DAVLUMBAZ ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ ?

0
731


Davlumbaz ve aspiratörler mutfaklarımızda yemek pişirme aşamalarında ortaya çıkan is,koku,duman ve nemi ortamdaki hava ile birlikte emerek ya bir filtreden geçirip hapsetmeye ya da bir baca yardımıyla dışarı atmaya yarayan cihazlardır. Bu cihazlar sayesinde yağlanma,koku,nem,is ve dumanın evin diğer bölümlerine gitmesi,oralardaki eşyalara sinmesi,oluşabilecek is,yağlanma ve nemin eşyaların kullanım ömrünü kısaltması engellenir. Davlumbaz ve aspiratörler günümüzde evlerimizin ”olmazsa olmaz” eşyalarından biri haline gelmiştir.
DAVLUMBAZ VE ASPİRATÖRÜN NE FARKI VAR ?
Aspiratörler;
Kullanım amaçları aynı olan bu cihazlardan aspiratörler davlumbazlara göre daha küçük, daha ucuz ve emiş gücü açısından biraz daha güçsüzlerdir. Küçük mutfaklarda kullanılmaları performans ve kullanım alanlarını daraltmama açısından tavsiye edilir. Duvara monte edilebilen modelleri olduğu gibi mutfak mobilyası içine ve dolap altlarına monte edilebilen çeşitleri de vardır.

Özellikle teleskopik sürgülü modelleri tezgah üstündeki dolap altlarına monte edilebilir ve kendinize doğru birkaç santim çektiğinizde çalışır ve yerine ittirdiğinizde dururlar. Bu özellikleri nedeniyle dar mutfak dolaplarına bile monte edilerek kullanılabilirler.

Davlumbazlar;      
Aspiratörlere göre daha büyüktürler ve daha güçlü motorlara; dolayısıyla da daha güçlü emiş güçlerine sahiptirler. Daha pahalıdırlar. Duvara veya tavana monte edilebilen, bacalı veya karbon filtreli kullanılabilen çeşitleri vardır.
Ada tipi davlumbazlar;


Yemek pişirme alanı ada olarak ayrılmış mutfaklarda tavandan asma yöntemiyle monte edilir ve çoğunlukla bir bacaya ihtiyaç duyulur. Oldukça büyüktürler ve montajları duvar tipi davlumbazlara göre daha zordur. Birçok sitede verim açısından duvar tiplilere göre emiş için huni sağlayacak bir duvarları olmadığından daha az verimli oldukları ileri sürülmektedir. Daha pahalıdırlar. Yemek pişirirken engelsiz bir görüş açısı sunarlar. Mutfakta oldukça şık ve zarif bir görüntü yaratabilirler.
Duvar tipi davlumbazlar;
Duvara dayalı tezgahı olan mutfaklarda ocağın hizasında bulunan duvara ocağın üzerine gelecek şekilde monte edilen bu davlumbazları 2 başlık altında anlatalım.
-Ters T tipinde olan davlumbazlar

-Montajları kolaydır. Bacalı veya karbon filtreli kullanılabilen ,birçok renk ve ebatta modelleri vardır. Mutfak duvarında yer kapladıklarından dolapların bir kısmından feregat etmek gerekir. Pişirme izlemeyi bir miktar zorlaştırırlar.

-Dikey tipli davlumbazlar

-Bunların montajları da kolaydır. Bacalı veya karbon filtreli çalışan çeşitleri vardır. Estetik görünüş,farklı renk ve modelleriyle mutfaklara hoş bir görünüm kazandırırlar. Pişirme izleme açısını kapatmazlar.
DAVLUMBAZ ALMADAN ÖNCE OKUMALISINIZ

Kısa bilgilendirmemizin ardından duvar tipi davlumbaz almadan önce yapmamız , dikkat etmemiz gereken maddelere geçelim:
Monte edilecek yeri ölçün:
Davlumbazın monte edileceği yer için genellikle mutfak duvarında iki dolap arasında bir alan bırakılır. Ocak konulacak yerin tam üzerine denk gelen bu yerin yatay ve dikey olarak ölçülerini bilmek size seçebileceğiniz ürün boyutlarını gösterecektir. Piyasada 37 cm’ den 110 cm’ye kadar genişliği olan ürünler bulunuyor. İki dolap arasındaki ölçümün çok dikkatle yapılması ve genişliğin doğru ölçülmesi sizi yanlış ürün satın almaktan ve sonrasında oluşabilecek olumsuz durumlardan koruyacaktır. Fiili alandan küçük ürün almanız performans ve görünüm açısından zaafiyet yaratabileceği gibi,bir santimetre büyük bir ürün almanız da ürün iade sorunuyla uğraşmanıza veya dolapları küçültmek için ekstra masraf yapmanıza yol açabilir.


Davlumbazın performanslı çalışma açısından en az ocağın büyüklüğünde olması tavsiye edilir. Ocağınızın elektrikli veya gazlı olmasına göre davlumbazın ne kadar yukarıya takılması gerektiği değişebilir. Birçok sitede en az 50 cm, 60 cm, 70 cm gibi ölçüler veriliyor olsa da bizim tavsiyemiz mutlaka alacağınız ürünün kullanım klavuzunda yazan ölçüleri dikkate almanızdır. Bu ölçüler kullanıcılar için hem yüksek performans hem de özellikle yangın tehlikesinden koruma amacı taşıdığından kurulum için gelen servis bu özellikleri taşımayan alanlarda kurulum yapmayacaktır.
Burada son not olarak servis çağırmadan önce yakın noktada elektrik bağlantısı sağlayacak prizin olup olmadığını kontrol ediniz.
Emiş gücünü kontrol edin:
Emiş gücü mutfağınızda meydana gelecek koku,is ve buharın ne kadar sürede filtreden geçeceğini veya dışarıya atılacağını gösterir. Cihazı kullanmamızın nedeni mutfakta pişirme aşamalarında oluşan olumsuzlukların etrafa ve evin diğer bölümlerine yayılmadan absorbe edilmesi olduğundan bu gücün mutfağımız için yeterli olup olmayacağını bilmek gerekir.
Mutfağınızın metrekaresi ile tavan yüksekliğini çarparsanız çıkan rakam size kaç metreküp mutfağınız olduğunu gösterir. Metreküp rakamının 5 katı ile 10 katı arasındaki rakamları sizin için verimli performansla çalışabilecek emiş gücünü gösterecektir. Yine de mutfağınızın metreküp ölçüsünü yanınızda bulundurarak belirlediğiniz ürünün satıcısına danışmanız daha doğru olacaktır.
Kullanım klavuzlarında belirtilen emiş güçleri genelde son kademede çalışırken ulaşılan değerler olduğundan emiş gücü düşük cihazları sürekli son kademede çalıştırmak durumunda kalabilirsiniz.
Bacalı kullanılan davlumbazlar filtreli modellere göre daha performanslı ve verimli çalışırlar.


Kaç desibel ? Gürültü seviyesi ne ?
Özenle kontrol edilmesi gereken özelliklerdendir. Yemek yaparken televizyon seyrediyorsanız ya da mutfağınızda misafir ağırlıyorsanız çalışırken yüksek ses çıkaran modeller,kokuları ne kadar iyi çekse de sizi rahatsız edecektir.
Davlumbazların çalışması kademe kademe ayarlandığından ilk ve son kademede çalışırken çıkaracağı ses ve emiş gücü seviyesine dikkat edilmelidir.
Piyasada 30 dB’ den 75 dB’ e kadar farklı değerde gürültü seviyesine sahip cihazlar bulunuyor. Sessiz olarak tanımlayabileceğimiz davlumbaz tipleri minimumda çalışırken 30 dB ve maksimumda ise 55 dB gürültü çıkaranlardır. Davlumbazların gürültü seviyeleri standarda göre 1,30 metre uzaklık baz alınarak yapılır. Desibel (dB) miktarında 3-5 sayılık bir artış algılanan gürültüyü 2 katına çıkarır.
Kullanım özellikleri sizin için yeterli mi ?
Yukarda yazdığımız gibi çeşitli kademelerde çalıştırabilmek önemlidir. Az koku,duman çıkaran yemeklerde düşük hızda,kızartma gibi çok yağ sıçratabilen koku yayan yemeklerde en son kademede çalıştırabilmek kullanım kolaylığı sağlar. 1 ile 6 arası çeşitli kademeler sunulan modeller olmakla birlikte en az 3 kademe idealdir.
Mekanik tuşlu kontrol ya da dokunmatik hatta uzaktan kumandalı modellerden dilediğinizi tercih edebilirsiniz. Siz,ocağın başından ayrıldıktan bir süre sonra tekrar dönmenizi gerektirmeyen ve bir süre daha çalışıp sonra kendini otomatik kapatabilen zaman ayarlı modelleri tercih edebilirsiniz.
Seçiminizde, kullandıktan sonra zaman zaman sökülüp temizlenmesi gereken filtre vb parçaların söküp takılabilmesinin kolay olduğu modelleri tercih etmenizi öneririz.
Davlumbazın görünümü,mutfağınıza uyumu,rengi gibi aydınlatma özelliklerine de dikkat etmelisiniz.Şık aydınlatmalar mutfağınızın görüntüsü güzelleştirdiği kadar yaptığınız yemeğide rahatça görebilmenizi sağlayacaktır.
Elektrik watt ücretlerinin aşırı yüksek olduğu günümüzde enerji verimliliği yüksek cihazları tercih etmek masraflarımızı azaltabileceği gibi çevremize olan duyarlılığımızı da gösterecektir.
Garanti süresi kaç yıl ? Servis ağı ve hizmet kalitesi yeterli mi ?
Tanınan bilinen markaların ürünlerini tercih etmek size belirli bir ürün ve servis hizmeti kalitesini sağlar. Bu tür ürünlerin yasa gereği en az 2 yıl garantisi vardır. Daha uzun süre garanti veren markalar varsa tercih edilebilir. Bazı satış noktaları bir miktar ücret karşılığında yasal garanti sürelerini uzatabilmektedir.

Ürünün özelliklerine (en,boy,tip,renk emiş gücü vb.) karar verip fiyat karşılaştırmalarını internetteki satış sitelerinden yaptıktan sonra ; fiilen görebileceğiniz bir satış noktasına gitmenizi ve hatta mümkünse çalışırken test etmenizi öneririz.
Satın alacağınız ürünün satış fişini ihtiyacınız olduğunda garanti belgesi yerine geçeceğinden bir ”Garanti Dosyası’ nda saklamanızı öneririz. Malum,uzun süreli kullanılacak ürünlerin garanti belgeleri ancak ürün arızalanırsa aranır ve bilinen bir yerde saklanmıyorsa genelde bulunamaz.
Her türlü görüş ve önerilerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here