Android 10 sürümü ile gelecek yenilikler !!

    

Son zamanlarda Google’ın son android sürümüne verilecek isim konusunda yapılan süpekülasyonlar sürüm adının android 10 olarak açıklanmasıyla sona erdi. Cupcake adıyla başlayan, her büyük Google android sürümü için çeşitli tatlı isimleri verilmesi uygulaması bu son uygulamaya verilen Android 10 adıyla bitti.Bundan sonraki güncellemeler artık sayısal numaralarla adlandırılacak. Android Q veya resmi adıyla android 10’un geliştiriciler için yayınlanan son sürümü beta 6 ile getirilen muhteşem yeni özelliklerin bir kısmını açıklamaya çalışalım:

Android 10, üç önemli ana tema çerçevesinde planlanıyor.

  1.  Katlanabilir cihazlar ve 5G özellikli telefonlar gibi yeni çıkan cihazlar için yapay zeka  öğrenimi ve desteği,
  2.  Kullanıcılara daha fazla koruma, şeffaflık ve kontrol sağlayan neredeyse 50 özelliğe sahip gizlilik ve güvenlik seçeneği,
  3.  Kullanıcıların dijital refah kontrollerini genişleterek bireyler ve aileler ile teknoloji arasında daha iyi bir denge.

Bu ana temaların getirdiği somut özellikleri sıralayalım;

Canlı Alt Yazı Desteği: Telefonunuzda oynatılan tüm medya öğelerine, internete bağlı olmasanız bile alt yazı desteği sağlar. Canlı Altyazı, telefonunuzda birinin konuştuğu hemen hemen her şey için gerçek zamanlı altyazı desteği sağlıyor. Kendi kaydettiklerinizi, tüm video ve ses dosyalarını,sesli mesajları tek bir dokunuşla alt yazılı hale getirebilmeniz mümkün. Bunun yapılabilmesi özellikle işitme engelli ve işitme güçlüğü çeken kişiler için müthiş bir kolaylık sağlayacak.

Akıllı Yanıt Önerisi : Sistem, gelen iletileriniz için size önereceği akıllı yanıtlara ilave olarak bunlarla ilgili eylem önerileri de sunar. Örneğin belirli bir yerde buluşma teklifi içeren bir davet iletisi  geldiğinde evet/hayır seçeneği ile birlikte haritalar uygulaması öneri olarak ekranınıza gelir. Uygulamalarınız herhangi farklı bir şey yapmanıza gerek kalmadan bu özelliklerden hemen yararlanır. Tabii dilerseniz bu özelliği devre dışı bırakabilirsiniz.

Ses Yükseltici: Bu özellik sayesinde, kulaklığınızla daha rahat ve doğal bir dinleme deneyimi sağlayabileceksiniz. Yüksek sesleri aşırı yükseltmeden sessiz sesleri arttırabilmenize ve daha net duyup konuşmanıza imkan sağlar.

Hareketle Gezinme : Android 10, gezinme çubuğu alanını ortadan kaldırır. Uygulamaların daha zengin, daha sürükleyici deneyimler sunmak için tam ekranı kullanmasına izin verir ve  tamamen hareket eden bir gezinme modu sunar. Geri, ev ve son aramalar işlevlerini   görünür tuşlar,düğmeler yerine kenar kaydırmalarıyla yapar.

Koyu Tema : Sistem genelinde uygulanabilecek bu seçenek, düşük ışıkta ideal bir görüş ve pil tasarrufu sağlar. Koyu temayı seçtiğinizde kullanıcı arayüzü karanlık mod olarak değişir ve bu modu destekleyen tüm uygulamaları etkinleştirmiş olursunuz.Yani koyu tema seçtiğinizde fotoğraflar, takvim gibi uygulamalarınız da koyu temaya geçerek farklı bir görünüme sahip olur. Ayrıca kendinize özel bir karanlık tema da oluşturabilirsiniz.

Katlanabilir Cihaz Desteği: Android 10, çoklu görevleri uygulama pencereleri arasında genişletir ve cihaz katlanırken veya açılırken uygulama durumunuzu korumak için ekran sürekliliği sağlar. 2020, katlanabilir telefonların pazara girdiği yıl olabilir. Android 10,bu yeni cihazlardaki performansların yüksek olması ve katlanıp açılırken uygulamaların duraksamadan ya da aksamadan çalıştırılabilmesini sağlar.

Daha Fazla Gizlilik : Android 10, size bütün gizlilik ayarlarınızı tek bir yerde bulup düzenleyebilme olanağı veriyor. Cihazınızdaki verileri ne zaman ve nasıl paylaşacağınıza, web ve uygulama etkinlikleriniz gibi verilerin ne kadar süreyle saklanacağına dair kararları kolaylıkla verebilmenizi sağlayacak daha akıllı kontrol seçenekleri sunuluyor. Yani Android 9 ve daha önceki sürümlerde birçok uygulama için istenen izinler otomatik olarak verilirken android 10, bu izinler için kullanıcılara daha şeffaf bilgi  ve daha kontrollü olabilme olanağı sunuyor. Örneğin konum verilerine ulaşım izni olan bir uygulama sadece gerçekten kullanımda olduğunda ulaşım iznini kullanabilir, arka planda kaldığında bu izni kullanamaz.

 Daha Fazla Güvenlik : Şifreleme,kimlik doğrulama konularında daha fazla güvenlik için çeşitli özellikler ilave edilmiştir.; Örneğin cihazı açık akışta kullanırken kullanıcının parmağını parmak izi sensörüne dokunması yetmez, devam etmek için bir eylem daha gerçekleştirmesi gerekir. Kimlik doğrulaması için yüz veya iris kullanıyorlarsa, kullanıcının devam etmek için ek bir düğmeyi tıklaması gerekir. Açık akış varsayılan akıştır ve ödemeler gibi önemli işlemler için kullanılmalıdır.  Pasif kimlik doğrulaması gerektiren işlemler için daha hafif alternatifler uygulanır. Ayrıca; Medya,bluetooth,çekirdek gibi bireysel hatalarla uygulamalarda oluşabilen güvenlik açıklarını önleyici süreç yalıtımı, saldırı yüzeyinin azaltılması, mimari ayrışma ve etki azaltma önlemleri uygulanmıştır.

Paylaşım Kısa Yolları : Başka bir uygulamadaki kullanıcıyla içerik paylaşmayı kolaylaştıran yeni bir özelliktir.

Odak Modu: Bir uygulamayı kullanırken dikkatinizi dağıtabilecek diğer uygulamaları geçici olarak durdurma olanağı sunar.Bu sayede durdurulan uygulamalardan gelebilecek bildirimlerin dikkatinizi dağıtması engellenir.

Aile Bağlantısı : Android 10,çevrimiçi olduğunuzda çocuklarınıza rehberlik etmenizi kolaylaştırır. Çocuklarınızın ekran sürelerini belirleyebilir,uygulama ve içerikleri kısıtlayabilir,cihazlarınızın nerede olduklarını kontrol edebilirsiniz. Dijital dünyada kuralları belirleyerek çocuklarınızın sağlıklı alışkanlıklar edinmesini sağlayabilirsiniz.

İşte Android 10 güncellemesi alması kesinleşen bazı telefonların listeleri:

Google Telefonları Huawei Mate serisi: Huawei Nova serisi: Honor Serisi Samsung Serisi
Piksel 3a / Piksel 3a XL Huawei Mate 20 Lite Huawei Nova 5T Honor 20 Pro Galaxy S10, S10 + ve S10e
Piksel 3 / Piksel 3 XL Huawei Mate 20 Pro Huawei Nova 5 Honor 20 Galaxy Note 10 ve Not 10+
Piksel 2 / Piksel 2 XL Huawei Mate 20 Lite Huawei Nova 5 Pro Honor Gençlik S. Galaxy Note 9
Piksel / Piksel XL Huawei Mate 20 X Huawei Nova 5Z Honor 20 S Galaxy S9 ve S9 +kesinleşmedi
Huawei Mate 20 X (5G) Huawei Nova 5i Honor 20i / 20 Lite
LG serisi Huawei Mate 20 X (4G) Huawei Nova 5i Pro Honor 9X/9X Pro Nokia Serisi
LG V50 Huawei Mate 20 Porsche RS Huawei Nova 4 Honor 10/ V10 Nokia 6.1
LG V40 Huawei Mate 10 Huawei Nova 4e Honor 20/V20 Nokia 6.1 Plus
LG G8X Huawei Mate 10 Pro Huawei Nova Lite 3 Honor 10/ 10 lite Nokia 7 Plus
LG G8S Huawei Mate 10 Porsche D Diğer Seriler Honor 10 G.S Nokia 7.1
LG G7 Huawei Mate RS Porsche D Huawei Y9 Prime 2019 Honor 8X Nokia 8.1
LG K50 Huawei P serisi: Huawei Enjoy 9S Honor Magic 2 Nokia 9 PureView
LG K50s Huawei P30 Huawei Enjoy 20S
LG K40s Huawei P30 Pro Huawei Maimang 8 One Plus Serisi
LG Q60 Huawei P30 Lite / Nova 4e Huawei Enjoy 10 Plus OnePlus 7
Huawei P20 Huawei Enjoy 10S OnePlus 7 Pro
Motorola Serisi Huawei P20 Pro Huawei Maimang 7 OnePlus 6T
Moto G7 Plus Huawei P Smart 2019 Huawei Enjoy 10 OnePlus 6
Motorola One Power Huawei P Smart + 2019 Huawei MediaPad M6 10.8
Motorola One Vision Huawei P Smart Z Huawei MediaPad M6 8.4
Motorola One Aksiyon

 

Android 10 güncellemesi alacak telefon listeleri her geçen zaman artıyor. Eğer bu listelerde kendi telefonunuzu göremediyseniz üzülmek için acele etmeyin. Her türlü görüş ve önerilerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here