YENİ TELEVİZYON ALACAKSANIZ MUTLAKA OKUYUNUZ !

Çocuklar, gençler, orta yaşlılar ya da yaşlılar yani hepimiz (en azından bir çoğumuz) bir şekilde boş zamanlarımızın önemli bir kısmını televizyon ekranları başında geçiriyoruz. Genel olarak; orta yaşlı ve sonrası diye nitelendirilen grup klasik Tv programlarını (haber,dizi,film,yemek programları vs.) izliyor. Çocuklar ve gençler ise Tv’lerin internete bağlanmasıyla ekranlarını bilgisayar ekranı gibi kullanmayı ve internette sörf yapmayı tercih ediyorlar.

Günümüzde televizyonun olmadığı ev ya da ofis neredeyse kalmadı ve hatta birçok evde 2.-3. televizyonlar bulunuyor. Teknoloji geliştikçe yeni özelliklerde televizyonlar ve yayınlar ortaya (hd ,4k..) çıkıyor ve bu gelişim biz tüketicileri buna ayak uydurmaya ve yeni televizyonlar satın almaya zorluyor.

Evdeki ya da iş yerinizdeki televizyonu değiştirmek ya da buralara yeni 2. veya 3. televizyonu almaya karar vermek durumundaysanız aşağıda vereceğimiz bilgiler size çok yardımcı olacaktır. Bu yazımızı internetteki birçok yerli ve yabancı kaynağı inceleyerek hazırladığımız için başka kaynakları araştırmaya ihtiyaç duymayacağınızı düşünüyoruz.


TELEVİZYON ALIRKEN HANGİ ÖZELLİKLERİN OLMASINI KONTROL ETMELİYİZ ?
EKRAN : KAÇ CM YA DA KAÇ İNÇ ?

Tv ekranlarının büyüklüğü bir köşesinden diğer köşesine çaprazlama olarak çizilen diyagonal çizginin ölçümüyle hesaplanır.

İnç ; uzunluğu 2,54 cm olan İngiliz uzunluk ölçü birimidir. Tv ekranlarının ölçüsü genelde inç ( ” ) olarak belirtilir. İnç rakamını 2,54′ le çarparak cm cinsinden büyüklüğü hesaplayabilirsiniz.

Televizyonu koyacağınız yer ile oturup izleyeceğiniz yer arasındaki mesafe, ekran boyutunun seçilmesinde önem taşır. Genel olarak ekranın Cm cinsinden ölçüsünün 2 veya 2,5 ile çarpılması sonucu çıkacak rakam ideal uzaklık olarak hesaplanır. (140 cm x 2,5 = 3,5 metre gibi ) Yine de herkesin ideal izleme mesafesi farklı olabilir. Bu nedenle televizyonu konumlandıracağınız alanı dikkate alarak ekran boyutuna karar vermelisiniz. Kocaman bir salonda küçük ekran bir Tv sizlere izleme rahatlığı sağlamayacağı gibi küçük bir odada büyük ekran bir Tv’ de sizi rahatsız edebilir.

Yeni televizyonunuzu konumlandıracağınız yerin ölçüleri de ekran ölçüsünü belirlemenizde size yol gösterecektir. Eğer standart bir mobilya içine,üstüne koymayı düşünüyorsanız o mobilyanın ölçülerine göre karar vermelisiniz. Yeni üretilen televizyonlar eskiler gibi göbekli, çok yer kaplayan ağır hantal yapılardan kurtulmuş ve neredeyse 15 inç’ten 100 inç’e kadar değişik ölçülerde ve tablo ya da duvar kağıdı gibi kullanılacak incelik ve güzelliktedir. Örneğin; Aşağıdaki Samsung’un Frame tv ‘si seyrederken tüm özelliklere sahip bir 4K, ama kapatılınca bir gerçek çerçeveli resim gibi görünür. LG’nin mıknatıslar ile duvara monte edilen duvar kağıdı tv’si de frame tv gibi sizi mobilya masrafından kurtarabilir.

Dip not: Genel olarak insanlar televizyon satın aldıktan sonra zamanla ”keşke biraz daha büyük ekran alsaydım ” diyebilirler ama keşke daha küçük ekran alsaydım diyene biz rastlamadık :))

EKRAN : KAVİSLİ Mİ DÜZ MÜ ?

Kavisli ekranlı televizyonlar geçtiğimiz bir kaç yıl içinde üretilmeye başlandı ve şimdilerde sanki modası geçiyor gibi. Büyük kavisli ekranlar tam karşısına oturup izlerken bir sinema keyfi yaşatsa da kalabalık evlerde farklı açılardan izlemek zorunda kalındığında ise aynı keyfi vermediği farkediliyor. Eğer fanatik bir film veya spor izleyicisi değilseniz bizim tavsiyemiz klasik düz ekrandan şaşmamak olur. Tabii son karar sizindir.

PANEL : LCD Mİ , LED Mİ, OLED Mİ, QLED Mİ ?

Televizyonların tarihsel gelişimine bakarsak; tüplü televizyonlardan sonra Plazma TV’ler, sonrasında likid kristal ekranlı Tv’ler yani LCD (liquid crystal display ) ekranlar keşfedildi. Bu iki teknoloji de geçmişte kaldığından bu özellikteki televizyonları tavsiye etmiyoruz.
Sonra bu teknoloji geliştirildi ve LED LCD ekranlar yani günümüzde en çok üretilen ve satılan ve kısaca LED TV dediğimiz ürünler ortaya çıktı. Bu televizyonlarda likit kristal pikseller ledlerle aydınlatıldığından daha parlak ve canlı görüntüler elde edilebiliyor. Aşağıda bahsedeceğimiz panel teknolojilerine göre çok daha uygun fiyatlıdırlar.
LED TV panelleri IPS ve VA adı verilen iki türde üretiliyor. IPS paneller VA panellere göre daha geniş izleme açısına sahiptirler. Buna karşılık VA paneller ise kontrast oranında IPS panele göre daha başarılıdırlar. VA panel ile IPS paneli ekranlarına dokunduğunuzda ayırdedebilirsiniz. VA Panellerde ekrana dokunduğunuzda ekranda kısa bir süre parmak iziniz kalır,IPS panel ekranlarında bu durum olmaz.
Daha yeni panel teknolojilerine göz attığımızda ise daha ince daha renkli ve çok daha pahalı olduklarını tespit ediyoruz:
OLED “Organic Light-Emitting Diode” (Organik Işık-Yayan Diyot) Tv’ler piksellerin kendi ışıklarını üretip görüntüye göre tamamen kapanabildikleri ve bu sayede yüksek kontrast ve izleme açısını sağlayabildikleri bir teknoloji ile üretiliyorlar.
QLED ” Quantum Dot Light Emitting Diode” adı verilen paneller ise Samsung firması tarafından geliştirildi. Bu panellerde 2 -10 nm arasında farklı ebatlardaki küçük parçaların herbiri farklı renkler üretebiliyor ; kontrast ve renk kalitesi bu sayede çok yükseliyor.

ÇÖZÜNÜRLÜK : HD Mİ,FULL HD Mİ ,4K MI YOKSA 8K MI ?

Yukardaki tanımların ne anlama geldiğini kısaca açıklayalım:

Çözünürlük : Ekranlar, resmi oluşturacak yatay satırlar ve dikey sütunlarda bulunan ve adına piksel denilen küçük noktalardan oluşur . Bir görüntüdeki piksel sayısı ne kadar yüksek olursa o kadar net olur ve daha ince ayrıntılar görünür hale gelir. Bu tanımdan anlaşılacağı gibi yüksek çözünürlük daha iyi görüntü demektir ve tercih sebebi olmalıdır.Bu açıklamadan sonra;
HD (High Definition ) : 720 x 1260 Piksel
FULL HD ( Full High Definition ) : 1920 x 1080 Piksel
4K ( UHD ) Ultra High Definition ) : 3840 x 2160 Piksel
8K ( Ultra HD 8K ) : 7680×4320 Piksel görüntü çözünürlüğü ifade eder.

Televizyonlar uzun süreli kullanmayı amaçladığımız eşya sınıfına giriyor ve satın alırken hatırı sayılır ücretler ödüyoruz. Bu nedenle çözünürlük konusunda karar verirken şunları da göz önünde bulundurmalısınız:
⦁ Şu an Tv yayınlarında Full HD yayınlar daha fazla olsada kısa yakın gelecekte 4K yayınların yaygınlaşacağı öngörülmektedir. Ayrıca 4K tv’lerde bulunan HDR (High Dynamic Range -yüksek dinamik aralık ) özelliği full hd yayınların bile kalitesini iyileştirerek daha fazla renk, daha fazla kontrast seviyesi ve daha fazla parlaklık sunma yeteneğine sahiptir. HDR, televizyon üretiminde iki farklı standart olarak kullanılıyor.

1-DOLBY VISION , özel bir yonga gerektirir, görüntü kalitesini yükseltirken aynı zamanda gürültü azaltma ve surround ses getiren bir HDR sürümüdür. Dolby Vision yalnızca hem Dolby’nin teknik standartlarını karşılayan hem de standart için lisans ücreti ödeyen setlerde bulunur ve bu da maliyetleri arttırmaktadır. Bizim önerimiz, eğer çok fiyat farkı yoksa dolby vision olan HDR sistemli tv’leri tercih etmenizdir.

2- HDR 10/ HDR 10 + olarak adlandırılan standart ise genel kullanıma açıktır ve bir lisans ücreti ödemeyi gerektirmediğinden birçok üretici bu standartı kullanır. Bu kapsamda içerik üretimi dolby’ye göre daha geniştir.

⦁ İlk çıktıkları zamana göre 4K Tv’ler daha yaygınlaştıklarından fiyatları da daha uygun hale gelmiştir. Full HD yerine olanaklarınızı biraz zorlayarak 4K tercih ederseniz yakın gelecekte yatırımınızın boşa gitmediğini görebilirsiniz.
⦁ 4K yayın çok fazla olmasa da bu teknoloji ile yapılan bir çok oyun ve film satın alabilirsiniz.
⦁ 8K TV’ler şu an yakın tarihli model 2. el araba fiyatlarıyla yarıştığından aşırı zengin değilseniz tavsiye etmiyoruz.

HERTZ (YENİLEME HIZI) :

Hertz, bir görüntünün 1 saniyede ekrandaki yinelenme sayısıdır. TV ekranlarında normal olarak 1 saniyede 60 kare resim gösterilir. Hangi hertz olursa olsun bu değişmemektedir. Ancak 120 Hz özelliği olan bir Tv’de aynı kareler bir saniyede 2 defa ekrana getirilir. 240 Hz de bu tekrar 4 ‘ e, 600 Hz’ de ise 10 ‘a çıkmaktadır. Her seferinde 60 kare gösterilirken bu tekrarlar özellikle hareketli görüntülerin daha akıcı ve arka planların daha net gösterilmesini sağlar.

 

 

 

 

Yukardaki resimde farklı hertzde yayınlanan aynı görüntünün durdurulduğu andaki resmin ve arka planın netlik farkını görebilirsiniz.

Tavsiyemiz 120 ve üzeri yenileme hızına sahip Tv’leri tercih etmenizdir.

TV AKILLI MI ? HDMI TAKILI MI ?


”Futbol sadece asla futbol değildir ” der gibi bir beylik cümle de biz kuralım. TV sadece tv değildir :))

Tüplü ve plazma tv’lerin antenlerini ayarlarken ekranlara gelen karıncalar artık tarih oldu. Artık Tv’lerin akıllı olanları makbul. Akıllı TV, ayrı bir uydu alıcı, USB sürücü, veya Blu Ray oynatıcı vb gibi harici bir cihaza gereksinim olmadan direkt olarak içerik ve hizmetleri almak için İnternet’e bağlanabilen bir TV’dir. Yani artık ekranlar sadece tv yayınlarını seyretmek için değil bu ekranlarla yapılabilecek çok şey var:

⦁ Oyun konsolunu Tv’ye bağlayarak büyük ekranlarda oynamanın keyfini sürmek,
⦁ Film oynatıcı makinaları bağlayarak filmler izlemek,
⦁ Bilgisayarı bağlayarak bilgisayar monitörü gibi kullanmak,
⦁ Cep telefonu ile bağlanarak ekranı telefon ekranı gibi kullanabilmek,
⦁ Kapatıldığında gerekirse bir tablo/fotoğraf çerçevesi gibi kullanabilmek,
⦁ USB takarak içindeki görüntü ve ses dosyalarını izleyebilmek ve en önemlisi :
⦁ İnternete ( kablolu veya kablosuz ) erişmek ve bunun sağlayacağı her şeyi yapabilmek ( sosyal medyada gezinmek, gazete okumak,you tube videolarını izlemek ve hatta Tv yayınlarını internet üzerinden tekrar seyredebilmek..
⦁ Televizyon üreticileri farklı yazılımlar kullanmakta bu nedenle her akıllı TV’nin de kendine özgü bir kullanıcı arayüzü bulunuyor. En popüler yazılımlar Android TV, Samsung’un Tizen’i,

LG’nin webOS’u ve Xiaomi’nin PatchWall’udur. Sony, Philips, Sharp, gibi üreticilerin akıllı TV modellerinden bazıları , geniş uygulama ve hizmet desteği için en iyi olarak kabul edilen Google tarafından geliştirilen Android TV yazılımlarını kullanmaktadır.

Akıllı televizyon özelliği olmayan tv’ler tercih edilmemelidir. Bu Tv’lerde WiFi ve Ethernet bağlantı seçeneği ile birlikte Bluetooth bağlantısı da varsa oldukça faydalı olacaktır.

HDMI-USB-SCART-UYDU ALICI


HDMI (High Definition Multimedia Interface) Yüksek çözünürlüklü çoklu ortam arayüzü anlamına gelir ve bu görüntü ve ses aktarımını sağlayan yuvalardan TV’nizde ne kadar çok varsa o kadar cihaz bağlayabilirsiniz. Aksi taktirde bir cihazı kullanmak için başka bir cihazın bağlantısını bozmak zorunda kalabilirsiniz. Bu nedenle HDMI yuvalarının sayısına özellikle dikkat edin. Eğer 4K UHD Tv almaya karar veriyorsanız mümkünse bağlantı noktalarının gelecekteki UHD kaynaklarını bağlayabilmek için HDMI 2.0’ı veya daha yükseğini desteklediğini kontrol edin.

TV’lere görüntü ve ses aktarımı sadece HDMI girişleri ile değil, USB,scart,VGA ve DVI gibi farklı giriş sistemleriyle de yapılabilir. Bunlardan çok yaygın kullanılan USB ve scart girişlerinin olmasına da dikkat etmelisiniz.
Yine alacağınız Tv’da dahili uydu alıcı bulunmasına dikkat ediniz.Bu sizi daha sonra yeni bir uydu alıcı masrafından kurtaracağı gibi Tv önünde ya da arkasında kullanmanız gereken bir kutu kalabalığından da kurtaracaktır.

3D -3 BOYUT ÖZELLİĞİ OLMALI MI?

Bu ,TV’nin fiyatını arttıran bir özelliktir. 3D teknolojisinin yarattığı gerçeklik hissi ile kendinizi görüntülerin içindeymiş,arada bir ekran yokmuş gibi hissedersiniz. Bunun için ekranı özel gözlüklerle izlemeniz gerekir. Bir dönem çok moda olmasına karşın bize göre son dönemde 3 boyutlu film ve yayınlar unutulmak üzeredir. 3 Boyut özellikli bir Tv aldığınızda meraktan internetten birkaç görüntü izliyorsunuz sonrasında hani denir ya ” 40 yılda bir” diye işte öyle aklınıza geliyor. Bu sebeple eğer fiyat farkı yoksa tercih edilebilir yoksa 3 boyut özelliği olmasa da olur diye düşünüyoruz.

KONTRAST ORANI NE Kİ ?

Kontrast oranı bir kümenin gösterebileceği parlaklık seviyesini belirtir. Yani ekranda gösterilebilecek en koyu siyah ile en parlak beyazın oranıdır. Genelde 10 000: 1 oranı iyi bir oranı gösterse de daha iyi oran daha ince ayrıntı ve dolayısıyla daha net görüntüyü ifade eder. Ancak her markanın televizyonunda bizimki daha yüksek ya da daha iyi kontrast oranına sahiptir iddiası öne sürülse de bu konuda standart bir ölçüm sistemi olmadığından kitapçıkta yazılı olana pek güvenmemek gerekir. Bunun için almaya karar verdiğiniz markanın teşhirdeki ürününde izleyebileceğiniz görüntülerde özellikle karanlık sahnelerde ne kadar ayrıntı farkedebileceğinizi kontrol edebilirsiniz.

TELEVİZYONUN SESİ NASIL ?

Satın alırken iyice incelemeniz gereken bir özellik. Televizyon ekranlarının incelmesi üreticilerin hoparlörleri yerleştirecek yer bulmasını bir miktar zorlaştırdı. Özellikle bazı  TV’ler o kadar ince ekranlara sahip ki,hoparlörlere yer olmadığından önlerinde ayrı bir ses sistemiyle satılmaktadır.

   
Büyük ekran bir tv satın alındığında genel olarak birkaç metre uzaktan seyredileceği düşünülmeli ve TV’nin sesinin ne kadar güçlü olup olmadığı kontrol edilmelidir. Aksi durumda Tv’den sonra bir de ses sistemine harcama yapmak zorunda kalabilirsiniz.
Eğer bir film ve oyun kolikseniz ve televizyonunuza bir Blu Ray oynatıcı,bir oyun konsolu bağlayacaksanız bir Sound Bar ”Ses Sistemi ” almanızı öneririz.Ancak yükses sesin çevrenize rahatsızlık verebileceğini de unutmamalısınız.

HANGİ UZAKTAN KUMANDA TV’NİN Dİ ?

TV ile verilen kumandanın kullanımının kolay olması gerekir. Kanal geçişleri,kanal sıralama,kilit koyma,renk,parlaklık,ses ayarları ve benzeri standart kumanda ile yapılabilecek işlemlerkolayca yapılabilmelidir. Bunun yanında ayrıca üzerinde Netflix,you tube,instagram,facebook vb gibi sitelere ve internet tarayıcısına direkt ulaşılabilecek özel tuşların olması kullanım rahatlığı açısından önemlidir.


Yukarda televizyona bağlanabilecek bir sürü farklı cihazdan bahsettik. ( Blu Ray,Oyun konsolu,ses sistemi,DVD vb.) Bu kadar cihazın hepsinin ayrı ayrı uzaktan kumandası olduğundan zaman zaman bir kumanda kargaşası yaşanabiliyor. Aynı markalı ürünler tek bir kumanda ile yönetilebiliyor. Bunu da tv tercihinizde göz önünde bulundurabilirsiniz.

FİYAT VE GARANTİ KOŞULLARI NE ?

Bir ürün satın almak için fiyat her zaman çok önemli bir kriterdir. Belirlediğiniz özellikleri içeren televizyonları birçok internet sitesinden çeşitli filtreleri kullanarak fiyatlarını karşılaştırabileceğiniz gibi ayırdığınız bütçeye göre bir filtre seçip özelliklerini de karşılaştırabilirsiniz. Ya da belirlediğiniz bir marka ve model varsa en uygun satış koşullarını araştırabilirsiniz.

Satıcılarda rekabet yoğun olduğundan özel indirimleri,kampanyaları veya zamanınız uygunsa özel satış dönemlerini (Anneler günü,babalar günü,Pembe/Kara,Muhteşem Cuma vb ) bekleyebilirsiniz.

Ülkemizde satılan tüm elektronik ürünlerin en az 2 yıl garantisi bulunur. Bizler ise daha uzun süre kullanmayı amaçlarız. Kullanımımız süresinde cihazımızın arızalabileceğini göz önünde tutmalıyız. 2 Yıldan daha uzun süre garanti sunan marka ve modeller ya da yaygın ve güvenilir servis ağı (Kurulum için de servis gerekir ) bulunan markalar tercih edilebilir. Bazı satıcılar ilave ücretlerle 2 Yıl garantiye ilave garanti uzatımını sunmaktadırlar.

Birçok yazımızda olduğu gibi yine hatırlatalım:
Satın aldığınız televizyonun ambalajını kurulumu yapacak servisin açmasını sağlayın. Satış fişinizi garanti belgesi yerine geçeceğinden mutlaka bir ‘Garanti Dosyası ‘ oluşturarak dosyalayın.

Yeni televizyon seçiminize katkıda bulunacak bir yazı hazırladığımızı umuyoruz.Her türlü görüş ve önerilerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here