Android’in yeni sürümü Jelly Bean ile satılacak ilk tablet olan Nexus 7’yi inceliyoruz. Bakalım Google-Asus ortaklığında nasıl bir ürün ortaya çıkmış.

 

Özellikler

Nexus 7, işletim sistemi olarak Android 4.1 Jelly Bean sürümü ile donatılmış. 7″ IPS LCD ekranı bulunan tabletin çözünürlüğü 1280×800. Bu da demek oluyor ki 214 ppi piksel yoğunluğuna sahip. En büyük rakipleri Kindle Fire 169, iPad’in 264 ppi piksel yoğunluğuna sahip olduğunu hatırlatalım. Nvidia Tegra 3 dört çekirdekli (1.3 GHz) işlemciden güç alan tablet 1 GB RAM’e sahip. Dahili hafıza olarak önümüze iki seçenek sunuluyor: 8GB ve 16GB. Maalesef hafızayı genişletmek için  microSD ya da herhangi bir kart girişi bulunmuyor. Kablosuz bağlantı olarak WiFi ve Bluetooth yer alıyor. Batarya 4325 mAh kapasitesinde ve yaklaşık olarak 9 saat kullanım imkanı sağlıyor.

Donanım

Nexus 7’nin ön tarafında herhangi bir logo ya da yazı bulunmuyor. Tableti ters ya da düz tuttuğumuzu anlamanın tek yolu ön kameraya bakmak.

Ön kamera 1.3 MP çözünürlüğünde, ancak Google bu kamera ile fotoğraf çekmemizi istemiyor olacak ki Nexus 7’de herhangi bir kamera uygulaması yer almıyor. Ön kamerayı Skype, GTalk gibi görüntülü konuşma uygulamalarında rahatlıkla kullanabiliyor. Üst tarafta ayrıca bir ışık sensörünün bulunduğunu da belirtelim.

Tabletin arka tarafını incelediğimizde ise şık bir Nexus yazısı gözümüze çarpıyor. Arka tarafta kamera bulunmaması üzücü olsa da maliyeti düşürmek için bu yola gidilmesi normal diye düşünüyorum.

Arka taraf yumuşak bir plastikten yapılmış. Nexus yazısının çukurluğu ve diğer ufak çukurluklar oldukça hoş bir görüntü veriyor ve elde rahat tutulmasını sağlıyor.

Ah, evet bu tablet Asus tarafından üretildi! Aşağıda küçük de olsa bir Asus logosu yer alıyor. Bu yazının altında ise oldukça zayıf bir hoparlör yer alıyor. Daha aşağıda ise microUSB girişi ve 3.5 mm kulaklık girişi bulunuyor.

Nexus 7, 10.5mm kalınlığa sahip. Diğer tabletlere oranla biraz daha kalın olduğunu söyleyebiliriz. iPad’in 9.4mm, Galaxy Tab 7.7’nin 7.9mm ve Transformer Prime’ın 8.5mm kalınlığa sahip olduğunu hatırlatalım.

Google Play artık tablet kullanıcılarına e-dergiler de sunuyor. Türkçe olarak şu an pek içerik bulunmasa da ilerde artacağını tahmin ediyorum.

Google Play’in kullanıcılara sunduğu bir başka yenilik ise televizyon programları. Breaking Bad’in bir bölümünü HD olarak izlemek istediğimizde Nexus 7’nin çözünürlüğünden dolayı aşağı ve üstte az da olsa siyah boşlukların olduğunu görüyoruz.

Pixel yoğunluğunun 214 olması ile Nexus 7 oldukça keskin ve canlı görüntüler sunuyor. Pikselleri yakınlaştığınızda görebilirsiniz ancak normal kullanımda fark edilmiyor. Tabii ki ekran yeni iPad’in yanından bile geçemez ancak Kindle Fire’a kıyasla oldukça iyi durumda olduğunu söyleyebiliriz.

İşte burada Play ikonunun makro çekimini görüyoruz. Nexus 7 RGB piksel dizilimine sahip ki bu dizilimin pentile dizilimden daha iyi olduğunu söyleyebiliriz.

Kontrast ve renklerin doygunluğu açısından Galaxy Tab 7.7 ile kıyasladığımızda Nexus 7’nin geride kaldığını görüyoruz. Burada doğal olarak SUPER AMOLED’in üstünlüğü ortaya çıkıyor.

Jelly Bean

Jelly Bean hakkında söylenecek çok şey var ancak biz özet geçmeyi tercih ediyoruz.

Project Butter: Bu, Google’ın Android işletim sistemindeki takılmalara açtığı savaşın kod adı. Google, başta arayüz olmak üzere uygulamalardaki ve tarayıcıdaki takılmaları en aza indirmekte kararlı. Günümüzdeki çoğu Android tabletler gerek donanım yetersizliği, gerek işletim sisteminin kendisinden kaynaklanan sorunlar nedeniyle yavaş çalışıyor. Arayüzde sağa sola kaydırma yaparken bile ufak da olsa gecikmeler gerçekleşiyor.

Jelly Bean’de arayüz geçişleri, Play Store, uygulama yöneticisi gibi birçok şey  kesinlikle daha hızlı. Ancak Jelly Bean de mükemmel değil. Web tarayıcısında yine çeşitli takılmalar hissedilebiliyor. Google, Jelly Bean sürümü ile bu takılmaları sonlandırmasa da Ice Cream Sandwich sürümüne göre büyük gelişme kaydetmiş.

Bildirimler: Artık bu kısımda sadece şöyle oldu, böyle oldu diye yazılar görmeyeceksiniz. Örneğin biri Skype’dan sizi aradı ve siz bunu sonradan gördünüz. Tabletinize baktığınızda bildirimler kısmındayine  “Şu kişi sizi aradı.” yazacak ancak yanında geri ara, mesaj at gibi seçenekler de yer alacak. Farklı uygulamalarda farklı seçenekler yer alacak ve tablet kullanımını kesinlikle daha pratik bir hale getirecektir. Tablet diyoruz ancak Jelly Bean’in telefonlara da önümüzdeki günlerde (aylarda) geleceğini belirtelim.

Google Play: Bildiğimiz gibi bütün Android işletim sistemli cihazlarda bulunan uygulama mağazası. Ancak güncellenmiş sürümde dergiler ve TV şovları gibi çeşitli yenilikler içeriyor. Ayrıca uygulamanın arayüzü de değiştirilmiş ve daha güzel bir hale gelmiş.

 

Jelly Bean'de animasyonun kaybolması ile birlikte takılmalar da kaybolmuş.
Jelly Bean’de animasyonun kaybolması ile birlikte takılmalar da kaybolmuş.
Google Play artık dergile ve TV şovları da içeriyor.
Google Play artık dergile ve TV şovları da içeriyor.
Bildirimler artık içerik olarak daha zengin. Tabii geliştiricilerin bundan ne kadar faydalandığına bağlı.
Bildirimler artık içerik olarak daha zengin. Tabii geliştiricilerin bundan ne kadar faydalandığına bağlı.

Performans

Jelly Bean ile gelen Nexus 7, diğer tabletlere kıyasla oldukça hızlı. Menülerde dolaşırken herhangi bir takılma, gecikme olmuyor. Uygulama yöneticisinde, Google Play’den içerik indirirken ya da oyun oynarken genel olarak sıkıntı yaşanmıyor. Oyunlardan bahsetmişken, Nexus 7’de Tegra 3 işlemcisinin yer aldığını ve bu nedenle Tegra 3’e özel oyunlara ve grafiklere sahip olacağını hatırlatalım.

Nexus 7, tarayıcı performansında ise sınıfta kalıyor. Sayfaların yüklenme süresi ortalamanın altında ancak birden çok pencere açtığımızda takılmalar yaşandığını gözlemliyoruz. Nexus 7’nin stok tarayıcısının Chrome olduğunu da belirtelim. Dolphin HD, Opera Mobile gibi tarayıcılarda ise daha iyi bir performans elde ediyoruz.

İşte karşınızda bazı performans testlerinin sonuçları. Parantez içinde yer alan sonuç ise HTC One X’e ait.

Quadrant: 3549 (4524)

Smartbench 2012: Üretkenlik 3637 (4676), Oyunlar 2627 (2737)

LinPack Pro: 47.17 MFLOP, 1.78 saniye (51.65 MFLOP, 1.62 saniye)

Batarya Ömrü

Nexus 7, yaklaşık 9 saat kullanım imkanı sunsa da şarj edilmesi de 7-8 saati buluyor. Bataryanın çok büyük olmamasına rağmen bu oldukça uzun bir süre.

Artılar

  • Mükemmel fiyatlandırma
  • Harika performans
  • Hafif ve elde şık duruyor.
  • Google Play artık daha fazla içeriğe sahip.

Eksiler

  • Kontrast ve renk doygunluğu olarak ortalamanın altında.
  • Işık sensörü ekranı oldukça sönük tutuyor.
  • Chrome yani stok tarayıcıdaki performans düşük
  • Şart etme süresi çok uzun
  • MicroSD girişi yok

Fiyat ve Çıkış Tarihi

Nexus 7, temmuzun ortalarında satışa çıkacak. Yurtdışında Google Play’den satın alınabilecek. 8GB modelin fiyatı $199 ve 16GB modelin fiyatı da $249. Ne yazık ki ülkemizdeki fiyatlar bu fiyatların 2 katına yakın olacaktır diye tahmin ediyorum.

Video İncelemeler

The Verge incelemesi:

PhoneDog (kutudan çıkarma):

PhoneDog inceleme 1. kısım:

PhoneDog inceleme 2. kısım:

Engadget inceleme:

Android Central inceleme:

PocketNow inceleme:

Sonuç

Google, iPad’i hedef almaktansa Kindle Fire’ı hedef almış gözüküyor. Bana göre de oldukça iyi bir iş çıkarmış. 3G, microSD kart girişi olmamasına rağmen günlük kullanımda işimizi görecek bir tablet olduğunu düşünüyorum. Nexus 7 performans açısından da diğer Android tabletlere kıyasla oldukça iyi durumda. Düşük fiyat ve yüksek performans politikası ile Nexus 7 tabletin iyi satış rakamlarına ulaşacağını düşünüyorum.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here