TÜRK KAHVESİ HAKKINDA…

Tarihçesini araştırdığımızda Türk Kahvesi’nin 14.Yüzyılda ortaya çıktığını ve o zamandan bu güne kadar yapılış şeklinin çok fazla değişmediğini öğreniyoruz. Önceleri Arap yarımadasında kahve meyvesinin kaynatılması ile yapılan bu içecek Türklerin öğütme,pişirme ve sunuş farkları sonucunda ” Türk Kahvesi ” adını almış ve üreticisi olmadıkları halde tüm dünyaca bilinen,dünya genelinde hemen hemen her tip restorant menülerinde yer alan iki kahve türünden birisi olmayı başarmıştır.
Türk Kahvesi UNESCO’ nun Maddi olmayan Kültürel Miras listesinde de yer alıyor ve hatta bir süredir 5 Aralık tarihi ” Dünya Türk Kahvesi Günü ” olarak kutlanıyor.


Geleneksel Lezzetli Türk Kahvesi Nasıl Yapılır ?
Çeşitli aramolardaki kahve çekirdekleri incecik öğütüldükten sonra kömür ateşinde,bakır cezvede soğuk suyla ağır ağır pişirilir.
⦁ Fincan ile ikram edileceğinden; her bir fincan için 2 çay kaşığı kahve,istenilen miktarda şeker (şekersiz de olabilir) ve her fincan için bir fincan su ateşe koymadan önce bir bakır cezve içinde karıştırılır.
⦁ Genelde az şekerli bir fincan kahve için yarım kesme şeker, orta şekerli bir fincan için bir tam küp şeker ve şekerli kahve için iki tam küp şeker ölçüleri kullanılır.
⦁ Kömür ateşinde ya da kısık ateşte yavaş yavaş ısınan cezvede tam kaynama başlamadan köpüklenme başlar. Bu sırada cezveyi ateşten alıp oluşan köpüğü kaşıkla fincanlara paylaştırın.
⦁ Köpüğü aldıktan ve cezveyi yeniden ateşe koyup kaynadıktan sonra fincanlara paylaştırın. Kahveniz ikrama hazır !
⦁ Türk Kahvesi dünyada telvesi ile sunulan tek kahve çeşididir.
⦁ Geleneksel Türk Kahvesi ince ağızlı küçük fincanlarla; yanında bir bardak su ve lokumla servis edilir.

⦁ Kahve yanında su ikramının çeşitli anlamlar taşıdığı söylenir. Örneğin; Osmanlı döneminde misafir eğer suyu kahveden önce içerse aç, kahveden sonra içerse tok olduğunu ifade etmiş olur.
Suyun kahveden önce içilmesinin ağızın önceki tadlardan temizlenip kahvenin tadının daha iyi anlaşılmasına ve kahveden sonra içilmesinin ise ağızda kalan tortuları temizlemesine neden olduğu da söylenir.
Kahvenin idrar söktürücü bir özelliği olduğundan içim sonrası bir miktar su tüketilmesi tavsiye edilmektedir.
Kız isteme ve Tuzlu Kahve, lokum !
⦁ Geçmişte görücü usulü evlenme ritüellerinde gelin ve damat adayları birbirini ilk kez kız isteme sırasında görürlermiş. Kız eğer damat adayını beğenmemişse ona sunulan kahve çok tuzlu olurmuş.
Günümüzde damat adayına kız isteme törenlerinde tuzlu,hatta hem tuzlu hem de acı biberli kahve ikram edilmesi bir gelenek haline gelmiştir. Damadın bunu içmesinin gelin adayına sevgisini gösterdiği düşünülmektedir.
⦁ Türk Kahvesi yanında lokum ikramının anlamı ise gelen misafirin lokumu yiyip yememesinin nasıl ağırlandığını gösterdiğini ifade etmesidir. Misafir eğer kahve sonrası lokumu yerse iyi ağırlanmış, yemezse memnun kalmamış demektir.
Türk Kahvesi İçmenin Fayda ve Zararları
-Kolestrolü dengeler.
-Ağrı kesicilerin etkisini arttırır.
-Dikkat arttırır ve zihin açar.
-Antioksidan etkisi vardır
-Baş ve kemik ağrılarına iyi gelir.
-İdrar söktürür.
-Şekersiz içilen Türk Kahvesi sıfır kaloridir. Diyet yaparken tokluk hissi verir ve metabolizmayı hızlandırır.
-Diğer kahve çeşitlerine göre daha az kafein içerir.
Azı Karar Çoğu Zarar !
-Günde 3 fincandan fazlası kalpte ritm bozukluklarına yol açabilir.
-Aşırı tüketim tansiyon sorunlarına neden olabilir.
-Reflü,ülser gibi mide rahatsızlıklarını tetikleyebilir.
-Aşırı tüketim migren riskini arttırır.
-Şekerli kahve tüketimi kan şekerini yükseltebilir.
⦁ Teknoloji hayatımızı kolaylaştırmaya devam ediyor ve artık güzel bir Türk Kahvesi yapmak için illaki kömür ateşi ve bakır cezve gerekmiyor. Sizler için bazı internet sitelerinde 250 ile 500 lira arasındaki çeşitli fiyatlarla satışa sunulan ; tek seferde 4 veya 5 kişilik kahve yapabilen kahve makinalarını karşılaştıran bir tablo hazırladık :

Arzum OK004-K Okka Minio Türk Kahvesi Makinesi –  KROM Tefal Köpüklüm Auto Tcm Türk Kahve Makinesi Fakir Kaave Türk Kahve Makinası King K605 Kısmet Beyaz Türk Kahve Makinesi Korkmaz A860-01 Kahvekolik Otomatik Türk Kahve Makinesi Arçelik Tkm 3940 P Telve Türk Kahve Makinesi Karaca Hatır Türk Kahve Makinesi
Aşırı ısınma emniyeti Var Var Yok Var
Damlama Emniyeti Yok Yok Var Var
Fincan Kapasitesi 4 Fincan 4 Fincan 4 Fincan 4 Fincan 4 Fincan 4 Fincan 5 Fincan
Güç (W) 480 735 735 550 400 500 735
Otomatik Kapanma Var Var Var Var Var Var Var
Sesli İkaz Var Var Var Var Var Var Var
Su Bitme Emniyeti Var Var Yok Var
Su Seviyesi Göstergesi Yok Var Yok Yok Yok Var Var
Taşma Emniyeti Var Var Yok Yok Yok Var Var
Garanti Süresi (Ay) 36 24 24 4 24 24 24
Akıllı Taşma Önleyici Sistem Közde Pişirme Fonksiyonu Tek tuşla kontrol  Normal & Ağır Ateşte (Közde) Pişirme Teknolojisi Otomatik kahve yapma ve hazır olduğunda kapanma Işıklı Uyarı Var Taşma önleyici sistem
Ağır Ateşte İdeal Pişirme Normal Pişirme Fonksiyonu Aydınlatmalı pişirme yvası Otomatik kapanma Paslanmaz çelik cezve Ölçü Kaşığı Var -Otomatik Kapanma
Sağ ve Sol El Kullanımına Uygun Akıtma Ağzı Her Fincanda Bol Köpük Cezve Malzemesi: Plastik Sağ ve Sol El Kullanımına Uygun Sıcaklık algılayıcı ve taşma önleyici sensör Sesli Uyarı Var -Kolay temizleme
Kahve Ölçü Kaşığı Dokunmatik Panel Kahve ölçü kaşığı Kahve Ölçü Kaşığı Susuz kaldığında otomatik koruma sistemi Cezve Malzemesi Plastik
Anti Spill Teknolojisi (Taşmayı Önleme) Var
Düşük Su Seviyesi Göstergesi Var
Tek Tuşla Kontrol Var

 

Biz bilinen bazı markaları ve belirli bir fiyat aralığını tercih ettik ve çeşitli özelliklerini bilgilerinize sunmaya çalıştık. Çok daha farklı özellikte ve hem daha ucuz hem de daha pahalı ürünleri bulabilirsiniz. Umarız faydalanabileceğiniz bir yazı olmuştur.

Her türlü görüş ve önerilerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here