Araştırmamızda 0,30 lt ile 0,80 lt arasında değişen kapasiteler gördük. Bu nedenle sık sık boşaltılmaları ve filtrelerinin temizlenmesi gerekebilir.
  Bazı modeller toz hazneleri dolduğunda şarj istasyonunda bulunan daha büyük bir toz toplama alanına kendi başlarına boşaltım yapabilmektedir .(iRoboot Roomba i7, Ecovacs Deebot D76…)
 • Yedek parça masrafını göz önünde tutmalısınız.
  Robot süpürgeler genelde aksesuarlarıyla birlikte satılır. Bu aksesuarlar içinde sanal duvar adı verilen ve robotun, temizlenmesini istemediğiniz alanlara girmesini engelleyen bir cihazı,ilave süpürme fırçalarını,fırça çubuklarını ve sanal duvar cihazının benzeri iş yapan engelleyici bantları sayabiliriz. Ayrıca bazı çeşitlerde bulunan toz torbalarını ve filtreleri de saymalıyız. Belli bir kullanım ömründen sonra bunları yenilemeniz gerekir ve bu da ilave masraf anlamına gelir.
  ⦁ Robot süpürgeler genel olarak şarj süreleri biterken kendi kendilerine şarj istasyonlarına gider. Şarj olma süreleri ve tam dolu şarj ile ne kadar süre çalışabilecekleri önemlidir. Şarj süreleri 1 saat ile 6 saat arasında değişebilmektedir. Yine kullanım süreleri de 1 saatten 200 dakika üstüne kadar kadar değişkenlik göstermektedir.
  ⦁ Gürültü seviyesi robotu dilediğiniz zamanda çalıştırabilmeniz için önemli bir özelliktir. Yukarıda da yazdığımız gibi 40 ile70 dB arasında farklı seçenekler bulunuyor.
  Robot süpürgenizi nasıl kumanda etmek istersiniz ? Üzerindeki bazı tuşlara basarak mı yoksa uzaktan kumanda ile mi? Bir diğer seçenek wi-fi’ya bağlayarak telefonunuzdan ya da bilgisayarınızdan olabilir.
  Basit modellerde ürün üzerindeki tuşlarla yönetim sağlarken gelişmiş teknolojili ürünlerde cep telefonuna indirilen çeşitli uygulamalarla uzaktan başlatma,programlama vb seçimleri kolaylıkla yapabiliyorsunuz. Hatta google asistans kullanarak yönetebileceğiniz modeller de bulunmaktadır. Bazı robot süpürgeler çalışırken üzerlerinde bulunan lazer teknolojisi,kamera sistemi ve/veya akıllı sensör teknolojileri evinizin haritasını çıkarır ve giderek temizliği hızlandırır.
 •  Garanti süresi uzun ,servis hizmeti yaygın bilinen markaların ve bilinen satıcıların (özellikle uzaktan satın almalarda) tercih edilmesi tüketicilerin her zaman lehine olur.
 • Aşağıda bazı robot süpürgelerin satış sitelerinde belirtilen özellikleri karşılaştırabilmeniz için listelenmiştir:
Özellikler iRobot Roomba i7+ Wi-Fi’lı Robot Süpürge iRobot Roomba 980 Wi-Fi’lı Robot Süpürge Neato Botvac D5 Temizlik Robotu Ecovacs Deebot İnce Vakum Temizlik Robotu Xiaomi Roborock S50 Akıllı Navigasyonlu Robot Süpürge ve Islak Paspas
Ağırlık (kg) 3200 gr 3900 gr 12,7 kg 6 kg 6,4 kg
Aşılabilir Engel 20 mm 20 mm 20 mm 20 mm 20 mm
Boy 92 mm 91 mm 100 mm 100 mm Orta Boy
Çalışma Modu Sayısı 3 3 10 1 2
Çalışma Süresi 75 dk 120 90 dk 100 dk 150 dk
Derinlik 338 mm 350 mm 170 mm 9 cm 360 mm
Emiş Türü Kuru Kuru Kuru Kuru Kuru
En 338 mm 350 230 mm 75 cm 340 mm
EPA/HEPA Filtre Var yok Var Yok Yok
Kullanım Alanı Halı, Sert Zemin Halı, Sert Zemin Halı Halı Halı
Pil Tipi Li-ion Li-ion Li-ion Li-ion Li-ion
Renk Siyah Kahverengi Siyah Beyaz Beyaz
Ses Seviyesi (dB) 68 40 40 50
Siklon Filtre Yok Yok Yok Yok Yok
Su Tankı Kapasitesi (L) Yok Yok Yok 0,14 lt
Şarj Süresi 2 Saat 3 Saat 1 Saat 5 Saat 1 Saat
Teknoloji Akıllı Navigasyon, Otomatik Kir Boşaltma Sistemi Akıllı Navigasyon, Akıllı Telefon ile Kontrol, Otomatik Şarj, Sanal Duvar, Toz Sensörü, Üçlü Temizlik Sistemi, Zamanlayıcı Akıllı Navigasyon,LaserSmart teknolojisi Akıllı Navigasyon Akıllı Telefon ile Kontrol
Toz Kapasitesi 0.4 lt 0.6 lt Yok 0.48 lt
Garanti Süresi (Ay) 24 24 24 24 24

 

 •   Yukarıda bahsettiğimiz robot süpürgeler 2000-8000 lira fiyat aralığında olan modeller olup oldukça pahalıdır. Ama çok daha az özellikli ürünleri çok daha ucuza bulabilirsiniz. Robot süpürgeler hakkında verdiğimiz bilgilerin sizlere en yararlı ürünü bulmanızda yardımcı olacağını umuyoruz.
 •  Her türlü görüş ve önerilerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here